Rzeszów - Czwartek, 21.05.2026
Reklama

Rośnie nowy most w Rzeszowie. Zakończono ważne prace [ZDJĘCIA]

Dodano: 12.09.2024 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Trzy dni trwały prace przy instalacji belek w przęsłach nowego mostu Załęskiego. Do ich montażu wykorzystany został specjalny dźwig.

Nowy most Załęski to jeden z kilku obiektów inżynierskich, jakie powstają w ramach budowy Wisłokostrady, największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie. Zastąpi on starą, wąską przeprawę. Będzie to obiekt trzyprzęsłowy o długości ok. 81 m. Będzie składał się z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek.

Prace przy realizacji inwestycji idą sprawnie. Wykonano już wszystko podpory obiektu. W poniedziałek rozpoczął się montaż belek prefabrykowanych w przęsłach mostu. Ze względu na ich masą i objętość, do tego celu użyty został specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 800 ton.

- Przęsła są trzy - w dwóch skrajnych zamontowane zostało 48 belek. Każda miała 18 metrów długości. W przęśle nurtowym, czyli nad samą rzeką Wisłok, zamontowano 24 belki, każda o długości 28,5 metra – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Montaż zakończył się w środę.

Prace przy budowie drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Generała Maczka trwają jednocześnie w kilku miejscach. Innym obiektem mostowym, jaki powstaje w ramach inwestycji jest most nad rzeką Młynówką. Trwają tam już roboty związane m.in. z montażem krawężników oraz betonowaniem chodników na płycie pomostu.

Kolejnym obiektem inżynierskim jaki powstaje w ramach budowy Wisłokostrady jest estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi. Tam również widać postępy. - Do chwili obecnej wykonano prace palowe pod 14 z 16 podpór estakady. Ponadto zabetonowano 13 z 16 ław fundamentowych podpór. Dodatkowo zakończono wiercenie pali stanowiących palisadę pomiędzy nitką prawą i lewą estakady. Obecnie trwają prace związane z montażem zbrojenia i przygotowaniem do betonowania pozostałych fundamentów. Jednocześnie trwają prace zbrojarskie korpusów podpór zlokalizowanych pomiędzy nasypem kolejowym, a ul. Ciepłowniczą oraz zbrojenie i deskowanie oczepu palisady pomiędzy estakadami – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Reklama

W zakresie robót drogowych, trwają również prace związane ze wzmocnieniem podłoża pod nasypy oraz budowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury podziemnej.

W ramach Wisłokostrady wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Po obu stronach powstaną chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 3,3 km. Zadanie obejmuje również budowę 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie drogi oraz budowę całej infrastruktury podziemnej.

Inwestycję o wartości prawie 170 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia to wiosna 2026 roku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. W Rzeszowie powstał punkt z lokalnymi produktami prosto od wytwórców

RZESZÓW. Sery, miody, pieczywo, naturalne kosmetyki – m.in. takie produkty prosto od producentów można kupić w Podkarpackim Bazarku przy spółdzielni Zodiak w Rzeszowie.

Rzeszów

Trzy wypadki i prawie 30 kolizji - bilans weekendu na rzeszowskich drogach

RZESZÓW. W miniony weekend na ulicach Rzeszowa doszło do 3 wypadków, w których obrażenia odniosły 3 osoby. We wszystkich przypadkach poszkodowani to niechronieni uczestnicy ruchu. Policjanci interweniowali również przy 28 kolizjach.

Rzeszów

Dodatkowy dzień na wywóz odpadów na rzeszowskie PSZOKi

RZESZÓW. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów w Rzeszowie wcześniej niż zwykle weszły w wiosenny tryb pracy. Już od 20 marca czynne są także w piątki.

Rzeszów

Sprzedawali podrobioną odzież na bazarze przy ul. Dworaka. Są już w rękach policji

RZESZÓW. Podrobione koszulki, spodnie, bielizna znanych marek, m.in. takie produkty ujawnili rzeszowscy policjanci na miejskim targowisku w Rzeszowie. W sprawie zatrzymano dwóch obywateli Bułgarii.

Rzeszów

Wielki pożar w Tyczynie. Spłonął budynek Galerii Sztuki Światowid, w akcji ponad 20 strażaków [ZDJĘCIA]

TYCZYN. Ponad trzy i pół godziny trwała nocna akcja gaszenia pożaru drewnianego budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Tyczynie, w którym mieściła się Galeria Sztuki Światowid. Ogień objął cały obiekt, a w trakcie...

Rzeszów

Jeszcze w marcu prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami dwóch osiedli

RZESZÓW. Pod koniec marca odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka z cyklu „Rzeszów To My”. Tym razem włodarz miasta porozmawia z mieszkańcami osiedli Zawiszy Czarnego oraz Zwięczyca.

Rzeszów

Dzień otwarty porodówki w KSW nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie zaprasza przyszłych rodziców na dzień otwarty „Porodówki na górce". Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia o godz. 13:00 w dużej auli...

Rzeszów

W Galerii Nowy Świat otwarto nowy sklep popularnej sieci

RZESZÓW. W Galerii Nowy Świat w Rzeszowie otwarto nowy sklep sieci Żabka. Punkt zlokalizowany jest na poziomie -1 i oferuje szeroki wybór produktów na szybkie, codzienne zakupy.

Reklama