Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Rewitalizacja Ogrodu Miejskiego im. Solidarności do 2020 r.? Ruszył przetarg

Dodano: 20.02.2019 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 20 lutego ruszył przetarg na roboty budowlane w celu rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Miejskiego im. Solidarności przy ul. Dąbrowskiego. Będą nieznaczne zmiany w lokalizacji alejek. Rewitalizacja ma się zakończyć do 30 września 2020 roku.

Na jednym z najstarszych i zarazem najbardziej zaniedbanym parku w mieście rozpocznie się długo oczekiwana rewitalizacja. Temat był wielokrotnie poruszany na sesjach Rady Miasta, stworzono nawet w tej sprawie petycję, ostatecznie projekt znalazł się w budżecie na 2019 rok. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel 7,1 mln zł.

Aktualny stan parku

Park Miejski im. Solidarności będący przedmiotem rewitalizacji jest przekształconym w XIX oraz współcześnie – dawnym ogrodem klasztornym OO. Reformatów. Cały obszar objęty projektem rewitalizacji przylega do terenów zabudowanych. Otoczenie parku stanowi zabudowa mieszkaniowa (głównie od ul. Zofii Chrzanowskiej), usługowa, sakralna, obiekty jednostki wojskowej, od strony północnej stadion „Podhalańczyk”.

W chwili obecnej zagospodarowanie parku opiera się głównie na starych nasadzeniach i przekształconym współcześnie układzie ścieżek. Przebieg ich jest bardzo nieregularny – zmienna szerokość i profile - co niekorzystnie wpływa na estetykę i wygodę użytkowania. Dodatkowo widoczne są „dzikie” ścieżki. Na terenie parku w północnej jego części występuje bardzo duże zagęszczenie drzew. Z uwagi na rozłożysty pokrój większości z nich oraz wiek tworzą zwartą ścianę zieleni uniemożliwiając dostęp światła do niższych partii.

Elementy małej architektury oraz oświetlenia parku nie stanowią spójnej całości. Architektoniczny nieład polega głównie na przypadkowości rozmieszczenia ławek, koszy na śmieci oraz latarni które nie oświetlają parku w sposób wystarczający. Dodane niedawno rzeźby (muzy na placu od strony ul. Dąbrowskiego) nie znajdują odpowiednika na terenie parku. Pomnik J. Słowackiego nie jest wyeksponowany, obecne usytuowanie nie podkreśla jego wartości.
Reklama
Część parku stanowiąca plac zabaw nie jest ogrodzona od całości założenia, za mało jest urządzeń do zabawy w stosunku do tak dużej powierzchni. Minusem jest także brak odpowiedniej ilości ławek w tej części parku. Jednym z głównych problemów jest również stara nawierzchnia alejek . Jest to nawierzchnia asfaltowa , mało estetyczna o dużym stopniu zniszczenia. Widoczne są liczne ubytki oraz pęknięcia podłużne i poprzeczne. Problemem są również załamania nawierzchni i wybrzuszenia.

Plan rewitalizacji

Zgodnie z dokumentacją projektową w zakres planowanych prac wchodzi montaż rzeźby, zegara słonecznego, placu zabaw o nawierzchni z płytek gumowych, ogrodzenia wewnętrznego placu zabaw i ogrodów kwaterowych oraz wymiana elementów małej architektury, tj. ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne.

Warto wspomnieć, że w zrewitalizowanym parku znajdzie się fontanny na zbiorniku wodnym w niecce dawnego stawu. Ponadto wykonana zostanie rozbiórka istniejących i wykonanie nowych alejek parkowych o nawierzchni z lanego asfaltu w kolorze piaskowym z opaskami z kostki granitowej. Wymienione zostanie również oświetlenie parkowe.

Na terenie całego parku wskazano drzewa przeznaczone do wycięcia ze względu na stan zdrowotny oraz ze względu na kompozycję, co docelowo pozwoli na stworzenie lepszych warunków rozwoju dla cennych egzemplarzy oraz uzyskanie bardziej słonecznych miejsc, w których wprowadzona zostanie bogata w kolorystykę roślinność.

W parku nieznacznie zmieni się również komunikacja – układ alejek wykonany zostanie tak, aby w najstarszej części nawiązać do pierwotnego kwaterowego układu ogrodu klasztornego, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości drzew.

Ratusz na oferty wykonawców czeka do 7 marca. Jeżeli podczas otwarcia ofert pojawi się odpowiednia propozycja, to rewitalizacja powinna zostać zakończona do 30 września 2020 roku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

39-letni Karol z Podkarpacia walczy o powrót do życia. Rodzina prosi o pomoc w sfinansowaniu rehabilitacji

PODKARPACIE. Jeszcze kilka miesięcy temu Karol był pełnym energii 39-latkiem — pasjonatem wędkarstwa, człowiekiem, który bezinteresownie pomagał innym. Dziś uczy się wszystkiego od nowa, jak małe dziecko. Po serii dramatycznych powikłań jego...

Rzeszów

43-letni kierowca uszkodził cztery auta na osiedlu Baranówka. Był pijany i poszukiwany

RZESZÓW. Prawie 2,4 promila alkoholu w organizmie, najprawdopodobniej brak uprawnień do kierowania i list gończy — z takim bagażem 43-latek wsiadł za kierownicę peugeota i na jednym z parkingów na osiedlu Baranówka...

Rzeszów

Nowa kładka połączy dwa brzegi Strugu. Co dzieje się na budowie? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na budowie kładki na osiedlu Drabinianka trwają intensywne prace. Obiekt połączy ulice Jachowicza i Koło. Zapewni dzieciom i rodzicom bezpieczne dojście do szkoły, przedszkola i żłobka przy ul. Kwiatkowskiego oraz ułatwi...

Rzeszów

Największe od lat zmiany w rzeszowskiej Plazie. Nowi najemcy, relokacje, powiększenia

RZESZÓW. W rzeszowskiej Plazie zmienia się oferta najemców. W ostatnich miesiącach centrum pozyskało nowe marki, część dotychczasowych sklepów przeniesiono lub powiększono, a kolejne otwarcia zaplanowano na lipiec i sierpień.

Rzeszów

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu na Słocinie. Minironda zastąpiły sygnalizację świetlną [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. W miniony weekend na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina wprowadzono nową organizację ruchu. Wyłączono sygnalizację świetlną, a w jej miejsce zamontowano minironda. Zmiany mają usprawnić przejazd w tej części miasta.

Rzeszów

34 płody ludzkie w Lutoryżu. Policja zakończyła czynności, areszt dla podejrzanej

LUTORYŻ. Zakończyła się trwająca kilka dni operacja policji w Lutoryżu pod Rzeszowem, gdzie podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki płodów ludzkich oraz odpady medyczne. W działania zaangażowanych było łącznie kilkuset funkcjonariuszy, a...

Reklama