Rzeszów - Piątek, 20.03.2026
Reklama

Pięknieje zabytkowa kamienica w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Dodano: 04.12.2024 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Blisko 120-letnia kamienica przy ul. Piłsudskiego w Rzeszowie odzyskuje swój dawny blask. Właściciel budynku, firma DevelopRes prowadzi tam kompleksowe prace renowacyjne.

Kamienicę przy ul. Piłsudskiego 5 wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa. Ostatni remont obiektu był przeprowadzony w latach 80-tych.

W 2019 roku ratusz zdecydował się na sprzedaż budynku. Kamienica nie tylko wymagała odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej. Koszt jej remontu przewyższał możliwości finansowe miasta.

W 2020 r. budynek przy ul. Piłsudskiego 5 został użyczony na czas nieokreślony na rzecz spółki DevelopRes. - Przejęcie budynku przez DevelopRes stworzyło możliwość gruntownej renowacji, obejmującej zarówno prace techniczne, jak i konserwatorskie. Dzięki temu ul. Piłsudskiego 5 nie tylko odzyskuje dawną estetykę, ale także staje się świadectwem współpracy współczesnych deweloperów z instytucjami ochrony zabytków – podkreśla Marcela Mianowska-Łuniewska, specjalistka ds. marketingu w firmie DevelopRes.

W krótkim czasie po przejęciu kamienicy, nowy właściciel rozpoczął prace przy jej odnowieniu, uwzględniające proces konserwatorski, renowacyjny i technologiczny. Punktem wyjścia do wykonywania powyższych zabiegów był „program prac konserwatorskich” uzgodniony z Urzędem Ochrony Zabytków delegatura w Rzeszowie.

- Po dokonaniu przeglądu stanu technicznego tynków i sztukaterii oraz szczegółowej ich kwalifikacji powierzchnie płaskie oraz detale architektoniczne oczyszczono z nawarstwień tynków i malowań naniesionych w trakcie remontów w poprzednich latach. Następnie usunięto wadliwe uzupełnienia i zatarcia oraz osłabione tynki. Odspojone sztukaterie podklejono do podłoża, a brakujące detale zrekonstruowano. Po impregnacji, elewacja została pomalowana na kolory uzgodnione w trakcie komisji konserwatorskich. Dzięki powyższym zabiegom wszystkie elementy wystroju architektonicznego kamienicy uzyskały nowy blask – wyjaśnia Marcela Mianowska-Łuniewska.

Prace przy elewacji poprzedziła wymiana konstrukcji dachu, pokrycia z blachy oraz wszystkich obróbek blacharskich.

Reklama

Firma DevelopRes zleciła również kompleksowe badania konserwatorskie, które doprowadziły do odkrycia polichromii – malowideł ściennych przedstawiających drewniane boazerie z motywami roślinnymi, girlandy, rozety i ramowe zdobienia. Polichromie obecnie przechodzą gruntowną, czasochłonną i niezwykle skrupulatną renowację, mającą na celu przywrócenie ich dawnej świetności, z jednoczesnym uwzględnieniem stosowanych pierwotnie technik i kolorów, a także odpowiednim odwzorowywaniem kolejności nakładania warstw farby.

W budynku przy ul. Piłsudskiego 5 wymieniono także stolarkę okienną, która była w bardzo złym stanie. - Nowe okna są drewniane, skrzynkowe, rozwierne, czteroskrzydłowe, ze stylizowanymi okuciami – wylicza przedstawicielka DevelopRes.

Renowacji została również poddana brama wejściowa, prowadząca do przelotowej sieni.

Przez kilka ostatnich miesięcy, w czasie wykonywania prac konserwatorskich i renowacyjnych elewacji, frontową fasadę kamienicy zasłaniało rusztowanie. Pod koniec października rusztowanie zostało zdemontowane. - Efekt po rozbiórce rusztowania spowodował duże zainteresowanie kamienicą wśród mieszkańców Rzeszowa - zaznacza Marcela Mianowska-Łuniewska.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie zakończą się wszystkie prace przy renowacji kamienicy przy ul. Piłsudskiego 5. Firma DevelopRes nie ujawnia również swoich zamiarów wobec tego obiektu.

Na fotografiach poniżej możecie zobaczyć m.in. zdjęcia detali przed i po renowacji. Z kolei w naszym dziale FOTO znajdziecie więcej zdjęć kamienicy z zewnątrz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 17 lipca koniec utrudnień na ul. Wieniawskiego

RZESZÓW. Od czwartku, 17 lipca 2025 kierowcy nie muszą już korzystać z objazdu, który funkcjonował przez kilka miesięcy na ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Remont przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Zmiana rozkładu jazdy 4 linii MPK

RZESZÓW. W związku z remontem w obrębie Placu Dworcowego, na blisko 3 tygodnie zmianie ulegną trasy przejazdów linii 0B oraz nocnych N1 – N3.

Rzeszów

Dodatkowe miliony na budowę łącznika ul. Krzyżanowskiego z Wieniawskiego [nowe zdjęcia z budowy]

RZESZÓW. Rzeszów otrzymał dotację z Ministerstwa Infrastruktury na dużą inwestycję drogową, która jest obecnie w trakcie realizacji. Chodzi o budowę drogi, która połączy ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego.

Rzeszów

Na rzeszowskim Nowym Mieście powstanie miasteczko ruchu drogowego

RZESZÓW. Młodsi mieszkańcy Rzeszowa zyskają kolejne miejsce, w którym będą mogli zdobywać wiedzę i doświadczenie niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Rzeszów

Historyczny rekord lotniska w Jasionce. Podsumowanie I półrocza 2025 r.

RZESZÓW/JASIONKA. To było rekordowe półrocze w historii Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów. Lotnisko obsłużyło największą dotychczas liczbę pasażerów, rozwija się w segmencie cargo e-commerce, a jednocześnie realizuje inwestycje infrastrukturalne.

Rzeszów

Kolizja na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Autokar zderzył się z osobówką i wjechał za ekrany akustyczne

RZESZÓW. Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło wczoraj na rondzie Kuronia w Rzeszowie. Kierujący autokarem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu osobowej kii i doprowadził do zderzenia. Autobus z 60-cioma pasażerami wjechał za ekrany...

Rzeszów

Policyjne działania na rzeszowskim odcinku autostrady A4

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wykorzystali nowoczesne urządzenia służące do mierzenia odległości. Kontrole przeprowadzono na rzeszowskim odcinku autostrady A4. Ujawniono 13 wykroczeń.

Rzeszów

Kongres Świadków Jehowy w Rzeszowie. Do niedzieli nieczynny parking na Podpromiu

RZESZÓW. W związku z Kongresem Świadków Jehowy, który odbywa się w Rzeszowie w dniach 11 – 13 lipca 2025 r., największy parking w centrum miasta zostanie wyłączony z użytkowania.

Reklama