Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

Dodano: 16.09.2019 r.

fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
RZESZÓW. Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., PKP PLK i Gminy Miasto Rzeszów podpisali porozumienie dotyczące powstania Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Mamy pierwszego „pewniaka” w sprawie przebudowy rzeszowskiego Dworca. Podpisane porozumienie jest równoznaczne z przejściem ze stanu teoretycznego do praktycznego. Już w przyszłym roku ruszy inwestycja, o której mówiono od dłuższego czasu, choć o zawarciu porozumienia wiadomo było już od czerwca. Poza przedstawicielami stron, na konferencji prasowej na stacji Rzeszów Główny obecny był m.in. poseł Wojciech Buczak oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.



Inwestycja, która „upiększy” Rzeszów

„Wiemy, że na razie zaplanowane inwestycje zakładają powstanie obiektu o charakterze parkingu podziemnego i rozwiązaniami komunikacyjnymi, które do stacji Rzeszów Główny będą prowadzić. Cała inwestycja zakłada, że zostanie zainwestowanych 70 mln zł. Czas realizacji tej inwestycji przewidziany jest na lata 2020-2022,  z tym, że rok przyszły jest rokiem, w którym założono realizację fazy projektowej” – wyjaśniała wojewoda.

Przypomnijmy, że w pierwszej wersji za budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego miały być odpowiedzialne trzy strony: PKP, PKS i Ratusz, jednak rzeczywistość zweryfikowała możliwości finansowe poszczególnych instytucji i ostatecznie temat należy do ratusza, PKP PLK oraz PKP S.A, których przedstawiciele złożyli dzisiaj stosowne podpisany na trójstronnym porozumieniu.

„Zmieniamy Rzeszów i myślę, że ten teren też się zmieni. Pozostanie jeszcze dworzec PKS-u (…) Jest to kolejna inwestycja, która upiększy, usprawni komunikację” – mówił prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Kluczową kwestią ujętą w dokumencie jest skoordynowanie realizacji dwóch inwestycji: kompleksowej przebudowy dworca kolejowego oraz budowy miejskiej części RCK. Kolej i Miasto planują przeprowadzić wspólne postepowanie przetargowe, w ramach którego wybrany zostanie wykonawca obydwu inwestycji. 
Reklama


Dworzec Główny w nowej wersji

PKP S.A. planują kompleksową modernizację całego budynku dworcowego Rzeszów Główny oraz budowę obniżonego placu na poziomie -1. Budynek, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter. Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych.

Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa. Budowa placu na poziomie -1 ma na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego węzła komunikacyjnego. Wykonany plac będzie pełnił funkcje łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy budynkiem dworca, parkingiem podziemnym oraz peronami. Inwestycja PKP S.A. jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020. Szacowana wartość przebudowy rzeszowskiego Dworca Głównego to około 29 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

Natomiast Inwestycja Gminy Miasto Rzeszów polegająca na budowie parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Szacowana wartość robót i dostawy systemów ITS to ponad 69 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Rzeszów

Żywa Biblioteka ponownie w Rzeszowie. Zamiast książek wypożyczysz człowieka i jego historię

W sobotę, 30 maja, Uniwersytet Rzeszowski po raz czwarty stanie się miejscem niezwykłych spotkań i rozmów. W godz. 11:00–16:00 w holu budynku A0 przy ul. Pigonia 1 odbędzie się kolejna edycja Żywej...

Rzeszów

Trzy dni sportu w centrum Rzeszowa. W ten weekend druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego

Biegi ultra na dystansach do 100 km, turnieje szachów i darta, widowiskowa gala sztuk walki, nocny przejazd rolkarzy i mnóstwo rodzinnych atrakcji – tak w skrócie zapowiada się druga edycja Podkarpackiego Festiwalu...

Rzeszów

Poranny wypadek na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia

RZESZÓW. Dziś rano na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Ranne zostały 3 osoby. Przyczyną wypadku było niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Rzeszów

W Dzień Dziecka do Rzeszowa przyjedzie słodka ciężarówka pełna atrakcji

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca, do stolicy Podkarpacia ponownie zawita ciężarówka pełna atrakcji dla najmłodszych miłośników słodyczy. Mobilne centrum zabawy pojawi się na parkingu E.Leclerc przy al. Tadeusza Rejtana 69 podczas...

Rzeszów

Dachowanie samochodu osobowego na S19 w Świlczy

ŚWILCZA. Dziś rano na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Świlcza doszło do dachowania samochodu osobowego. Przez pewien czas kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Rzeszów

Nowe wiaty, pylony i stojaki rowerowe na rzeszowskich przystankach

RZESZÓW. Część rzeszowskich przystanków autobusowych czekają zmiany. Na 140 pojawią się nowe wiaty, a przy 150 staną stojaki rowerowe. W planach jest również montaż 50 pylonów przystankowych z podświetlanymi gablotami na rozkłady...

Reklama