Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Powraca temat możliwej zabudowy w okolicach ul. Daliowej i ul. Lawendowej na Zalesiu

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Właściciele terenów przy ul. Daliowej i Lawendowej na osiedlu Zalesie wnoszą o możliwość zagospodarowania terenów zielonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Radni Platformy Obywatelskiej chcą zamiany terenu.

Historia zatacza koło, a sprawa zabudowy terenów przy ul. Lawendowej i ul. Daliowej ponownie pojawi się na sesji Rady Miasta. W związku z całą sprawą radni Platformy Obywatelskiej zdecydowali się interweniować w sprawie nieco wcześniej niż w trakcie sesyjnych obrad. W środę zwołano specjalną konferencje prasową, na której obecny był przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, radna Jolanta Kaźmierczak oraz Marcin Deręgowski wraz z Wiesławem Ziemińskim.

„To nie pierwsza uchwała, która wpływa. Ta uchwała w poprzedniej kadencji była trzy- czy czterokrotnie tematem obrad radnych miasta. Była albo ściągana, albo przegłosowana negatywnie. Deklarację prezydenta, które składał wśród mieszkańców, że ta uchwała już nie będzie wracać są płonne i ona jednak wróciła” – mówił Marcin Deręgowski.

Podczas jednej z sesji, w ubiegłej kadencji, mieszkańcy Zalesia licznie zjawili się na sali sesyjnej, aby walczyć o ostatni skrawek zieleni w rejonie, wtedy ta interwencja miała jakiś skutek, okazuje się że perspektywy czasu niewymierny. Samą treść aktualnie omawianej uchwały możemy śmiało spłaszczyć do jednego z twierdzeń zawartych w piśmie: „Po przeanalizowaniu zasadności przystąpienia do sporządzenia zmiany Stadium stwierdzono, że możliwa jest korekta jego ustaleń, w sposób zabezpieczający interesy prywatne poprzez dopuszczenie możliwości realizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, bez szkody dla interesu publicznego”.
Reklama
Działka, o której mowa nie należy do jednego właściciela, jest ich trzech, a jednym z nich jest jedna z firm deweloperskich: „Ta cała działka podzielona jest na trzy mniejsze działki, działka Hartbexu, działka prywatnego właściciela i działka miejska” – dodaje Marcin Deręgowski. Całkowita powierzchnia terenu wynosi około 2,3 ha.

Całą sprawę komplikuje także inna kwestia, gdyż zgodnie ze Stadium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa dla powyższego obszaru określono już kierunek zagospodarowania pod zieleń urządzoną i śmiało można stwierdzić, że mieszkańcy właśnie w takiej formie chcieliby ten teren utrzymać. Podczas konferencji pojawiła się także propozycja terenów, za które miasto mogło by odzyskać 1/3 terenu.

„Wiemy, że była zgoda ze strony Hartbexu, ale nie doszło do tej zamiany i chcielibyśmy zapytać dlaczego” – informuje Marcin Deręgowski, który w dalszej części wypowiedzi sugeruje, że możliwym terenem do zamiany był obszar w regionie Staromieścia.
O tym jaka będzie przyszłość tych terenów i czy po wielu próbach ratusz postawi na swoim i zmieni Stadium przekonamy się już 27 sierpnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i WSIiZ zajmą się wdrażaniem systemów teleinformatycznych i e-usług

RZESZÓW. Porozumienie określa warunki współpracy pomiędzy stronami  w zakresie  wdrażania systemów teleinformatycznych i e-usług.

Rzeszów

Nocny wypadek na ul. Dąbrowskiego. Trzy osoby ranne, sprawca uciekł

Stan jednej z poszkodowanych osób jest poważny.

Rzeszów

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

RZESZÓW.  Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

13 października obchodzimy XIX Dzień Papieski. Plan obchodów w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. 

Rzeszów

Przy ul. Jagiellońskiej zraniono dwie osoby nożem. Jedna z nich jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem o godz. 20.40 na ul. Jagiellońskiej.

Rzeszów

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

RZESZÓW. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w Europie baza obsługi technicznej samolotów

RZESZÓW. Od 2022 roku w bazie będą serwisowane samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Rzeszów

Muzeum Dobranocek z szansą na ogólnopolską nagrodę

RZESZÓW. Na Muzeum Dobranocek możemy głosować do 10 października.

Reklama