Rzeszów - Niedziela, 15.02.2026
Reklama

Ponad 3 tysiące osób pobiegnie w 13. PKO Biegu Niepodległości

Dodano: 07.11.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 11 listopada punktualnie o godz. 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartuje Bieg Niepodległości. W tym roku w zawodach weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Ścigać się będą w białych i czerwonych koszulkach, dzięki temu utworzą żywą flagę.

W piątek w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano szczegóły dotyczące 13. edycji PKO Biegu Niepodległości - najbardziej lubianego biegu w stolicy Podkarpacia. Wiceprezydent Rzeszowa, Marcin Deręgowski podkreślał, że wydarzenie ma charakter nie tylko sportowy, lecz także społeczny i patriotyczny. - Bo bieganie to nie tylko sport, silne ciało, silna głowa, endorfiny, ale i budowa wspólnoty, pokonywanie własnych granic. Zależy nam, żebyśmy te zdrowe nawyki pokazywali na zewnątrz. A jeżeli do tego jeszcze dołożymy wspaniałe Święto Odzyskania Niepodległości, to łączymy wokół tej idei wszystkich mieszkańców – mówił Deręgowski.


Zdjęcie z piątkowej konferencji prasowej / fot. Grzegorz Bukała [UM Rzeszowa]

Trasa 13. PKO Biegu Niepodległości

Start i meta zawodów zlokalizowane będą na rzeszowskim Rynku. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 10 km, na takiej samej trasie jak w ubiegłym roku.

Zawodnicy przebiegną przez ulice Kościuszki, plac Farny, ul. Sokoła, ul. Jana III Sobieskiego, Grunwaldzką pod okrągłą kładką al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, Zygmuntowską, później ul. Jagiellońską do ul. 3 Maja, al. Lubomirskich do Mostu Zamkowego, Kopisto do al. Rejtana - tu długa prosta aż do al. Powstańców Warszawy, następnie z powrotem Rejtana aż do ul. Pigonia, tam zawrotka i biegacze wracają zbiegając z Mostu Zamkowego do ulicy Szopena, następnie ulicą Lubomirskich później fragment trasy pokrywa się z pierwszym etapem.

Trasa będzie zamknięta godzinę przed biegiem. Utrudnienia w ruchu będą na ulicy Piłsudskiego i na alei Cieplińskiego. Całkowicie zamknięty będzie Most Zamkowy, ulica Kopisto i al. Rejtana od Powstańców Warszawy do ul. Pigonia.

[MAPKA DOSTĘPNA POD ARTUKUŁEM] 

Przed biegiem odbędzie się rozgrzewka, którą poprowadzi lekkoatletka i dwukrotna olimpijka, Matylda Kowal. Przed startem zostanie odśpiewany Hymn Polski.

Za ostatni zawodnikiem pobiegnie flaga - 35-metrowa, którą będzie niosło 40 osób -przebiegną z nią całą trasę biegu.

Uroczystość dekoracji zwycięzców rozpocznie się tuż po zakończeniu biegu przez ostatniego zawodnika (około godz. 12.35), a następnie odbędzie się losowanie nagród spośród wszystkich biegaczy.

Gościem specjalnym imprezy będzie Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie.

Reklama

Rekordowa liczba zawodników

Mirosław Wierzbicki, przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Rzeszowa, współorganizator biegu podkreśla, że z roku na rok rzeszowska impreza przyciąga coraz więcej uczestników. - W roku ubiegłym mieliśmy przyrost pół tysiąca ludzi i w tym roku jest podobnie. W tym roku mamy wiec już 3200 zawodników na liście startowej. W tym prawie 1600 biegaczy pochodzi z Rzeszowa, ale mamy też zawodników z 10 krajów. Między innymi są to Kenijczycy, Ukraińcy, Czesi, Niemcy, Amerykanie, Hiszpanie – wylicza Mirosław Wierzbicki.

Ze względu na dużą liczbę zawodników start Biegu Niepodległości będzie się odbywał w strefach z czasami: 30 min, 40 min, 45 min, 50 min, 60 min. Pierwsza grupa wystartuje o równej 11.11 a po półminutowej przerwie kolejna.

Jeszcze będzie można się zapisać

Biuro zawodów znajdować się będzie w hali Podpromie. Godziny pracy biura: – poniedziałek 10.11.25 r. w godz. 15.00 – 18.00, – wtorek 11.11.25 r. od godz. 7.30 - 10.30. Odbiór pakietów startowych tylko w biurze zawodów za okazaniem dokumentu tożsamości (najlepiej w poniedziałek). Jeszcze są dodatkowe pakiety przygotowane (też najlepiej je odebrać w pon.).

Pobiegną dla zdrowej głowy

Uczestnicy 13. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie mogą włączyć się do charytatywnej akcji biegowej „Biegnę dla zdrowej głowy” i pomóc Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL z Rzeszowa.

Wybiegane środki przeznaczone zostaną dla Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie na dofinansowanie m.in. konsultacji psychologicznych dzieci i młodzieży oraz zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych.

Aby wziąć udział w akcji charytatywnej, wystarczy przypiąć sobie do koszulki specjalnie przygotowaną kartkę (dostępne w biurze zawodów) i dobiec z nią do mety. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na wsparcie działalności tej organizacji.

Sponsorem tytularnym biegu jest PKO Bank Polski. – Kontynuujemy wsparcie biegu już po raz 11. W ramach naszych działań marketingowych bardzo mocno teraz się koncentrujemy na zdrowym trybie życia, na zdrowym żywieniu. Jak co roku biegowi towarzyszą działania charytatywne. W tym roku będzie to akcja „Biegnę dla zdrowej głowy” - zdradził Witold Kołcz, dyrektor do spraw sprzedaży w regionalnym oddziale detalicznym Banku PKO BP w Lublinie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragedia na torach w Rzeszowie. Pociąg potrącił starszą kobietę

RZESZÓW. Wczoraj, na torach przy ul. Miłocińskiej w Rzeszowie, szynobus śmiertelnie potrącił starszą kobietę. Policjanci ustalają tożsamość zmarłej i okoliczności wypadku.

Rzeszów

Był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wpadł na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Zatrzymany mężczyzna trafił do zakładu karnego, gdzie odbędzie karę dwóch lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Centrum TUTU uroczyście otwarte [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. W sobotę, 8 października w rzeszowskiej Plazie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU. 

Rzeszów

ZTM wznawia sprzedaż biletów łączonych "Autobus + Autobus"

RZESZÓW. Od 7 października 2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie wznawia sprzedaż biletów zintegrowanych „Autobus + Autobus”.

Rzeszów

Miał 3,2 promila, jechał całą szerokością jezdni. Zatrzymała go policjantka po służbie

RZESZÓW. 49-letniemu mieszkańcowki powiatu rzeszowskiego grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

ZTM w Rzeszowie przeprasza za długie kolejki w Punktach Obsługi Podróżnego

RZESZÓW. Dyrekcja Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie opublikowała oficjalne przeprosiny dla wszystkich mieszkańców zmuszonych do czekania w długich kolejkach na wydanie Rzeszowskiej Karty Miejskiej oraz zapisanie uprawnień.

Rzeszów

Targi Ślubne Wedding Day już 23 października w Rzeszowie

RZESZÓW. Do 8 października bilety można kupić w promocyjnej cenie.

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z al. Okulickiego

RZESZÓW. Jedna z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w 2022 roku dobiegła końca. Na przebudowanym skrzyżowaniu al. Wyzwolenia i al. Okulickiego trwają już ostatnie prace porządkowe. Koszt inwestycji to ponad 8,2 mln...

Reklama