Rzeszów - Piątek, 23.05.2025
Reklama

Prezydent Konrad Fijołek uhonorowany tytułem człowieka roku w konkursie Smart City Awards

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Wczoraj we Wrocławiu rozdano statuetki Smart City Awards. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek otrzymał tytuł człowieka roku. W konkursie nagrodzono również Rzeszów.

Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce, a także ośrodków realizujących tę ideę. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się we wtorek wieczorem we Wrocławiu. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa został uhonorowany tytułem człowieka roku. - Wyróżnienie zostało przyznane za udowodnienie, że można zostać być autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym. A jeszcze później udowodnić, że ten program można wprowadzać w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta. To wszystko zrobił Konrad Fijołek – tak uzasadnia swój wybór kapituła konkursu.

- Siedem lat temu założyłem grupę aktywistyczną Rzeszów Smart City i z nią konsekwentnie realizowałem różne pomysły, toczyłem debaty o mieście. Sześć lat później wygrałem wybory w oparciu o program wykorzystujący ideę Smart City. A dzisiaj dokładnie w rok po objęciu prezydentury taka niespodzianka. To pokazuje, że warto w życiu być konsekwentnym, warto stawiać dzisiaj na tę ideę nowoczesności w naszych społecznościach. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie rodzina Smart City i samorządowcy, od których dostałem tak wielkie poparcie – powiedział prezydent Konrad Fijołek odbierając nagrodę.

Rzeszów otrzymał główną nagrodę w kategorii Smart City od 100 do 300 tys. mieszkańców. Nasze miasto nagrodzono za inteligentne rozwiązania wprowadzane w ostatnim czasie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz troskę o środowisko naturalne. Doceniono jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe, budowę i wdrożenie komputerowego systemu nadzoru nad siecią wodociągową i siecią kanalizacji sanitarnej oraz system produkcji i zarządzania energią OZE przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (pełne uzasadnienie wyboru poniżej).
Reklama
- Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które wprowadziło wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Dzięki niemu parkowanie w centrum Rzeszowa jest dużo łatwiejsze i wszyscy skorzystamy na czystszym powietrzu i mniejszych korkach w centrum. Bardzo się cieszę, że to rozwiązanie zostało dostrzeżone i nagrodzone. To najlepszy dowód na to, że Rzeszów nie bez powodu nazywany jest stolicą innowacji – mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, która rozbudowała i zarządza płatną strefą parkowania w Rzeszowie.

Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną dla Przemyśla, którą odebrał jego prezydent Wojciech Bakun. Miasto uhonorowano za zaangażowanie jego władz i mieszkańców w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kapituła podkreśliła, że ich działanie było szlachetne, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach.

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymały:
  • Smart City do 30 tys. Mieszkańców – Miasto Duszniki-Zdrój
  • Smart City do 100 tys. Mieszkańców – Miasto Kołobrzeg
  • Smart City powyżej 300 tys. Mieszkańców – Miasto Gdańsk
  • Smart City Solution – T-Mobile Polska, Analiza ruchu Big Data w służbie samorządów
  • Smart City Solution – Emitel, System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław
  • Smart City Solution – Huby Mobilności
  • Dostawca rozwiązań Smart City – Orange Polska
  • Dostawca rozwiązań Smart City – InPost

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Autobus ciepła ponownie ruszył z pomocą potrzebującym

RZESZÓW. Wystartowała tegoroczna akcja pod hasłem Autobus Ciepła. Osoby bezdomne i potrzebujące mogą skorzystać z darmowych ciepłych posiłków, wydawanych ze specjalnego autokaru. Akcja potrwa do 15 marca 2024 r.

Rzeszów

Biała Sobota w USK w Rzeszowie. Bezpłatne konsultacje urologiczne dla panów

RZESZÓW. W najbliższą sobotę, 18 listopada 2023 r. w szpitalu przy ul. Szopena będzie można skorzystać z badań i konsultacji dotyczących wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego.

Rzeszów

Atak na 12-latkę na ul. Mikołajczyka. Policja zatrzymała sprawcę

RZESZÓW. 16-latek, który w poniedziałek zaatakował nożem 12-letnią dziewczynę, jest już w rękach Policji.

Rzeszów

Zakończyła się przebudowa odcinka ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce przebudowany odcinek ul Wyspiańskiego zostanie udostępniony mieszkańcom. Prace zostały już zakończone, pozostał jeszcze tyko odbiór.

Rzeszów

Wyremontują dach w ZSP nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Do końca listopada br. poznamy firmę, która wyremontuje dach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rzeszowie, przy ul. Rubinowej 4 na osiedlu Załęże. Koszt inwestycji to ponad 1 mln zł.

Rzeszów

Na budowie drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Mamy dla Was porcję zdjęć z realizacji odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica. W kadrach m.in. budowa estakady ES-5.  

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W najbliższy czwartek, 16 listopada 2023 r. odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami z cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

"Cyrkuluj Książeczko" - zbiorka książek dla potrzebujących dzieci

RZESZÓW. W poniedziałek, 13 listopada w centrum handlowym Auchan Krasne wystartowała kolejna zbiórka książek dla dzieci przebywających w domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych.

Reklama