Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Policyjne kontrole rowerzystów i użytkowników hulajnóg na ulicach Rzeszowa

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie
Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruszyli na ulice Rzeszowa, aby sprawdzić, czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych i rowerzyści stosują się do przepisów. Podczas działań pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego ” skontrolowali łącznie ponad 80 niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z uwagi na rosnącą liczbę zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz rowerzystów, funkcjonariusze ruchu drogowego komendy miejskiej prowadzili działanie, których celem było „zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz podniesienie świadomości użytkowników tego typu pojazdów z konsekwencjami nieodpowiedniego korzystania z jednośladów”.

Akcję przeprowadzono w piątek na ulicach Rzeszowa. Policjanci zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów, takich jak korzystanie z wyznaczonych dróg dla rowerów, ustępowanie pierwszeństwa pieszym czy zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy. Kontrolowano również stan techniczny pojazdów oraz ich obowiązkowe wyposażenie.

Skontrolowano 22 użytkowników hulajnóg elektrycznych. Funkcjonariusze ujawnili 12 naruszeń, z czego 6 dotyczyło jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych, a 1 wiązało się z przewożeniem pasażera. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, hulajnogą elektryczna może poruszać się wyłącznie jedna osoba.

Reklama

Do kontroli zatrzymano również 66 osób kierujących rowerami. W przypadku tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego stwierdzono aż 51 naruszeń.

Nowe przepisy 

Policja przypomina, że od 3 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach - szczególnie ważne dla kierowców oraz rodziców dzieci korzystających z hulajnóg elektrycznych. Dzieci do 13 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną ani urządzeniem transportu osobistego na drodze. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 13 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T).

Policjanci z komendy miejskiej apelują o odpowiedzialność i edukację w tym zakresie.

Źródło: KMP w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska w gronie najlepszych uczelni na świecie

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska dołączyła do grona 5 procent najlepszych uczelni na świecie, zajmując 1201+ miejsce według najnowszego THE Ranking 2022.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono "Przystań"

RZESZÓW. Przy placu Wolności uruchomiono placówkę wsparcia dziennego „Przystań”. Mogą z niej korzystać dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat. W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie z udziałem władz...

Rzeszów

Rzeszowski Bon Żłobkowy. Nabór wniosków rusza w tym miesiącu

RZESZÓW. W drugiej połowie września, osoby zainteresowane skorzystaniem z Rzeszowskiego Bonu Żłobkowego, będą mogły złożyć stosowny wniosek. Wysokość świadczenia wynosi 300 zł miesięcznie.

Rzeszów

Podpisano umowę na budowę integracyjnego placu zabaw przy Lisiej Górze

RZESZÓW. Firma z Jasienicy Rosielnej wybuduje integracyjny plac zabaw w rejonie rezerwatu Lisia Góra. Umowę już podpisano. Koszt inwestycji to blisko pół miliona zł.

Rzeszów

Duża inwestycja MPWiK w rejonie ul. Przemysłowej. Zapewni wodę nowemu rzeszowskiemu osiedlu

RZESZÓW. Powstaje duża pompownia oraz sieć wodociągowa, która zapewni wodę mieszkańcom osiedla Carpatia.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w powiecie rzeszowskim. Zginął 64-letni pieszy

RZESZÓW. 64-letni mężczyzna - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego - został śmiertelnie potrącony przez kierującego hondą. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności wypadku.

Rzeszów

Studentka architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona za projekt "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji"

RZESZÓW.  Inż. arch. Kamila Gołąbek została laureatką konkursu "Dyplom z Archicadem".

Rzeszów

Najpierw wielkie sprzątanie brzegu Wisłoka, potem festiwal reggae

RZESZÓW. Już w sobotę 4 września 2021 roku na rzeszowskich Bulwarach odbędzie się 6. edycja festiwalu „Reggae nad Wisłokiem”. Dzień wcześniej organizatorzy wraz z partnerami wydarzenia, będą sprzątać brzeg rzeszowskiego zalewu.

Reklama