Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

Prezydent Rzeszowa i radni reagują na wczorajszy incydent w Sejmie z udziałem Grzegorza Brauna

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie w związku z incydentem z udziałem posła Grzegorza Brauna (Konfederacja Korony Polskiej), do jakiego doszło wczoraj w Sejmie.

Wczoraj w godzinach wieczornych poseł Konfederacji Grzegorz Braun, przy użyciu gaśnicy proszkowej zgasił zapalone w Sejmie świece z okazji dorocznego święta żydowskiego Chanuka. Po tym incydencie, Grzegorz Braun został wykluczony z obrad, a marszałek zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie porządku religijnego.

W związku z wtorkowym incydentem, Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i przedstawiciele wszystkich klubów Rady Miasta Rzeszowa wydali wspólne oświadczenie, w którym kategorycznie potępili zachowanie Grzegorza Brauna. „To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie”.

Poniżej publikujemy oświadczenie w całości:

My, przedstawiciele wszystkich klubów radnych Rady Miasta Rzeszowa oraz Prezydent Miasta Rzeszowa wraz całą administracją samorządową miasta, kategorycznie potępiamy wczorajsze zachowanie w Sejmie, posła Grzegorza Brauna. To haniebne i niedopuszczalne zachowanie człowieka, który do Sejmu dostał się głosami mieszkańców Podkarpacia, w tym rzeszowian, a historię naszego miasta potraktował cynicznie i bezrefleksyjnie.

My, rzeszowianie szanujemy symbole religijne.  Zarówno katolickie jak i innych wyznań. Potępiamy wszelkie zachowania antysemickie i rasistowskie dlatego oczekujemy, że organy państwa przeprowadzą niezbędne postępowanie wyjaśniające i w razie stwierdzenia naruszenia prawa, wyciągną daleko idące konsekwencje z pozbawieniem mandatu poselskiego włącznie.
Reklama
Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld.

Dzisiaj zarówno Prezydent jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu. Do niej należeli w szczególności przodkowie Freda Zinnemanna światowej sławy reżysera, którego w tych dniach upamiętnialiśmy tablicą wbudowaną na ścianie budynku, w którym się urodził.

 Rzeszów to miasto tolerancyjne i przyjazne, otwarte i pełne empatii, co społeczność naszego miasta szczególnie pokazała po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Dlatego tak nas zabolał brak szacunku dla uczuć religijnych i pamięci społeczności żydowskiej zademonstrowany przez parlamentarzystę, którego do służby desygnowała społeczność naszego regionu.
 
Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Rada Miasta Rzeszowa.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Ścieżka o długości jednego kilometra i szerokości czterech metrów, będzie biegła od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek "na aplikację" w Rzeszowie. Sprawdzono blisko 50 pojazdów

RZESZÓW. Sprawdzano m.in. uprawnienia kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń.

Rzeszów

Blisko 40 wystawców na XX Podkarpackich Targach Pracy

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się już w najbliszy czwartek, 20 kwietnia br. w hali Podpromie.

Rzeszów

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

RZESZÓW. Każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza zbiórka odpadów niebezpiecznych [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 17 do 24 kwietnia 2023 r. na terenie miasta będzie prowadzona obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zlot foodtrucków w Rzeszowie. Żarciowozy zaparkują na skwerze Millenium Hall

RZESZÓW. Dania wege i dania mięsne , fastfoodowe klasyki, słodkości dla małych i dużych oraz zimne piwo – to wszystko czeka na fanów „ulicznego jedzenia” już w ten weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

"Pomost International" - Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej powraca do Rzeszowa

RZESZÓW. Tegoroczna, trzydziesta edycja wakacyjnego kursu, który poprowadzi grupa amerykańskich wolontariuszy z partnerskiego miasta Buffalo odbędzie się w dniach 10-22 lipca 2023 roku w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy I kwartał w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 185 tys. osób skorzystało z usług lotniska w Jasionce od początku 2023 roku. To najlepszy pierwszy kwartał w historii portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, który co miesiąc notuje kolejne rekordy.

Reklama