Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Radni przyjęli budżet na 2020 rok. RR krytykuje rząd, a PiS chce „zielonego miasta”

Dodano: 18.12.2019 r.

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Radni, większością głosów, przyjęli projekt budżetu na 2020 rok. Po dyskusji i głosowaniu prezydent Rzeszowa dziękował radnym, licząc na to, że każdy z nich działa na rzecz rozwoju miasta.

Wtorkowe obrady na Sali sesyjnej rozpoczęły się świątecznie. Radni śpiewali kolędy, łamali się opłatkiem, składając najserdeczniejsze życzenia, po to by za kilka chwil przystąpić do dyskusji o projekcie budżetu na 2020 rok. Dyskusji, która rok rocznie wzbudza wśród radnych duże emocje. Może to okres przedświąteczny, a może wcześniejsze życzenia sprawiły, że dyskusja trwała stosunkowo krótko. Po przedstawieniu projektu budżetu przez skarbnika miasta (Jacek Mróz), radni ograniczyli się jedynie do wystąpień klubowych, w związku z czym cała dyskusja trwała około godziny.

W ubiegłych latach retoryka poszczególnych ugrupowań była dość podobna, PiS krytykował inwestycje i plany miasta, wytykając brakujące inwestycje, zaś Rozwój Rzeszowa krytykował opinie Prawa i Sprawiedliwości. Platforma Obywatelska stała pomiędzy, skupiając się w dużo większym stopniu na inwestycjach, które zaproponowali i z większym lub mniejszym skutkiem doprowadzili do końca. Nie inaczej było w tym roku. Z tą różnicą, że radny Konrad Fijołek w swoim wystąpieniu klubowym wielokrotnie nawiązywał do kosztów nakładanych na samorząd przez uchwały aktualnego rządu Rzeczpospolitej Polskiej: „2020 rok to rok, w którym spokojnie moglibyśmy osiągnąć 2 mld budżet, ale go nie osiągniemy. Dlaczego? Bo znajdujemy się w takim momencie, że władze centralne uznały, że mogą karmić się i żywić kosztem samorządów” – wyjaśniał radny.

Kolejno na mównicy stanął szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Fijołek, który rzecz jasna nie zgadzał się z opinią swojego przedmówcy, skupił swoją wypowiedź w obrębie tezy, że budżet miasta nie jest planowany długoterminowo, lecz spontanicznie: „Budżet to narzędzie, które służy do budowania miejskiego potencjału. Warto się dzisiaj zastanowić jak my ten potencjał wykorzystujemy. Gdy przyjrzymy się budżetowi w sposób powierzchowny, no to dochodzimy do wniosku, że jest nieźle. Wnikliwa analiza tego budżetu powoduje, że pierwsze wrażenie mija. Gdy weźmiemy pod uwagę ten cel, czyli budowanie potencjału miasta, to dojdziemy do wniosku, że wiele problemów i wyzwań nie jest realizowanych” – mówił Marcin Fijołek.
Reklama
W dalszej części wypowiedzi było o potrzebie budowania „zielonego miasta”, taborze autobusów komunikacji miejskiej, sytuacji związanej z odbiorem odpadów oraz Rzeszowskim Centrum Komunikacyjnym. Radny PiS nie omieszkał wspomnieć o korkach w mieście: „Rzeszów stoi drodzy państwo. To w jaki sposób  wygląda poruszanie się po mieście w drodze do pracy to jest coś niesamowitego. To są miliony złotych, które mieszkańcy miasta tracą na tych dojazdach. Ten czas, który mógłby być efektywnie wykorzystywany, jest marnowany w korkach. Budżet również powinien dawać odpowiedź na to jak poradzić sobie z tym problemem”.

