Rzeszów - Środa, 12.11.2025
Reklama

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

Dodano: 12.06.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Dwóch radnych Rady Miasta Rzeszowa wystosowało do Ratusza interpelację w sprawie instalacji kamer do monitorowania buspasów. Docelowo miałyby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Zanim przejdziemy do sedna, warto zwrócić uwagę, że system monitorujący buspasy nie jest nowością i funkcjonuje w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie. Autorami interpelacji są radni Daniel Kunysz i Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

W treści pisma czytamy o systemie, który miałby zastąpić policyjne patrole, ponieważ kiedy kierowcy widzą stojący radiowóz zaczynają zmieniać pas ruchu: „Chcemy usunąć patrole, bo tracimy przez to dwóch policjantów, którzy mogliby w tym czasie wykonywać inne czynności” – wyjaśnia Daniel Kunysz.

Kamery monitorujące buspasy miałyby być wyposażone w system liczący osoby w samochodzie i byłyby umieszczone na wysokości przedniej szyby. Takie rozwiązanie prawdopodobnie z lepszym skutkiem niż patrole policyjne skłoniłoby nieuprawnionych kierowców do korzystania z odpowiedniego pasa ruchu.
Reklama
„Kamery rejestrują wszystkie pojazdy jadące buspasem i analizują ilu pasażerów jedzie w samochodzie, jak mniej niż trzy osoby to kierowca otrzymuje mandat pocztą. System ten odciąży policję, a kierowcy wiadomi że mogą zostać nagrani będą stosować się do obowiązujących przepisów” – czytamy w interpelacji.

Kolejnym atut wprowadzenia takiego systemu wiąże się ściśle z komunikacją miejską: „Przede wszystkim kamery umożliwiły by lepszy przepływ autobusów” – wyjaśnia Witold Walawender.

Ponadto zdaniem radnych zakup takich kamer powinien się zwrócić z wpływów płynących z wystawionych mandatów, a grupą która na takim rozwiązaniu skorzysta najbardziej są pasażerowie komunikacji publicznej.

O komentarz w sprawie interpelacji zapytaliśmy Ratusz: „Na razie nie mamy w planach montażu takich kamer” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwają prace na stacji Rzeszów Główny. Do dwóch nowych peronów dołączy trzeci

RZESZÓW. Wykonawca realizuje prace przy peronie 3 oraz kontynuuje roboty w przejściu podziemnym.  Przy wiadukcie na ul. Batorego układane są tory.

Rzeszów

Rondo na Śródmieściu im. prof. Bartoszewskiego

RZESZÓW. Radni zdecydowali. Rondo na Staromieściu będzie nosić imię prof. Władysława Bartoszewskiego.

Rzeszów

Na os. Kmity powstanie "strefa aktywnego wypoczynku"

RZESZÓW. Inwestycja ma być gotowa do 30 września br.

Rzeszów

Na os. Słocina powstanie rondo. Ma pomóc w rozładowaniu korków

RZESZÓW. O rozpoczęcie inwestycji zabiegali rzeszowscy radni. 

Rzeszów

Parking wielopoziomowy na Podpromiu coraz bliżej

RZESZÓW. Siedem firm jest zainteresowanych stworzeniem projektu wielopoziomowego parkingu przy hali Podpromie w Rzeszowie. 

Rzeszów

Będą rzadziej odbierać śmieci?

RZESZÓW. Na wtorkowej sesji Rady Miasta zapadnie decyzja w sprawie ograniczenia odbioru odpadów od mieszkańców domów jednorodzinnych w Rzeszowie. 

Rzeszów

W Rzeszowie będzie rondo im. Władysława Bartoszewskiego?

RZESZÓW. Dziś XXXIII sesja Rady Miasta. Jednym z tematów będzie nadanie nazwy nowemu rondu na os. Staromieściu.

Rzeszów

W Pro-Familii otwarto Centrum Chorób Piersi

RZESZÓW. W Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia powstało Centrum Chorób Piersi. Miejsce to oferuje kobietom dostęp do szybkiej i kompleksowej diagnostyki oraz m.in. nowoczesnego leczenia chirurgicznego.  

Reklama