Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Więcej miejsc w rzeszowskich żłobkach. Otwarto nową filię "Calineczki"

RZESZÓW. W Rzeszowie stworzono 60 dodatkowych miejsc w miejskich żłobkach. Na os. Budziwój powstała też nowa filia żłobka „Calineczka”, która przyjmie 25 dzieci. To inwestycja sfinansowana zarówno ze środków własnych miasta jak...

Rzeszów

Jakiego aquaparku chcą mieszkańcy Rzeszowa? Znamy wyniki konsultacji społecznych

RZESZÓW. Strefa zjeżdżalni, strefa dla dzieci oraz strefa saun – to najbardziej oczekiwane przez mieszkańców atrakcje w przyszłym parku wodnym w Rzeszowie. Tak wynika z konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie okołoświątecznym. Jak pojadą autobusy?

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, jak będą kursowały autobusy komunikacji miejskiej w okresie okołoświątecznym.

Rzeszów

W rejonie Lisiej Góry powstanie ogród deszczowy [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Posadzonych zostanie w nim 1700 roślin. Pojawią się również ekologiczne elementy małej architektury oraz figury z wikliny imitujące zwierzęta.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców. Rekordzista miał ponad 2,6 promila

RZESZÓW. W miniony weekend rzeszowscy policjanci wyeliminowali z ruchu trzech pijanych kierowców. Niechlubny rekordzista miał ponad 2,6 promila alkoholu w organizmie.

Rzeszów

Dwukrotnie taniej, równie jasno. Rzeszów wymienia oświetlenie na LED-owe

RZESZÓW. Ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa należących do miasta jest już oparta na technologii LED.

Rzeszów

Półmaraton Rzeszowski. Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów

RZESZÓW. rasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" od 31 marca dostępne dla zwiedzających

RZESZÓW. Od najbliższego piątku, 31 marca 2023 r. będzie można już regularnie odwiedzać Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. 

Reklama