Rzeszów - Środa, 08.04.2026
Reklama

Prof. Shimon Redlich doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 30.01.2019 r.

fot. Uniwersytet Rzeszowski
fot. Uniwersytet Rzeszowski
RZESZÓW. 28 stycznia 2019 r. w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyło się uroczyste nadanie doktoratu honoris causa prof. Shimonowi Redlichowi.

Sylwetkę doktora honorowego przedstawił dr hab. Paweł Grata, prof. UR – Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego. Laudatorem był dr hab. Wacław Wierzbieniec, prof. UR.

Po przedstawieniu laudacji prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego odczytał dyplom doktora honoris causa, a Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego dokonał tradycyjnego nałożenia biretu.

W kolejnej części głos zabrał prof. Shimon Redlich, który w pięknych słowach opowiedział o trudnych czasach swojego dzieciństwa, pracy i skomplikowanych relacjach międzyludzkich, które były Jego udziałem. Dopełnieniem wystąpienia był film opowiadający o „poszukiwaniach” prowadzonych przez profesora – „Powroty Szymona” w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke.
Reklama
Prof. Shimon Redlich, to izraelski historyk i publicysta. Urodził się w Brzeżanach i podczas II Wojny Światowej ukrywał się z matką u polskiej i ukraińskiej rodziny. Po wojnie wyemigrował do Izraela. Studiował m.in. w Jerozolimie i na Harvardzie. Znany jest głównie ze swoich publikacji dotyczących m.in. stalinizmu i stosunków polsko- i ukraińsko- żydowskich.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie galerie handlowe działają w ograniczonym zakresie

RZESZÓW. W galeriach handlowych działają jedynie: apteki, sklepy spożywcze, drogerie i pralnie.

Rzeszów

Kryte lodowisko znajdzie się przy ul. Witosa i Wyspiańskiego

RZESZÓW. Zmiana lokalizacji budowy nowego budynku dla Sądu Okręgowego niesie za sobą szereg konsekwencji, jedną z nich jest zmiana lokalizacji pod budowę krytego lodowiska.

Rzeszów

Koronawirus. Jak funkcjonują rzeszowskie instytucje i urzędy?

RZESZÓW. Rzecznik prasowy Prezydenta Rzeszowa przekazał kilka istnotnych informacji dla mieszkańców miasta. 

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Nie kupisz biletu u kierowcy

RZESZÓW. W związku z pandemią koronawirusa Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Rzeszowie. 

Rzeszów

Na os. Budziwój powstanie żłobek i przedszkole. Ruszył przetarg

RZESZÓW. Ratusz otworzy przetarg na budowę przedszkola dla 120 dzieci oraz żłobka dla 150 dzieci. Inwestycja ma powstać na os. Budziwój, przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7.

Rzeszów

Koronawirus. Apel Urzędu Miasta Rzeszowa do mieszkańców

RZESZÓW. W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronowirusa, Urząd Miasta Rzeszowa wystosował apel do mieszkańców.

Rzeszów

MOPS w Rzeszowie pomoże osobom objętym kwarantanną

RZESZÓW. Uruchomiono dwa numeru do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, pod które mogą dzwonić osoby potencjalnie zarażone koronawirusem.

Rzeszów

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie nie zamknie kościołów i nie odwoła mszy

RZESZÓW. Znamy stanowisko ws. szerzącej się pandemii koronawirusa Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. 

Reklama