Rzeszów - Sobota, 21.03.2026
Reklama

Policyjne kontrole rowerzystów i użytkowników hulajnóg na ulicach Rzeszowa

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie
Policyjne działania pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego” / fot. KMP w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci ruszyli na ulice Rzeszowa, aby sprawdzić, czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych i rowerzyści stosują się do przepisów. Podczas działań pn. „Hulajnoga Elektryczna, Rower, Urządzenie Transportu Osobistego ” skontrolowali łącznie ponad 80 niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Z uwagi na rosnącą liczbę zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz rowerzystów, funkcjonariusze ruchu drogowego komendy miejskiej prowadzili działanie, których celem było „zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz podniesienie świadomości użytkowników tego typu pojazdów z konsekwencjami nieodpowiedniego korzystania z jednośladów”.

Akcję przeprowadzono w piątek na ulicach Rzeszowa. Policjanci zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów, takich jak korzystanie z wyznaczonych dróg dla rowerów, ustępowanie pierwszeństwa pieszym czy zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy. Kontrolowano również stan techniczny pojazdów oraz ich obowiązkowe wyposażenie.

Skontrolowano 22 użytkowników hulajnóg elektrycznych. Funkcjonariusze ujawnili 12 naruszeń, z czego 6 dotyczyło jazdy po chodniku lub po przejściu dla pieszych, a 1 wiązało się z przewożeniem pasażera. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, hulajnogą elektryczna może poruszać się wyłącznie jedna osoba.

Reklama

Do kontroli zatrzymano również 66 osób kierujących rowerami. W przypadku tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego stwierdzono aż 51 naruszeń.

Nowe przepisy 

Policja przypomina, że od 3 marca br. obowiązują nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach - szczególnie ważne dla kierowców oraz rodziców dzieci korzystających z hulajnóg elektrycznych. Dzieci do 13 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną ani urządzeniem transportu osobistego na drodze. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 13 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T).

Policjanci z komendy miejskiej apelują o odpowiedzialność i edukację w tym zakresie.

Źródło: KMP w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów z pierwszym zwycięstwem w sezonie

RZESZÓW. MVP spotkania został Nicholas Hoag.

Rzeszów

Bezpłatna mammografia w Rzeszowie. Za wykonane badanie będą atrakcyjne nagrody

RZESZÓW. Bezpłatne badania mammograficzne rozpoczęły się w październiku i potrwają przez najbliższy rok. 

Rzeszów

7. PKO Bieg Niepodległości już w najbliższy poniedziałek. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Trasa została wytyczona ulicami miasta. Część z nich zostanie zamknięta, co może spowodować czasowe utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Wiemy, ile zebrano podczas tegorocznej kwesty. Środki trafią m.in. do schroniska kobiet w Racławówce

RZESZÓW. W kweście organizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie udało się zebrać ponad 160 tys. zł.

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej i Dąbrowskiego. Jeden z uczestników jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Aktualnie brak utrudnień. Ruch na obu ulicach odbywa się normalnie.

Rzeszów

Największe w regionie targi dla miłośników pięknych ogrodów i wnętrz

RZESZÓW. W ciągu dwóch poprzednich edycji targi aranżacji wnętrz odwiedziło ok. 10 tysięcy osób, a targi ogrodnicze niespełna 14 tys.

Rzeszów

11 i 12 listopada drobne korekty w rozkładzie autobusów miejskich

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o zmianie rozkładu jazdy dwóch linii oraz dodatkowym kursie.

Reklama