Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora

Dodano: 18.04.2020 r.

Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
Na zdj. Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, fot. materiały prasowe
RZESZÓW. 17 kwietnia 2020 wybrano nowego rektora Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2020-2024. Został nim dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz. Głosowanie przeprowadzono zdalnie.

4 kandydatów wzięło udział w wyborach na funkcję Rektora Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w wyborach na kadencję 2020-2024: prof. dr. hab. inż. Grzegorz Budzik, dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp. Głosami 54 elektorów (ze 100 uprawnionych)  w pierwsze turze wybrano dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz.

W związku z tym, że rektorem PRz może być osoba która do dnia rozpoczęcia kadencji nie ukończyła 67. roku życia, obecny rektor prof. Tadeusz Markowski nie mógł ubiegać się o przedłużenie kadencji, gdyż ma on aktualnie 72 lata.

Dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz urodził się w 8 listopada 1972 r. w Przemyślu. W 1996 roku ukończył kierunek technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej. Pracę naukową rozpoczął już na III roku studiów w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego Chemików. Obecnie keruje Zakładem Inżynierii i Chemii Środowiska na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej.

W Politechnice Rzeszowskiej pełnił wiele funkcji. Od 2012 do 2019 roku (przez dwie kadencje) był dziekanem Wydziału Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury, był i jest członkiem Senatu i komisji senackich, wydziałowych, rekrutacyjnych itp.
Reklama
Zainteresowania naukowe dra hab. inż. Piotra Koszelnika, prof. PRz  dotyczą zagadnień ochrony środowiska wodnego przed zanieczyszczeniami antropogenicznymi w tym zanieczyszczeniami nowej generacji (emerging pollutants). Jego praca doktorska oraz habilitacyjna dotyczyły problematyki ochrony przed eutrofizacją wód zbiorników zaporowych, w tym zbiornika Solina.

Do osiągnięć naukowych zalicza znaczący dorobek publikacyjny poparty licznymi cytowaniami w uznanych bazach. Jest również zaangażowany w rozwój i kształcenie kadry na różnych poziomach.

Dr. hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz wypromował 134 magistrów i inżynierów. Przez 13 lat był opiekunem Studenckiego Koła Naukowego. Ta działalność w ramach m. in. obozów naukowych nad Soliną czy w TPN zaowocowała licznymi publikacjami ze studentami, ale największym sukcesem w tym zakresie jest fakt, że kilku członków wspomnianego koła jest obecnie pracownikami Politechniki Rzeszowskiej.

Jest żonaty i ma jednego syna. Jest kibicem sportowym, namiętnym czytelnikiem książek: podróżniczych, reportaży, biografii oraz wybranych autorów kryminałów. Relaksuje się
na łonie przyrody i słuchając spokojnej muzyki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się, że miał ponad 3,6 promila alkoholu.
 

Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami osiedli Drabinianka i Biała

Spotkania w ramach cyklu „RzeszówToMy" dotyczą m.in. inwestycji na osiedlach jakie udało się zrealizować, placów miasta dotyczących danego osiedla oraz tematów bieżących.

Rzeszów

Budowa przejazdów dla rowerzystów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa obejmuje m.in. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych, budowę przejazdów rowerowych, przebudowę istniejących chodników oraz dostosowanie oznakowania drogowego do wprowadzonych zmian w zakresie infrastruktury drogowej.

Rzeszów

W niedzielę biegacze na ulicach Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 1 października w Rzeszowie odbędą się trzy imprezy biegowe: 8. bieg na piątkę, bieg na 10 km oraz organizowany po raz pierwszy bieg na milę. Zaplanowano również biegi...

Rzeszów

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski - Jasionka. Jest wniosek o wydanie ZRID

PODKARPACIE. Do Wojewody Podkarpackiego trafił wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dobudowy drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka. 

Rzeszów

Rozmowy o depresji u dzieci. Spotkanie z psychoterapeutką w ramach Maskarady

RZESZOW. W środę, w ramach 13. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA odbędzie się spotkanie dotyczące depresji u dzieci. - Rozmawiać będziemy na temat, który jest ważny, wymagający uwagi i bardzo aktualny –...

Rzeszów

Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów

RZESZÓW. Rzeszowscy radni przyjęli uchwałę o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej października, tj. w dniu wyborów parlamentarnych.

Reklama