Rzeszów - Piątek, 09.05.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska i PWSTE w Jarosławiu rozpoczynają współpracę

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu w sprawie wspólnego kształcenia studentów, współpracy dydaktycznej, naukowej i rozwojowej.

Porozumienie podpisali prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W uroczystości wziął udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który odwiedził w czwartek Politechnikę Rzeszowską.

Podpisana umowa zakłada m.in. współpracę przy opracowywaniu programów studiów pierwszego stopnia na kierunkach prowadzonych zarówno na Politechnice Rzeszowskiej jak i Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Dotyczy to m.in. kierunków: automatyka i elektronika praktyczna, budownictwo, informatyka, logistyka i spedycja. W ramach umowy kandydaci na pierwszy rok studiów, którzy ze względu na wyczerpaną liczbę miejsc nie zostali przyjęci na Politechnikę Rzeszowską mogą podjąć studia na PWST-E w Jarosławiu. Z kolei absolwenci studiów pierwszego stopnia na PWSTE mogą kontynuować studia na Politechnice Rzeszowskiej.

„Nasze porozumienie dotyczy prowadzenia i wsparcia wspólnych kierunków studiów o profilu technicznym. Będą realizowane te kierunki studiów, które w planie ma uczelnia w Jarosławiu, i które wkomponowują się w to, co my robimy na Politechnice. Nasza uczelnia gwarantuje wsparcie kadrowe i możliwość przyjścia na studia magisterskie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia w Jarosławiu” – mówił prof. Markowski.
Reklama
Porozumienie obejmuje również współpracę przy tworzeniu nowych kierunków studiów w PWSTE w Jarosławiu, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn, geodezja i kartografia.

„Dla nas jest to wielka szansa na to, żebyśmy mogli rozwijać się i jeszcze lepiej kształcić na poziomie licencjackim i inżynierskim. Chcemy otwierać nowe kierunki i dzięki tej współpracy będziemy mogli to robić sprawniej. Będę zachęcał inne uczelnie, abyśmy tworzyli taką sieć współpracy” – mówił rektor Rejman.

Minister podkreślił, że polskie uczelnie dobrze kształcą, zwłaszcza na potrzeby gospodarki. Powinny one współpracować ze sobą i konkurować ze światem. Minister Gowin zaznaczył, że Politechnika Rzeszowska dzięki planom rozwojowym może być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju całego regionu.

„Jestem przekonany, że uczelnia w Jarosławiu z tej współpracy wyniesie bardzo wiele korzyści. Dla Politechniki Rzeszowskiej jest to natomiast szansa, aby Ci młodzi mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski, którzy nie mają możliwości podjęcia studiów licencjackich w Rzeszowie z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w stosunku do chętnych wykształcili się w Jarosławiu i następnie dobrze przygotowani przy udziale kadry PRz będą trafiać na studia magisterskie na PRz” – mówił minister Jarosław Gowin.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

7 kwietnia startuje 12. PKO Półmaraton Rzeszowski. To pierwsza z trzech imprez cyklu

RZESZÓW. Uczestnicy przebiegną m.in. ul. Hetmańską, Aleją J. Piłsudskiego i pokonają dwa mosty – Lwowski oraz Zamkowy.

Rzeszów

Skoczkowie wodni ze Stali Rzeszów przywieźli z Kijowa trzy złote medale

RZESZÓW. Zawodnicy sekcji skoków do wody ZKS Stal Rzeszów wrócili w niedzielę z rozgrywanych w dn. 18-23.03.2019 w Kijowie Otwartych Mistrzostwach Ukrainy.

Rzeszów

Prawie 10 tys. zł trafi do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Na starcie biegu „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera” pojawiło się ponad 150 osób. 

Rzeszów

Nowość w kursach komunikacji miejskiej. Będzie linia do Łańcuta

RZESZÓW. Ratusz w porozumieniu z władzami miasta Łańcuta planuje od maja wprowadzić linię kursujacą pomiędzy miastami. Wstępnie mają to być dwa kursy dziennie.

Rzeszów

100 tys. zł na koncepcję stoku narciarskiego na Matysówce

RZESZÓW. Radni przyjęli poprawkę do budżetu miasta, która uwzględnia środki na koncepcję całorocznego stoku narciarskiego na Matysówce.

Rzeszów

Trwa trzyetapowy remont ul. Wieniawskiego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

RZESZÓW. Prace mają potrwać do 29 maja 2020 roku. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Rzeszów

30 marca „Godzina dla Ziemi WWF”. Gdzie w Rzeszowie zgaśnie światło?

RZESZÓW. Godzina dla Ziemi WWF to jedna z największych akcji ekologicznych.

Rzeszów

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki

RZESZÓW. Jakub Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu oraz Bartosz Słysz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie okazali się najlepsi w swoich kategoriach.

Reklama