Reklama

Aktualności / Rzeszów

Projekt budżetu Rzeszowa na 2024 rok: ponad 2 mld zł, 320 mln zł na inwestycje

Dodano: 23.11.2023 r.

Projekt budżetu Rzeszowa na 2024 rok: ponad 2 mld zł, 320 mln zł na inwestycje - Aktualności Rzeszów

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Znamy projekt budżetu Rzeszowa na 2024 rok. Wśród najważniejszych inwestycji, m.in. Wisłokostrada, PCLA, hala sportowa wraz z zapleczem przy IX LO, rozpoczęcie prac przy połączeniu ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego i na ul. Strzelców, nowe ogrody kieszonkowe, place zabaw oraz tereny rekreacyjne.

Podczas wtorkowej sesji rady miasta Rzeszowa, Prezydent Konrad Fijołek przedstawił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Będzie to rekordowy budżet, przekroczy 2 mld zł. Prawie 320 mln zł ma być przeznaczone na inwestycje. Prezydenta Rzeszowa podkreślał, że budżet będzie jeszcze zmieniany. – Będą miały na to wpływ m.in. zmiany polityczne, które zachodzą w naszym kraju. Jestem głęboko przekonany, że zwycięska koalicja partii prodemokratycznych będzie podejmowała kroki legislacyjne, dzięki którym poprawi się sytuacja finansowa samorządów. Przez zmiany, które wprowadzała poprzednia władza, kondycja samorządów stałą się bardzo trudna – mówił Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa przypomniała, że obecny rok był „najtrudniejszy w historii naszego miasta od 2001 roku, jednak jego zdaniem, udało się „przetrwać”, a nawet zrobić „mały kroczek do przodu”. - W przyszłym chcemy wykonać większy, czerpiąc dodatkowe pieniądze z KPO i innych programów, z których będziemy finansować kolejne inwestycje – zapowiedział prezydent.

Inwestycje drogowe


Jedną z największych inwestycji drogowych wpisanych do przyszłorocznego budżetu jest budowa Wisłokostrady. Inwestycja, która ruszyła w tym roku, będzie kosztować ponad 169 mln zł. W roku 2024 na to zadanie zarezerwowane zostało ponad 64 mln zł.

W projekcie znalazły się także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych potężnych zadań drogowych. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko. Na to zadanie udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 250 mln zł.

W przyszłym roku zakończą się m.in. takie projekty drogowe jak budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł) czy też przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł). Z nowych inwestycji drogowych wymienić należy budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego, które ma poprawić komunikację Słocina z centrum miasta. Skorzystają z niego także mieszkańcy osiedla Zalesie. W projekcie budżetu na to zadanie zapisane jest prawie 7,3 mln zł. W przyszłym roku swój początek będą miały także takie przedsięwzięcia jak np. budowa ul. Strzelców na os. Budziwój (3 mln zł) czy też drugi etap ul. Parkowej na os. Miłocin (4 mln zł) a także budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z ul. Koło – 3 mln zł.

Inwestycje w oświatę


Duże pieniądze wydane zostaną na inwestycje związane z oświatą. Zakończą się dwa ważne zadania. Pierwsze z nich to rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej na os. Staromieście (9,2 mln zł), która zyska m.in. nową halę sportową, sale lekcyjne, szatnię dla ponad 300 uczniów, kuchnię i jadalnię, drugie to nowa hala I Liceum Ogólnokształcącego (ponad 5 mln zł). Nową inwestycjami będą budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elizy Orzeszkowej, na którą zapisane jest 16,4 mln zł oraz żłobka przy ul. Jachowicza na os. Drabinianka (5,2 mln zł).

Inwestycje w tereny zielone i rekreacyjne


Podobnie jak w ostatnich dwóch latach także w roku 2024 mocny akcent położony zostanie na zadania związane z rekreacją i zielenią. W planie finansowym miasta znalazło się 9 mln zł na kolejne ogrody kieszonkowe i parki. 2 mln zł rezerwowane jest na nowoczesny plac zabaw na osiedlu Staromieście, podobna kwota wydana zostanie na stworzenie zielonej strefy wypoczynku na prawym brzegu Wisłoka. Rozpocznie się także projektowanie długo wyczekiwanego przez rzeszowian aquaparku, który zostanie wybudowany w północnej części miasta. Na jego dokumentację  zarezerwowane jest ponad 5,4 mln zł. 

Inwestycje sportowe


Bardzo ważnym przedsięwzięciem będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego. Ta inwestycja będzie kosztowała blisko 164 mln zł, z czego 31 mln wydane zostanie w 2024 r. Miasto planuje również rozbudowę i rozwój osiedlowych obiektów. Wśród tego typu projektów znalazły się m.in. budowa wielofunkcyjnego boiska dla dzieci i młodzieży na os. Pułaskiego, modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała, nowy budynek klubowy na stadionie KS Grunwald Budziwój. 

O tym, czy projekt budżetu zostanie przyjęty, zdecydują radni podczas sesji w połowie grudnia.  
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Miała prawie 2 promile, opiekowała się 4-miesięczną córką. Policjanci weszli siłą do mieszkania - Aktualności Rzeszów

Miała prawie 2 promile, opiekowała się 4-miesięczną córką. Policjanci weszli siłą do mieszkania

RZESZÓW. Sąd rodzinny zdecyduje o losie 22-letniej kobiety, która opiekowała się swoją 4-miesięczną córką będąc pod wpł...

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Zabytkowy Jelcz ponownie wyjedzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulicach Rzeszowa znów będzie można zabytkowego Jelcza z MPK Rzeszów. Kilka tygodniu temu...

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu? - Aktualności Rzeszów

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu?

RZESZÓW. Ratusz rozważa alternatywne połączenie ulic Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział przy...

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK  - Aktualności Rzeszów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od piątku, 1 marca nastąpi zmiana rozkładów jazdy ośmiu linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Popularne linie 0A i...

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości - Aktualności Rzeszów

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości

RZESZÓW. Festiwal Roślin powraca do Rzeszowa. Tym razem dwudniowe wydarzenie odbędzie się w nowej, większej lokalizacji. Organizatorz...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: