Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

Dodano: 16.09.2019 r.

fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
RZESZÓW. Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., PKP PLK i Gminy Miasto Rzeszów podpisali porozumienie dotyczące powstania Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Mamy pierwszego „pewniaka” w sprawie przebudowy rzeszowskiego Dworca. Podpisane porozumienie jest równoznaczne z przejściem ze stanu teoretycznego do praktycznego. Już w przyszłym roku ruszy inwestycja, o której mówiono od dłuższego czasu, choć o zawarciu porozumienia wiadomo było już od czerwca. Poza przedstawicielami stron, na konferencji prasowej na stacji Rzeszów Główny obecny był m.in. poseł Wojciech Buczak oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.



Inwestycja, która „upiększy” Rzeszów

„Wiemy, że na razie zaplanowane inwestycje zakładają powstanie obiektu o charakterze parkingu podziemnego i rozwiązaniami komunikacyjnymi, które do stacji Rzeszów Główny będą prowadzić. Cała inwestycja zakłada, że zostanie zainwestowanych 70 mln zł. Czas realizacji tej inwestycji przewidziany jest na lata 2020-2022,  z tym, że rok przyszły jest rokiem, w którym założono realizację fazy projektowej” – wyjaśniała wojewoda.

Przypomnijmy, że w pierwszej wersji za budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego miały być odpowiedzialne trzy strony: PKP, PKS i Ratusz, jednak rzeczywistość zweryfikowała możliwości finansowe poszczególnych instytucji i ostatecznie temat należy do ratusza, PKP PLK oraz PKP S.A, których przedstawiciele złożyli dzisiaj stosowne podpisany na trójstronnym porozumieniu.

„Zmieniamy Rzeszów i myślę, że ten teren też się zmieni. Pozostanie jeszcze dworzec PKS-u (…) Jest to kolejna inwestycja, która upiększy, usprawni komunikację” – mówił prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Kluczową kwestią ujętą w dokumencie jest skoordynowanie realizacji dwóch inwestycji: kompleksowej przebudowy dworca kolejowego oraz budowy miejskiej części RCK. Kolej i Miasto planują przeprowadzić wspólne postepowanie przetargowe, w ramach którego wybrany zostanie wykonawca obydwu inwestycji. 
Reklama


Dworzec Główny w nowej wersji

PKP S.A. planują kompleksową modernizację całego budynku dworcowego Rzeszów Główny oraz budowę obniżonego placu na poziomie -1. Budynek, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter. Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych.

Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa. Budowa placu na poziomie -1 ma na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego węzła komunikacyjnego. Wykonany plac będzie pełnił funkcje łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy budynkiem dworca, parkingiem podziemnym oraz peronami. Inwestycja PKP S.A. jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020. Szacowana wartość przebudowy rzeszowskiego Dworca Głównego to około 29 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

Natomiast Inwestycja Gminy Miasto Rzeszów polegająca na budowie parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Szacowana wartość robót i dostawy systemów ITS to ponad 69 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 100 wystawców z regionalnymi produktami. W sobotę kolejny Podkarpacki Bazarek

RZESZÓW. W sobotę, 13 czerwca 2026 roku, parking przy Parku Papieskim w Rzeszowie ponownie zamieni się w tętniące życiem targowisko pełne regionalnych smaków i produktów prosto od lokalnych wytwórców. To kolejna w...

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Rzeszów

Dachowanie na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. 1 osoba w szpitalu

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego volkswagenem było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. W wyniku wypadku jedna osoba została ranna. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie...

Rzeszów

Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha. Utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów

RZESZÓW. Już po raz dwudziesty czwarty Park Sybiraków w Rzeszowie zamieni się w wielką przestrzeń wspólnej modlitwy — w czwartek 4 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Jednego Serca Jednego Ducha....

Rzeszów

Ruszyły loty z Jasionki do Podgoricy. Trasę obsługuje Wizz Air

RZESZÓW. Wizz Air uruchomił bezpośrednie loty z podrzeszowskiego lotniska do stolicy Czarnogóry. Rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

Reklama