Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Policjanci z Rzeszowa pomogli w zlikwidowaniu kanału przewozowego tzw. „kropelek gwałtu”

Dodano: 05.08.2019 r.

fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
fot. Centralne Biuro Śledcze Policji
RZESZÓW, POLSKA. Zlikwidowanie kanału przewozowego narkotyku, przejęcie 1,2 tony GBL, tj. prawie 2,5 miliona działek i zatrzymanie dwóch podejrzanych, to efekt wielu miesięcy pracy policjantów CBŚP współpracujących z KAS i Prokuraturą Okręgową w Łodzi oraz ze służbami innych krajów. Podejrzani mogli przemycić 335 ton narkotyku, wartego ponad 21 mln euro. Sprawa ta spowodowała delegalizację środka GBL na Litwie.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie ustalili, że przez Polskę przebiega szlak tranzytowy bardzo niebezpiecznej substancji psychoaktywnej GBL zwanej potocznie ,,kropelkami gwałtu" lub ,,pigułką gwałtu". GBL to narkotyk, który ma m.in. działanie wywołujące stany śpiączkowe, krótkotrwałą amnezję i utratę świadomości. Jego przedawkowanie oraz połączenie z alkoholem może grozić nawet śmiercią.

Już z pierwszych ustaleń policjantów CBŚP wynikało, że substancja była przemycana z Chin na Litwę, a następnie przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Południowej oraz Wielkiej Brytanii. Wszystko wskazywało na to, że w sprawę jest zamieszanych kilka osób, a wśród nich obywatele Polski, Holandii i Litwy. Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL znajdującej się w przesyłkach kurierskich, co daje prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku. Funkcjonariusze KAS, w celu sprawnej kontroli wytypowanych przesyłek wykorzystali psa służbowego Roxy, specjalnie wyszkolonego do wykrywania substancji odurzających.
Reklama
Z ustaleń śledztwa wynika, że pod szyldem legalnie prowadzonej działalności, podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku, o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie, trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet krajów Ameryki Północnej i Azji. Podczas działań policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby, a dwie kolejne stawiły się do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im łącznie 20 zarzutów z art. 55 ust. 1 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji,wspieranych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z woj. podkarpackiego zlikwidowano kanał przewozu narkotyku GBL z Litwy do Europy, a także dalszy obrót nim. Na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami Policji Litewskiej oraz za pośrednictwem CBŚP, zorganizowano Konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami Policji krajów Unii Europejskiej na temat zagrożeń substancją GBL. Spotkania te miały również wpływ na delegalizację środka GBL na Litwie i wciągnięcie go na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych, a także podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej.

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie/Centralne Biuro Śledcze Policji
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Powstanie blisko 2-kilometrowa obwodnica Tyczyna. Podpisano umowę

RZESZÓW. 13 marca 2026 r. w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich została podpisana umowa na budowę obwodnicy Tyczyna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 878. Inwestycję zrealizuje konsorcjum spółek Antex II i Wolmost....

Rzeszów

Business Insider: Rzeszów najlepszym do życia miastem w Polsce

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia otrzymała miano „najlepszego miasta do życia w Polsce” w prestiżowym rankingu opracowanym przez Business Insider Polska. Rzeszów zajął 1. miejsce ex aequo z Poznaniem, wyprzedzając m.in. Warszawę, Kraków, Gdańsk...

Rzeszów

Uwaga oszuści! Ostrzeżenie Urzędu Miasta Rzeszowa dla mieszkańców

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa i MZBM w Rzeszowie ostrzegają mieszkańców przed oszustami podszywającymi się pod tzw. „doradców energetycznych”. Osoby te próbują wejść do mieszkań, oferując rzekome kontrole lub „korzystne zmiany” dotyczące energii.

Rzeszów

Wypalał trawę, stracił kontrolę nad żywiołem - interweniowali strażacy

RZESZÓW. 45-letni mężczyzna został ukarany mandatem za wypalanie suchej trawy. 45-latek w pewnym momencie stracił kontrolę nad żywiołem. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać. Konieczna była interwencja strażaków. Rzeszowska Policja przypomina, że podpalanie wyschniętej...

Rzeszów

Ponad 70 tysięcy pasażerów w lutym w Jasionce

RZESZÓW. Luty to kolejny miesiąc potwierdzający rosnące zainteresowanie podróżami z Jasionki oraz stabilny rozwój lotniska. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 70 784 pasażerów – to o 3% więcej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego...

Rzeszów

Można zgłaszać projekty do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2027

RZESZÓW. Ruszyła najnowsza, 14. już edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kwota zarezerwowana na projekty mieszkańców wynosi 15,7 mln zł. Propozycje można zgłaszać do 29 marca 2026 r.

Rzeszów

Stracił panowanie nad oplem, uderzył w słup i staranował ogrodzenie. 47-latek miał blisko 1,4 promila

RZESZÓW. Do 3 lat pozbawienia wolności oraz duża kara finansowana grozi 47-letniemu kierowcy, który będąc pod wpływem alkoholu, wsiadł za kółko, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w słup energetyczny i staranował ogrodzenie...

Rzeszów

Bezpieczniej na lotnisku w Jasionce. Zakupiono nowoczesne pojazdy ratowniczo-gaśnicze

JASIONKA. Lotnisko w Jasionce wzbogaciło się o nowy pojazd ratowniczo-gaśniczy. Inwestycja, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, znacząco podniesie poziom ochrony przeciwpożarowej portu lotniczego oraz regionu.

Reklama