Rzeszów - Wtorek, 24.03.2026
Reklama

Pomysł radnego: Oświetlenie radarowe w rejonie Lisiej Góry i Żwirowni

Dodano: 22.01.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Oświetlenie Radarowe miałoby się pojawić na ścieżkach rowerowych od Lisiej Góry w kierunku Boguchwały oraz w okolicach Żwirowni. Interpelację w tej sprawie wystosował Daniel Kunysz, radny Miasta Rzeszowa.

„Podobne rozwiązania stosowane są w Krakowie. U nas może się to sprawdzić znakomicie. Uważam, że warto zastosować takie rozwiązanie, które przyniesie oszczędności również w Rzeszowie na przebudowanym odcinku za Lisią Górą” – czytamy w interpelacji.

Czym w praktyce jest oświetlenie radarowe? To nic innego jak latarnie, które znamy wszyscy, jednak ich wyjątkowość polega na sposobie oświetlenia, rozświetlającego ulice w 100%, jedynie wtedy gdy przejeżdża nią jakiś rowerzysta, bądź przechodzi pieszy. Gdy dana osoba znajdzie się już za latarnią, ta całkowicie gaśnie lub działa na poziomie 30%: „Planowane są nadwyżki prądu więc byłoby to zasadne. Jakaś oszczędność z tego wyniknie” – dodaje Kunysz.
Reklama
Warto wspomnieć, że w 2019 roku miasto, a dokładniej rzecz ujmując Zarząd Zieleni Miejskiej planuje poszerzenie ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Wisłok – od Lisiej Góry do ul. Jarowej. Na ten cel przeznaczono 2,2 mln zł.

„Myślimy o kilku odcinkach. Liczymy na to, że uda nam się dogadać z Boguchwałą i zrobić pętle” – informuje Daniel Kunysz z Rozwoju Rzeszowa.

Warto również wspomnieć, że koszt montażu oświetlenia radarowego nie różni się od kosztów związanych z montażem standardowego oświetlenia. Różnica polega jedynie na montażu fotokomórki w poszczególnych elementach. Czy pozostali radni ustosunkują się w jakikolwiek sposób do propozycji Daniela Kunysza, dowiemy się podczas kolejnych sesji Rady Miasta. 

W ratuszu słyszymy, że miasto nie planowało wprowadzać tego typu rozwiązań.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pozwolenie na budowę PCLA jest już prawomocne

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki może ruszać pełną parą. 16 kwietnia 2025 oficjalnie uzyskano prawomocne zamienne pozwolenie na budowę obiektu.

Rzeszów

Turniej Amp Futbol na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. Po inauguracyjnej rundzie w Poznaniu drugim przystankiem PZU Amp Futbol Ekstraklasy 2025 będzie Rzeszów. I choć Stal była już organizatorem trzech turniejów, dopiero teraz ugości wszystkich naprawdę u siebie - na...

Rzeszów

Szkoła przy ul. Orzeszkowej będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. We wtorek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na rozbudowę i modernizację IX Liceum Ogólnokształcące. Zadanie wykona wyłoniona w przetargu firma Adamietz sp. z o.o. Wartość inwestycji to prawie 28 mln zł.

Rzeszów

Meleksy podwiozą odwiedzających na groby bliskich na cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. Z myślą, przede wszystkim o osobach starszych, po cmentarzu komunalnym Wilkowyja będą „kursowały” bezpłatne meleksy, które podwiozą odwiedzających bliżej grobów swoich bliskich. Na razie tylko testowo i tylko w jeden dzień.

Rzeszów

Jak będą czynne Punkty Obsługi Mieszkańców w okresie świątecznym?

RZESZÓW. Jeśli zamierzacie w okresie świątecznym załatwiać jakieś sprawy urzędowe w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, znajdujących się w galeriach handlowych, sprawdźcie jak będą działać.

Rzeszów

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

Rzeszów

Budowa Wisłokostrady idzie pełną parą

RZESZÓW. Prace przy realizacji jednej z największych inwestycji drogowych ostatnich lat w Rzeszowie idą pełną parą. Nie wykluczone, że budowę Wisłokostrady uda się zakończyć jeszcze w tym roku.

Reklama