Rzeszów - Niedziela, 07.09.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Dodano: 07.08.2020 r.

fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich – to nawet pół miliona pszczół. Otwarcie pasieki to pierwszy krok na drodze do stworzenia pełnej strategii na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy w mieście.

„Pasieka w Sercu miasta” to projekt stworzony wspólnie przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów. Będzie pełniła funkcję edukacyjną i promocyjną.

Stworzona przestrzeń dla pszczół została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. To swoistego rodzaju komfortowy „hotel” dla tych owadów. Pszczoły mają do dyspozycji wygodne ule, zieleń specjalnie dostosowana do ich potrzeb oraz dostęp do czystej wody w zamontowanym na stałe poidle.

Projekt zagospodarowania przestrzeni opracowali architekci krajobrazu: Zuzanna i Rafał Szela. Ule są usytuowane na drewnianej konstrukcji, wykonanej przez Galerię Rzeszów. Dzięki niej pszczoły mogą swobodnie startować i lądować. Ule z naturalnego drewna wykonał Rafał Szela.
Reklama
Pomysł stworzenia pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa zrodził się w ubiegłym roku. Jego autorami są bracia pszczelarze Rafał i Maciej Szela, którzy od ponad dwóch lat z sukcesami tworzą swój autorski program #TAKdlaPszczół. „Za zło należy odpłacać dobrem, w zdwojonej sile” – powiedział Rafał, gdy na skutek celowego wytrucia zginęło 2,5 miliona pszczół w jego pasiece, wspólnie z bratem postanowili przybliżać życie pszczół, służyć wsparciem, a w sytuacjach kryzysowych bezinteresownie pomagać w ramach utworzonego przez siebie pierwszego na świecie Banku Pszczelego.
 
fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Urban Lab rozmawiano nt. jednośladów. Blinkee wydłuży sezon?

RZESZÓW. Głównym tematem środowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab były jednoślady.

Rzeszów

Poznaliśmy datę oficjalnego odsłonięcia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego

RZESZÓW. Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego odbędzie się w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Rzeszów

Policjanci udaremnili ustawkę kiboli Stali Rzeszów i Stali Stalowej Woli z Lechem Poznań

RZESZÓW. W opisanych działaniach wzięło udział łącznie 69 policjantów, którzy wylegitymowali 55 osób i skontrolowali 10 pojazdów.

Rzeszów

Odwołano sobotnią zbiórkę elektrośmieci w Rzeszowie

RZESZÓW. Zbiórka elektrośmieci miała się odbyć przy Bi1 oraz E. Leclerc. 

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów otwiera sezon dwiema porażkami

RZESZÓW. MVP spotkania został Nicolas Szerszeń.

Rzeszów

Dwie mieszkanki Rzeszowa okradzione. Mężczyźni podawali się za pracowników wodociągów

RZESZÓW. Mężczyźni podawali się za pracowników sprawdzających instalację wodną.

Rzeszów

Podkarpacie jest gotowe na zimę

RZESZÓW, PODKARPACIE. Przedstawiciele poszczególnych służb informowali, że wszelkie przygotowania do zimy dobiegły końca.

Rzeszów

Gala XVIII edycji Konkursu "Podkarpacka Nagroda Gospodarcza" 2019 już 28 listopada

Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Promocji Biznesu, które w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia działalności. 

Reklama