Rzeszów - Środa, 11.02.2026
Reklama

Ponad 3 tysiące osób pobiegnie w 13. PKO Biegu Niepodległości

Dodano: 07.11.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 11 listopada punktualnie o godz. 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartuje Bieg Niepodległości. W tym roku w zawodach weźmie udział rekordowa liczba uczestników. Ścigać się będą w białych i czerwonych koszulkach, dzięki temu utworzą żywą flagę.

W piątek w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przekazano szczegóły dotyczące 13. edycji PKO Biegu Niepodległości - najbardziej lubianego biegu w stolicy Podkarpacia. Wiceprezydent Rzeszowa, Marcin Deręgowski podkreślał, że wydarzenie ma charakter nie tylko sportowy, lecz także społeczny i patriotyczny. - Bo bieganie to nie tylko sport, silne ciało, silna głowa, endorfiny, ale i budowa wspólnoty, pokonywanie własnych granic. Zależy nam, żebyśmy te zdrowe nawyki pokazywali na zewnątrz. A jeżeli do tego jeszcze dołożymy wspaniałe Święto Odzyskania Niepodległości, to łączymy wokół tej idei wszystkich mieszkańców – mówił Deręgowski.


Zdjęcie z piątkowej konferencji prasowej / fot. Grzegorz Bukała [UM Rzeszowa]

Trasa 13. PKO Biegu Niepodległości

Start i meta zawodów zlokalizowane będą na rzeszowskim Rynku. Bieg główny zostanie rozegrany na dystansie 10 km, na takiej samej trasie jak w ubiegłym roku.

Zawodnicy przebiegną przez ulice Kościuszki, plac Farny, ul. Sokoła, ul. Jana III Sobieskiego, Grunwaldzką pod okrągłą kładką al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, Zygmuntowską, później ul. Jagiellońską do ul. 3 Maja, al. Lubomirskich do Mostu Zamkowego, Kopisto do al. Rejtana - tu długa prosta aż do al. Powstańców Warszawy, następnie z powrotem Rejtana aż do ul. Pigonia, tam zawrotka i biegacze wracają zbiegając z Mostu Zamkowego do ulicy Szopena, następnie ulicą Lubomirskich później fragment trasy pokrywa się z pierwszym etapem.

Trasa będzie zamknięta godzinę przed biegiem. Utrudnienia w ruchu będą na ulicy Piłsudskiego i na alei Cieplińskiego. Całkowicie zamknięty będzie Most Zamkowy, ulica Kopisto i al. Rejtana od Powstańców Warszawy do ul. Pigonia.

[MAPKA DOSTĘPNA POD ARTUKUŁEM] 

Przed biegiem odbędzie się rozgrzewka, którą poprowadzi lekkoatletka i dwukrotna olimpijka, Matylda Kowal. Przed startem zostanie odśpiewany Hymn Polski.

Za ostatni zawodnikiem pobiegnie flaga - 35-metrowa, którą będzie niosło 40 osób -przebiegną z nią całą trasę biegu.

Uroczystość dekoracji zwycięzców rozpocznie się tuż po zakończeniu biegu przez ostatniego zawodnika (około godz. 12.35), a następnie odbędzie się losowanie nagród spośród wszystkich biegaczy.

Gościem specjalnym imprezy będzie Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie.

Reklama

Rekordowa liczba zawodników

Mirosław Wierzbicki, przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Rzeszowa, współorganizator biegu podkreśla, że z roku na rok rzeszowska impreza przyciąga coraz więcej uczestników. - W roku ubiegłym mieliśmy przyrost pół tysiąca ludzi i w tym roku jest podobnie. W tym roku mamy wiec już 3200 zawodników na liście startowej. W tym prawie 1600 biegaczy pochodzi z Rzeszowa, ale mamy też zawodników z 10 krajów. Między innymi są to Kenijczycy, Ukraińcy, Czesi, Niemcy, Amerykanie, Hiszpanie – wylicza Mirosław Wierzbicki.

