Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Powstaną centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Dodano: 18.07.2019 r.

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. Realizacja programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to temat wczorajszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Na realizację programu w bieżącym roku przeznaczono 50 mln zł w skali kraju.

31 maja 2019 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaakceptował program pn. „Centra opiekuńczo-mieszkalne”, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Na realizację programu zaplanowano w 2019 r. kwotę 50 mln zł.

Z programu mogą skorzystać gminy i powiaty chcące utworzyć centra opiekuńczo-mieszkalne lub zlecić ich prowadzenie podmiotom, o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Celem utworzenia centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych, poprzez stworzenie dodatkowej usługi w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania w formie pobytu dziennego lub całodobowego.

Osoby, do których kierowany jest program, obok różnorodnego wsparcia (w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych), będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb i takie zadania mają realizować centra opiekuńczo-mieszkalne.

Program będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy dotyczy utworzenia centrum.W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające m.in. na:
 
  • budowie nowego budynku na terenie stanowiącym własność samorządu, a następnie jego wyposażenie m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, systemy zabezpieczające przed pożarem, systemy monitoringu;
  • zakupie budynku przez gminę lub powiat budynku, w którym utworzone zostanie Centrum, a także jego wyposażenie;
  • zmianie przeznaczenia całości lub tylko części istniejącego budynku, do którego samorząd posiada tytuł prawny poprzez jego przystosowanie do standardu Centrum i wyposażenie w niezbędne urządzenia.
 
W drugim module samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie na funkcjonowanie centrum. W ramach tego modułu będą finansowane zadania polegające na:
 
  • utrzymaniu działalności Centrum, w tym m. in. zabezpieczeniu dostaw podstawowych mediów (energia elektryczna, ogrzewanie, woda, ścieki, wywóz nieczystości etc.), opłacaniu podatków i opłat lokalnych, ubezpieczeniu budynku, zakupie usług, w tym wyżywienia dla uczestników Centrum, zakupie materiałów do pracy z uczestnikami programu;
  • ponoszeniu niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników Centrum;
  • pokrywaniu kosztów wynagrodzeń pracowników, w tym opiekunów nocnych.
Reklama
Terminy naboru wniosków:
 
  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego wojewody – w terminie od dnia 1 sierpnia 2019 r.
  2. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (zał. nr 2 i 3 do Programu) – sukcesywnie od daty wpływu do Wojewody w ciągu jednego miesiąca.
 
Dokumentacje niezbędną do złożenia wniosku można pobrać za pośrednictwem tej strony
 
 

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

FOTO. Strajk rolników w Rzeszowie. Utrudnienia na obwodnicy

RZESZÓW. Od rana traktory wjeżdżają do Rzeszowa. O godz. 11:00 protestujący rolnicy zgromadzą się przed Urzędem Wojewódzkim.

Rzeszów

Odwołana wystawa fotografii Chrisa Niedenthala odbędzie się w innym miejscu

RZESZÓW. Dyrekcja rzeszowskiego „plastyka” odwołała wystawę fotografii Chrisa Niedenthala. Organizatorzy znaleźli nowe miejsce.

Rzeszów

MKS zawiesza część kursów

RZESZÓW. W związku z wprowadzeniem od 16 października br. nauki zdalnej w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych, autobusy MKS będą kursować z ograniczeniami.

Rzeszów

WSPiA zainaugurowała nowy rok akademicki

RZESZÓW. Bez udziału zaproszonych gości, studentów i pracowników – tak wyglądała w tym inauguracja 26. roku akademickiego w najstarszej niepublicznej uczelni na Podkarpaciu.

Rzeszów

Zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 19 do 23 października 2020 r. na terenie miasta odbędzie się zbiórka odpadów niebezpiecznych.

Rzeszów

Nowe limity pasażerów w MPK. Ile osób wsiądzie do autobusu?

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od dziś nowymi zasadami, autobusami może podróżować ograniczona liczba osób. Ile pasażerów może wsiąść do poszczególnych modeli pojazdów rzeszowskiej komunikacji miejskiej?

Rzeszów

Wypadek w Krasnem. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile alkoholu

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia dwóch samochodów, do którego doszło w czwartek w Krasnem. W wypadku ucierpiało dwie osoby. Jeden z kierowców był pijany.

Rzeszów

Lufthansa wznawia loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW. Od 25 października br. wracają bezpośrednie połączenia Lufthansy z Rzeszowa do Monachium. 

Reklama