Rzeszów - Wtorek, 24.03.2026
Reklama

Podpisano porozumienie ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa

Dodano: 29.01.2026 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

RZESZÓW. Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu podpisano porozumienie dotyczące wspólnej realizacji północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa, przez Miasto i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dokument pozwala rozpocząć prace przygotowawcze dla nowej inwestycji. Obwodnica połączy w przyszłości DK97 z DK94.

Porozumienie określa zasady współpracy pomiędzy Miastem Rzeszów a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, w zakresie przygotowania i realizacji nowej trasy.

- Szanowni Państwo, to bardzo ważne porozumienie dla Rzeszowa, bo w zasadzie domyka całość działań, które dla Rzeszowa podejmujemy w północnej części naszego miasta. Kompletujemy w ten sposób już rozwiązania niezbędne dla miasta, żeby Rzeszów idealnie wpisać w układ krajowy, a nawet europejski układ transportowy, gdzie na skrzyżowaniu ważnych korytarzy transportowych Rzeszów ma szczęście leżeć – mówił podczas podpisania dokumentu Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Prezydent poinformował, że nowa droga pozwoli domknąć układ komunikacyjny w tej części Rzeszowa. Zaznaczył także, trasa będzie miała również ogromne znacznie w kontekście lokalnym. Pozwoli "uwolnić" od nadmiernego ruchu osiedla Załęże i Wilkowyja.

- Ja sam obiecywałem mieszkańcom Załęża, że ponieważ podlegają trochę procesom urbanizacyjnym, rozwoju gospodarczego, między innymi na dawnej giełdzie pojawiła się Stokrotka - centrum logistyczne, inne firmy się rozwijają, pojawia się coraz większy ruch, także lokalny, samochodowy, ciężarowy, że będziemy robić wspólnie, co się da z panem prezydentem Ustrobińskim (przyp. red. dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie, wcześniej wiceprezydent Rzeszowa) , żeby Załęże uwolnić od tego i w tym kontekście ta droga będzie miała ogromne znaczenie – zaznaczył Konrad Fijołek.

- Podobnie jak Wilkowyja, żeby nie była obwodnicowym osiedlem, to dla nich uwolnimy ich z tego trudnego obszaru i to jest bardzo ważny kontekst lokalny. On jest również ważny dlatego, że domyka sekwencję pewnych działań. Wisłokostrada, bajpasy na Pobitnym, które przygotowujemy i ta droga pozwoli uwolnić tę część miasta od bardzo dużego natężenia ruchu – dodał Prezydent.


 Podpisanie porozumienia pomiędzy GDDKiA a Miastem ws. budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

To dopiero początek

Podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu podkreślano, że podpisane porozumienie to dopiero sam początek, rozpoczęcie etapu przygotowawczego dla budowy północno-wschodniej obwodnicy Rzeszowa. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie Studium techniczno ekonomiczno środowiskowego (STEŚ). Ten etap w całości będzie finansowany przez miasto Rzeszów. Jego koszt wyniesie 2,6 mln zł.

Reklama

- W ramach tego studium, tych analiz, tych wszystkich przymiarek, prac przygotowawczych chcemy przez najbliższe 3 lata, bo do roku 2029 wypracować różne warianty przebiegu tego połączenia, mówiąc językiem Generalnej Dyrekcji „Przełożenia Drogi Krajowej nr 97 do Drogi Krajowej nr 94” w takim celu, aby ta droga omijała Rondo-Kuronia i Rondo-Pobitno. W wyniku tych prac studialnych zostaną wypracowane warianty. Te warianty oczywiście będą dyskutowane, będą omawiane, przewidujemy dyskusje publiczne, przewidujemy akcje informacyjne, przewidujemy także, oczywiście to jest konieczne z punktu widzenia prawa, uzyskanie decyzji środowiskowej i uzyskanie tej decyzji środowiskowej, w której trakcie będą także dwa razy podejmowane konsultacje społeczne, będzie można zadawać pytania, składać uwagi – mówił dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie.