Ze względu na dużą liczbę zawodników start Biegu Niepodległości będzie się odbywał w strefach z czasami: 30 min, 40 min, 45 min, 50 min, 60 min. Pierwsza grupa wystartuje o równej 11.11 a po półminutowej przerwie kolejna.

Jeszcze będzie można się zapisać

Biuro zawodów znajdować się będzie w hali Podpromie. Godziny pracy biura: – poniedziałek 10.11.25 r. w godz. 15.00 – 18.00, – wtorek 11.11.25 r. od godz. 7.30 - 10.30. Odbiór pakietów startowych tylko w biurze zawodów za okazaniem dokumentu tożsamości (najlepiej w poniedziałek). Jeszcze są dodatkowe pakiety przygotowane (też najlepiej je odebrać w pon.).

Pobiegną dla zdrowej głowy

Uczestnicy 13. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie mogą włączyć się do charytatywnej akcji biegowej „Biegnę dla zdrowej głowy” i pomóc Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL z Rzeszowa.

Wybiegane środki przeznaczone zostaną dla Centrum Pomocy Dzieciom w Rzeszowie na dofinansowanie m.in. konsultacji psychologicznych dzieci i młodzieży oraz zakup pomocy dydaktycznych i terapeutycznych.

Aby wziąć udział w akcji charytatywnej, wystarczy przypiąć sobie do koszulki specjalnie przygotowaną kartkę (dostępne w biurze zawodów) i dobiec z nią do mety. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na wsparcie działalności tej organizacji.

Sponsorem tytularnym biegu jest PKO Bank Polski. – Kontynuujemy wsparcie biegu już po raz 11. W ramach naszych działań marketingowych bardzo mocno teraz się koncentrujemy na zdrowym trybie życia, na zdrowym żywieniu. Jak co roku biegowi towarzyszą działania charytatywne. W tym roku będzie to akcja „Biegnę dla zdrowej głowy” - zdradził Witold Kołcz, dyrektor do spraw sprzedaży w regionalnym oddziale detalicznym Banku PKO BP w Lublinie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Przenośmy butelkomat w Rzeszowie? Jeden z radnych chce oddać część diety na wypłacane środki

RZESZÓW. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”.

Rzeszów

Marcin Możdżonek przedłuża kontrakt z Asseco Resovią

RZESZÓW. W fazie zasadniczej tegorocznych rozgrywek PlusLigi Marcin Możdżonek rozegrał 73 sety i zdobył 126 punktów, w tym 10 zagrywką, i 42 blokiem

Rzeszów

Pierwszy kurs komunikacji miejskiej do Łańcuta już 13 maja

RZESZÓW. Rozkład jazdy dostępny będzie od dnia 10 maja br. na stronie internetowej ZTM.

Rzeszów

10 mln na Rzeszowski Budżet Obywatelski 2020. Radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały

RZESZÓW. Głosowanie na RBO 2020 odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Rzeszów

Pierwsza na Podkarpaciu konferencja programistyczna poświęcona tematyce "Software Craftsmanship"

RZESZÓW. 25 maja w Hotelu Bristol Tradition & Luxury odbędzie się Rzemiosło IT 2019.

Rzeszów

Powstała Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej. Uruchomią specjalną linie autobusową w Noc Muzeów

RZESZÓW. Izba Pamięci Komunikacji Miejskiej znajdzie się przy ul. Miłocińskiej 75.

Rzeszów

MPWiK zakończyło budowę nowej suszarni mechanicznej [FOTO]

RZESZÓW. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Nowy trener i rozgrywający w Asseco Resovii Rzeszów. Zaplanowano spotkanie z kibicami

RZESZÓW. 9 maja nowy rozgrywający i szkoleniowiec spotkają się z kibicami w Browarze Manufaktura Rzeszów.

Reklama