Rzeszów - Sobota, 20.09.2025
Reklama

Przetarg na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego rozpocznie się w grudniu?

Dodano: 02.12.2019 r.

fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
fot. Materiały Zarządu Transportu Miejskiego
RZESZÓW. W tym tygodniu Zarząd Transportu Miejskiego spotka się z przedstawicielami PKP Inwestycje. Tematem rozmów będzie Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Jak informuje dyrektor ZTM-u, jest szansa, że przetarg ruszy jeszcze w grudniu br.

Porozumienie ws. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zostało podpisane we wrześniu br. Temat budowy RCK pojawił się na poniedziałkowym spotkaniu prezydenta Rzeszowa z dyrektorami instytucji miejskich. O planowanym spotkaniu z PKP Inwestycje oraz możliwości rozpoczęcia przetargu jeszcze w grudniu informowała Anna Kowalska, dyrektor ZTM-u.

„W tym tygodniu spotykamy się z PKP Inwestycje i doprecyzujemy dokumenty. Mamy nadzieje, że PKP będzie przygotowane i jeszcze w grudniu ogłosimy przetarg” – wyjaśnia Anna Kowalska.  

PKP S.A. planuje kompleksową modernizację całego budynku dworcowego Rzeszów Główny oraz budowę obniżonego placu na poziomie -1. Budynek, zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z zewnątrz zachowa swój modernistyczny charakter.

Wnętrze obiektu zostanie przebudowane w celu poprawy komfortu obsługi podróżnych oraz zapewnienia większej dostępności dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się: podróżnych z dużymi bagażami, pasażerów z niepełnosprawnościami czy osób starszych. Budynek dworca zostanie wyposażony w nowoczesne systemy teleinformatyczne oraz bezpieczeństwa.
Reklama
Budowa placu na poziomie -1 ma na celu stworzenie nowoczesnego zintegrowanego węzła komunikacyjnego. Wykonany plac będzie pełnił funkcje łącznika, który zapewni komunikację pomiędzy budynkiem dworca, parkingiem podziemnym oraz peronami. Inwestycja PKP S.A. jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020. Szacowana wartość przebudowy rzeszowskiego Dworca Głównego to około 29 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku.

Część inwestycji, którą zajmie się Gminy Miasto Rzeszów polega na budowie parkingu wielopoziomowego z nowoczesnym zagospodarowaniem Placu Dworcowego, a także przebudową sąsiadującego układu komunikacyjnego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. Szacowana wartość robót i dostawy systemów ITS to ponad 69 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sesja Rady Miasta bez udziału publiczności

RZESZÓW. Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się na zmienionych zasadach. Media zostały poproszone o śledzenie jej przebiegu w Internecie.

Rzeszów

Miejski Zarząd Żłobków zamyka się przed petentami

RZESZÓW. Miejski Zarząd Żłobków nie obsługuje rekrutacji metodą face to face. Petenci są zobligowani do wybrania drogi elektronicznej.

Rzeszów

Urzędnicy zrobią zakupy dla osób starszych i samotnych objętych kwarantanną

RZESZÓW. Osoby starsze i samotne, które zostały objęte kwarantanną, mogą liczyć na pomoc pracowników Urzędu Miasta Rzeszowa w zrobieniu zakupów.

Rzeszów

Darmowa strefa płatnego parkowania w Rzeszowie do odwołania

RZESZÓW. Strefa płatnego parkowania w Rzeszowie z dniem dzisiejszym przestaje funkcjonować.

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Jeden wydmuchał 2,5 promila, a drugi miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Dwóch pijanych kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci. Jeden z nich wpadł podczas kontroli, natomiast w drugim przypadku doszło do obywatelskiego ujęcia.

Rzeszów

Konsultacje w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 19 marca 2020 r. rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. Konsultacje będą trwały do 22 marca 2020 r.

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Reklama