Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego podpisane

Dodano: 16.09.2019 r.

fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
RZESZÓW. Przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych S.A., PKP PLK i Gminy Miasto Rzeszów podpisali porozumienie dotyczące powstania Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Przebudowa Dworca Głównego ma się zakończyć w 2022 roku.

Mamy pierwszego „pewniaka” w sprawie przebudowy rzeszowskiego Dworca. Podpisane porozumienie jest równoznaczne z przejściem ze stanu teoretycznego do praktycznego. Już w przyszłym roku ruszy inwestycja, o której mówiono od dłuższego czasu, choć o zawarciu porozumienia wiadomo było już od czerwca. Poza przedstawicielami stron, na konferencji prasowej na stacji Rzeszów Główny obecny był m.in. poseł Wojciech Buczak oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.



Inwestycja, która „upiększy” Rzeszów

„Wiemy, że na razie zaplanowane inwestycje zakładają powstanie obiektu o charakterze parkingu podziemnego i rozwiązaniami komunikacyjnymi, które do stacji Rzeszów Główny będą prowadzić. Cała inwestycja zakłada, że zostanie zainwestowanych 70 mln zł. Czas realizacji tej inwestycji przewidziany jest na lata 2020-2022,  z tym, że rok przyszły jest rokiem, w którym założono realizację fazy projektowej” – wyjaśniała wojewoda.

Przypomnijmy, że w pierwszej wersji za budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego miały być odpowiedzialne trzy strony: PKP, PKS i Ratusz, jednak rzeczywistość zweryfikowała możliwości finansowe poszczególnych instytucji i ostatecznie temat należy do ratusza, PKP PLK oraz PKP S.A, których przedstawiciele złożyli dzisiaj stosowne podpisany na trójstronnym porozumieniu.

„Zmieniamy Rzeszów i myślę, że ten teren też się zmieni. Pozostanie jeszcze dworzec PKS-u (…) Jest to kolejna inwestycja, która upiększy, usprawni komunikację” – mówił prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc. Kluczową kwestią ujętą w dokumencie jest skoordynowanie realizacji dwóch inwestycji: kompleksowej przebudowy dworca kolejowego oraz budowy miejskiej części RCK. Kolej i Miasto planują przeprowadzić wspólne postepowanie przetargowe, w ramach którego wybrany zostanie wykonawca obydwu inwestycji. 
Reklama


Dworzec Główny w nowej wersji

PKP S.A. planują kompleksową modernizację całego budynku dworcowego Rzeszów Główny oraz budowę obniżonego placu na poziomie -1. Budynek, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter. Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych.

Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa. Budowa placu na poziomie -1 ma na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego węzła komunikacyjnego. Wykonany plac będzie pełnił funkcje łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy budynkiem dworca, parkingiem podziemnym oraz peronami. Inwestycja PKP S.A. jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020. Szacowana wartość przebudowy rzeszowskiego Dworca Głównego to około 29 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

Natomiast Inwestycja Gminy Miasto Rzeszów polegająca na budowie parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Szacowana wartość robót i dostawy systemów ITS to ponad 69 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 95 tys. pasażerów w maju na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Mimo niesprzyjających uwarunkowań rynkowych port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w maju 2026 roku 94 820 pasażerów i zrealizował 1 163 operacje lotnicze. Od początku roku z podrzeszowskiego lotniskaskorzystało 388 514 podróżnych —...

Rzeszów

Rusza sezon na rzeszowskich basenach i Kąpielisku Miejskim przy ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Na sobotę, 13 czerwca zapowiedziano otwarcie basenów odkrytych Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ROSiR) oraz Kąpieliska Miejskiego przy ul. Kwiatkowskiego. Sezon, jeśli pogoda dopisze, potrwa aż do 13 września.

Rzeszów

Wielkie święto komunikacji miejskiej. II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie

RZESZÓW. Po sukcesie pierwszej edycji historyczne autobusy znów wracają na ulice Rzeszowa. W dniach 12 i 13 czerwca odbędzie się II Zlot Zabytkowych Autobusów — dwa dni motoryzacyjnych atrakcji, parad, pokazów i...

Rzeszów

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki...

Rzeszów

Naukowe miasteczko stanie w centrum Rzeszowa. Przed nami Piknik Eksploracje [PROGRAM]

RZESZÓW. 75 wystawców, w tym uczelnie, instytuty naukowo-badawcze i organizacje popularyzujące wiedzę, blisko 220 stoisk, warsztaty, wykłady i pokazy – tak zapowiada się kolejna edycja Pikniku Nauki EKSPLORACJE. Wydarzenie odbędzie się w...

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mieszkańców Rzeszowa. Miasto na dwa dni stanie się centrum profilaktyki

RZESZÓW. Dwa dni, kilkanaście stoisk i kilkadziesiąt bezpłatnych badań — bez kolejek, bez zapisów i bez skierowań. W piątek i sobotę, 12 i 13 czerwca, Rzeszów zamieni się w wielkie miejskie centrum...

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa ul. Robotniczej. Powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Rozpoczęły się roboty budowlane w ramach rozbudowy drogi powiatowej – ul. Robotniczej. Inwestycja warta ponad 5,1 mln zł obejmie m.in. budowę niemal kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej. Zadanie dofinansowano ze środków unijnych.

Rzeszów

Przy ul. Skrajnej powstanie chodnik i nowy parking

RZESZÓW. Na początku czerwca wykonawcy – firmie EUROVIA POLSKA S.A. – przekazano plac budowy pod inwestycję przy ul. Skrajnej. Powstanie tam ponad 320-metrowy chodnik, parking na 16 aut oraz nowa infrastruktura towarzysząca....

Reklama