Kolejny etap przygotowań do budowy północno-wschodniej obwodnicy miasta będzie polegał na opracowaniu elementów koncepcji programowej. - Będzie obejmował koncepcję programową z badaniami geologicznymi, z przygotowaniem dokumentów do możliwości ogłoszenia przetargu – zaznacza dyrektor Ustrobiński. Etap ten może potrwać od 2029 do 2032 roku. - I dopiero wtedy, jeżeli będzie to wszystko możliwe do realizacji, akceptowalne społecznie, zostanie ogłoszony przetarg w systemie projektu i buduj na budowę tego łącznika, który przewidujemy do roku 2035 – dodaje dyrektor rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Zgodnie z porozumieniem realizacja inwestycji podzielona zostanie na trzy etapy:

• Etap I – opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ), przygotowanie materiałów do wniosku o wydanie DŚU oraz uzyskanie ostatecznej decyzji środowiskowej. Koszty tego etapu w całości pokrywa Miasto Rzeszów.

• Etap II – opracowanie elementów Koncepcji programowej oraz wykonanie pełnego rozpoznania geologicznego. Koszty tego etapu poniesie GDDKiA, a jego realizacja będzie możliwa po zapewnieniu środków finansowych na ten cel.

• Etap III – przetarg i realizacja inwestycji w formule Projektuj i buduj. Po zagwarantowaniu finansowania strony zawrą odrębne porozumienie dotyczące realizacji robót budowlanych. Udział finansowy poszczególnych stron będzie uzależniony od przebiegu trasy.

Nowa obwodnica

Planowana obwodnica będzie drogą klasy GP o nośności 11,5 t/oś. Nowa trasa pozwoli na usprawnienie ruchu tranzytowego i osobowego między DK94 a autostradą A4 i drogą ekspresową S19. Dodatkowo obwodnica pomoże rozwiązać problem korków powstających na drodze krajowej nr 97, szczególnie w rejonie ronda Pobitno oraz ronda im. Jacka Kuronia. Odciąży północno wschodnią część miasta, zwiększy bezpieczeństwo i płynność ruchu, a także stworzy nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

250 tys. zł na odnowę trzech rzeszowskich zabytków

RZESZÓW. Miasto sfinansuje prace przy trzech rzeszowskich zabytkach. Chodzi o Dwór Chłapowskich na os. Słocina, Kościół pw. Chrystusa Króla oraz Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.

KONTROLE POLICJI, ITD, KAS i SG

Rzeszowscy policjanci kontrolowali taksówki na aplikację

RZESZOW. Rzeszowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami innych służb, przeprowadzili kontrole pojazdów i kierowców realizujących przewozy "na aplikację". Sprawdzono 18 pojazdów, ujawniając 6 wykroczeń.

REKORD ZA REKORDEM

Kolejny rekord lotniska w Jasionce. Ponad 80 tys. pasażerów w kwietniu

RZESZÓW/JASIONKA. Od początku roku, port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył już ponad 270 tys. pasażerów, czyli 14,5 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego – najlepszego w historii roku. W kwietniu lotnisko ustanowiło kolejny...

Rzeszów

Noc Muzeów 2024 w obiektywie [ZDJĘCIA]

Za nami kolejna Noc Muzeów w Rzeszowie. Tym razem swoje drzwi dla zwiedzających otworzyło osiemnaście instytucji. Placówki przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń: wystawy, pokazy, warsztaty i wiele innych atrakcji. Tegoroczną nowością był udział w...

BĘDZIE BEZPIECZNIEJ

Doświetlą przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Doświetlenie 3 przejść dla pieszych na skrzyżowaniu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 5 na rzeszowskim osiedlu Słocina, to jeden z 9 projektów z województwa podkarpackiego, które będą dofinansowane z rządowego programu.

Rzeszów

Poranne wypadki na ul. Witolda w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, na ul. Witolda doszło do dwóch wypadków. Dwie osoby trafiły do szpitala. Jak informuje rzeszowska policja, w obydwu przypadkach przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez kierujących samochodami.

Rzeszów

Zmarł Stanisław Sienko, były zastępca Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. W wieku 63 lat odszedł Stanisław Sienko, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie, wieloletni wiceprezydent Rzeszowa.

NAJWIĘKSZA INWESTYCJIA DROGOWA W RZESZOWIE

Na jakim etapie jest budowa Wisłokostrady? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Postępują prace przy budowie Wisłokostrady. Roboty prowadzone są równolegle w kilku miejscach. Ta strategiczna dla układu drogowego miasta inwestycja ma być gotowa wiosną 2026 roku.

Reklama