Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

Dodano: 12.06.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Dwóch radnych Rady Miasta Rzeszowa wystosowało do Ratusza interpelację w sprawie instalacji kamer do monitorowania buspasów. Docelowo miałyby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Zanim przejdziemy do sedna, warto zwrócić uwagę, że system monitorujący buspasy nie jest nowością i funkcjonuje w kilku polskich miastach, m.in. w Warszawie. Autorami interpelacji są radni Daniel Kunysz i Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa.

W treści pisma czytamy o systemie, który miałby zastąpić policyjne patrole, ponieważ kiedy kierowcy widzą stojący radiowóz zaczynają zmieniać pas ruchu: „Chcemy usunąć patrole, bo tracimy przez to dwóch policjantów, którzy mogliby w tym czasie wykonywać inne czynności” – wyjaśnia Daniel Kunysz.

Kamery monitorujące buspasy miałyby być wyposażone w system liczący osoby w samochodzie i byłyby umieszczone na wysokości przedniej szyby. Takie rozwiązanie prawdopodobnie z lepszym skutkiem niż patrole policyjne skłoniłoby nieuprawnionych kierowców do korzystania z odpowiedniego pasa ruchu.
Reklama
„Kamery rejestrują wszystkie pojazdy jadące buspasem i analizują ilu pasażerów jedzie w samochodzie, jak mniej niż trzy osoby to kierowca otrzymuje mandat pocztą. System ten odciąży policję, a kierowcy wiadomi że mogą zostać nagrani będą stosować się do obowiązujących przepisów” – czytamy w interpelacji.

Kolejnym atut wprowadzenia takiego systemu wiąże się ściśle z komunikacją miejską: „Przede wszystkim kamery umożliwiły by lepszy przepływ autobusów” – wyjaśnia Witold Walawender.

Ponadto zdaniem radnych zakup takich kamer powinien się zwrócić z wpływów płynących z wystawionych mandatów, a grupą która na takim rozwiązaniu skorzysta najbardziej są pasażerowie komunikacji publicznej.

O komentarz w sprawie interpelacji zapytaliśmy Ratusz: „Na razie nie mamy w planach montażu takich kamer” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów. W weekend święto triathlonu w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę 30 i w niedzielę 31 maja 2026 r., w związku z organizacją Pucharu Europy w Triathlonie 2026 oraz Triathlonu Rzeszów 2026, w mieście wystąpią czasowe zamknięcia ulic i utrudnienia...

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej. 63-latce grożą 3 lata więzienia

RZESZÓW. Ponad promil alkoholu w organizmie miała 63-letnia kierująca, ujęta przez świadków na terenie powiatu rzeszowskiego. Mężczyźni uniemożliwili kobiecie dalszą jazdę i powiadomili służby. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi jej...

Rzeszów

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Rzeszów

Żywa Biblioteka ponownie w Rzeszowie. Zamiast książek wypożyczysz człowieka i jego historię

W sobotę, 30 maja, Uniwersytet Rzeszowski po raz czwarty stanie się miejscem niezwykłych spotkań i rozmów. W godz. 11:00–16:00 w holu budynku A0 przy ul. Pigonia 1 odbędzie się kolejna edycja Żywej...

Rzeszów

Trzy dni sportu w centrum Rzeszowa. W ten weekend druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego

Biegi ultra na dystansach do 100 km, turnieje szachów i darta, widowiskowa gala sztuk walki, nocny przejazd rolkarzy i mnóstwo rodzinnych atrakcji – tak w skrócie zapowiada się druga edycja Podkarpackiego Festiwalu...

Rzeszów

Poranny wypadek na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia

RZESZÓW. Dziś rano na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Ranne zostały 3 osoby. Przyczyną wypadku było niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Reklama