Ostatnim mówcą była Jolanta Kaźmierczak z Platformy Obywatelskiej, która zwracała uwagę na fakt, że w budżecie miasta jest mniej środków unijnych, nawiązywała do sytuacji związanej z oświatą oraz gospodarką komunalną, a także zwróciła uwagę na takie inwestycje jak obwodnica południowa oraz Wisłokostrada: „Przygotowujemy obwodnice południową, opracowywana jest dokumentacja. Jesteśmy także gotowi z Wisłokostradą, 150 mln w WPF-ie i w tym roku rozpoczynamy prace”. Ponadto radna zwróciła uwagę na sytuacje związaną ze żłobkami i przedszkolami na terenie miasta Rzeszowa: „W naszym budżecie jest bardzo dużo inwestycji oświatowych, przede wszystkim żłobki i przedszkola. Nigdy tyle nie mieliśmy na rozpoczęcie inwestycji” – oświadczyła radna, która jako przykład podawała m.in.  budowanie żłobka i przedszkola na Budziwoju oraz na ul. Jachowicza.

Po wystąpieniach klubowych trójki radnych, przystąpiono do głosowania na przyjęciem projektu budżetu na 2020 rok. 17 radnych było „za” przyjęciem, przeciwko zagłosowało 9 radnych z Prawa i Sprawiedliwości. Po debacie i głosowaniu, prezydent Rzeszowa podziękował radnym: „Dziękuje za dyskusje i wystąpienia. Nie będę krytycznie mówił o wystąpieniach niektórych radnych, bo wynika to z nienawiści, więc nie będę komentował. Myślę, że poprzednie rady, jak również ta rada dąży do tego żeby miasto się rozwijało”. Plan finansowy miasta zakłada na rok 2020 wydatki na poziomie 1 675 831 242 zł.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranny wypadek w Jasionce. Volvo dachowało, dziecko trafiło do szpitala

JASIONKA. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego VW Caddy było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów w Jasionce. W wyniku wypadku osobowe Volvo przewróciło się na dach, a podróżujące nim dziecko zostało przewiezione...

Rzeszów

Nowe oświetlenie i tablica wyników. Inwestycja na stadionie na osiedlu Przybyszówka

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na wybór firmy, która zajmie się montażem oświetlenia oraz tablicy wyników na stadionie przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Inwestycja będzie realizowana w ramach RBO.

Rzeszów

Parking przy hali Podpromie zamknięty na ponad dwa tygodnie

RZESZÓW. Przez ponad dwa tygodnie, parking przy hali Podpromie, po raz kolejny w ostatnich miesiącach będzie wyłączony z użytkownia. Powodem zamknięcia obiektu są prace związane z budową wielkiej sceny koncertowej.

Rzeszów

Blisko 95 tys. pasażerów w maju na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Mimo niesprzyjających uwarunkowań rynkowych port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w maju 2026 roku 94 820 pasażerów i zrealizował 1 163 operacje lotnicze. Od początku roku z podrzeszowskiego lotniskaskorzystało 388 514 podróżnych —...

Rzeszów

Rusza sezon na rzeszowskich basenach i Kąpielisku Miejskim przy ul. Kwiatkowskiego

RZESZÓW. Na sobotę, 13 czerwca zapowiedziano otwarcie basenów odkrytych Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ROSiR) oraz Kąpieliska Miejskiego przy ul. Kwiatkowskiego. Sezon, jeśli pogoda dopisze, potrwa aż do 13 września.

Rzeszów

Wielkie święto komunikacji miejskiej. II Zlot Zabytkowych Autobusów w Rzeszowie

RZESZÓW. Po sukcesie pierwszej edycji historyczne autobusy znów wracają na ulice Rzeszowa. W dniach 12 i 13 czerwca odbędzie się II Zlot Zabytkowych Autobusów — dwa dni motoryzacyjnych atrakcji, parad, pokazów i...

Rzeszów

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki...

Rzeszów

Naukowe miasteczko stanie w centrum Rzeszowa. Przed nami Piknik Eksploracje [PROGRAM]

RZESZÓW. 75 wystawców, w tym uczelnie, instytuty naukowo-badawcze i organizacje popularyzujące wiedzę, blisko 220 stoisk, warsztaty, wykłady i pokazy – tak zapowiada się kolejna edycja Pikniku Nauki EKSPLORACJE. Wydarzenie odbędzie się w...

Reklama