Reklama

Aktualności Rzeszów

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

Dodano: 12.06.2019

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Dwóch radnych Rady Miasta Rzeszowa wystosowało do Ratusza interpelację w sprawie instalacji kamer do monitorowania buspasów. Docelowo miałyby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Zanim przejdziemy do sedna, warto zwrócić uwagę, że system monitorujący buspasy nie jest nowością i funkcjonuje w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie. Autorami interpelacji są radni Daniel Kunysz i Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

W treści pisma czytamy o systemie, który miałby zastąpić policyjne patrole, ponieważ kiedy kierowcy widzą stojący radiowóz zaczynają zmieniać pas ruchu: „Chcemy usunąć patrole, bo tracimy przez to dwóch policjantów, którzy mogliby w tym czasie wykonywać inne czynności” – wyjaśnia Daniel Kunysz.

Kamery monitorujące buspasy miałyby być wyposażone w system liczący osoby w samochodzie i byłyby umieszczone na wysokości przedniej szyby. Takie rozwiązanie prawdopodobnie z lepszym skutkiem niż patrole policyjne skłoniłoby nieuprawnionych kierowców do korzystania z odpowiedniego pasa ruchu.REKLAMA

„Kamery rejestrują wszystkie pojazdy jadące buspasem i analizują ilu pasażerów jedzie w samochodzie, jak mniej niż trzy osoby to kierowca otrzymuje mandat pocztą. System ten odciąży policję, a kierowcy wiadomi że mogą zostać nagrani będą stosować się do obowiązujących przepisów” – czytamy w interpelacji.

Kolejnym atut wprowadzenia takiego systemu wiąże się ściśle z komunikacją miejską: „Przede wszystkim kamery umożliwiły by lepszy przepływ autobusów” – wyjaśnia Witold Walawender.

Ponadto zdaniem radnych zakup takich kamer powinien się zwrócić z wpływów płynących z wystawionych mandatów, a grupą która na takim rozwiązaniu skorzysta najbardziej są pasażerowie komunikacji publicznej.

O komentarz w sprawie interpelacji zapytaliśmy Ratusz: „Na razie nie mamy w planach montażu takich kamer” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszów.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki” - Aktualności Rzeszów

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

RZESZÓW. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miast...

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku

RZESZÓW. Prace wycenione na 8 mln zł mają ruszyć na początku przyszłego roku. ...

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dostał mandat do Sejmu....

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku - Aktualności Rzeszów

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku

RZESZÓW. Aktualnie MZD zajmuje się projektem całej inwestycji. ...

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci - Aktualności Rzeszów

Kojarzysz starszego pana grające na akordeonie na ulicach Rzeszowa? Jest petycja o upamiętnienie jego postaci

RZESZÓW. Ponad 5 tyś osób poparło petycje w sprawie upamiętnienia postaci pana Józefa. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem