Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Policyjne kontrole rowerzystów i użytkowników hulajnóg na ulicach Rzeszowa

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie
Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruszyli na ulice Rzeszowa, aby sprawdzić, czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych i rowerzyści stosują się do przepisów. Podczas działań pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego ” skontrolowali łącznie ponad 80 niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z uwagi na rosnącą liczbę zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz rowerzystów, funkcjonariusze ruchu drogowego komendy miejskiej prowadzili działanie, których celem było „zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz podniesienie świadomości użytkowników tego typu pojazdów z konsekwencjami nieodpowiedniego korzystania z jednośladów”.

Akcję przeprowadzono w piątek na ulicach Rzeszowa. Policjanci zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów, takich jak korzystanie z wyznaczonych dróg dla rowerów, ustępowanie pierwszeństwa pieszym czy zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy. Kontrolowano również stan techniczny pojazdów oraz ich obowiązkowe wyposażenie.

Skontrolowano 22 użytkowników hulajnóg elektrycznych. Funkcjonariusze ujawnili 12 naruszeń, z czego 6 dotyczyło jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych, a 1 wiązało się z przewożeniem pasażera. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, hulajnogą elektryczna może poruszać się wyłącznie jedna osoba.

Reklama

Do kontroli zatrzymano również 66 osób kierujących rowerami. W przypadku tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego stwierdzono aż 51 naruszeń.

Nowe przepisy 

Policja przypomina, że od 3 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach - szczególnie ważne dla kierowców oraz rodziców dzieci korzystających z hulajnóg elektrycznych. Dzieci do 13 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną ani urządzeniem transportu osobistego na drodze. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 13 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T).

Policjanci z komendy miejskiej apelują o odpowiedzialność i edukację w tym zakresie.

Źródło: KMP w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ciągnik przygniótł 50-letniego kierowcę. W akcji śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 50-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został przygnieciony przez ciągnik. Ranny mężczyzna śmigłowcem został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Rzeszów

W Rzeszowie pojawią się pojemniki na elektrośmieci. Gdzie będą zlokalizowane?

RZESZÓW. Już wkrótce w mieście pojawi się ponad 30 charakterystycznych, czerwonych pojemników na elektrośmieci. 

Rzeszów

Teatr im. Wandy Siemaszkowej wyda banknot z podobizną swojej patronki

RZESZÓW. Od 21 sierpnia będzie można nabyć banknot 0 Euro z podobizną Wandy Siemaszkowej, patronki rzeszowskiego teatru przy ul. Sokoła. Nakład jest ograniczony. 

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w Rzeszowie jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział utworzenie kolejnego ogrodu kieszonkowego w Rzeszowie. Powstanie w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta.

Rzeszów

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. L

Rzeszów

W sobotę na Podpromiu zlot samochodowy w szczytnym celu

RZESZÓW. Podczas imprezy zbierane będą datki na pomoc dla podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem akcji jest Rada Młodzieży Rzeszowa.

Reklama