Rzeszów - Niedziela, 05.04.2026
Reklama

Rośnie nowy most w Rzeszowie. Zakończono ważne prace [ZDJĘCIA]

Dodano: 12.09.2024 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Trzy dni trwały prace przy instalacji belek w przęsłach nowego mostu Załęskiego. Do ich montażu wykorzystany został specjalny dźwig.

Nowy most Załęski to jeden z kilku obiektów inżynierskich, jakie powstają w ramach budowy Wisłokostrady, największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie. Zastąpi on starą, wąską przeprawę. Będzie to obiekt trzyprzęsłowy o długości ok. 81 m. Będzie składał się z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek.

Prace przy realizacji inwestycji idą sprawnie. Wykonano już wszystko podpory obiektu. W poniedziałek rozpoczął się montaż belek prefabrykowanych w przęsłach mostu. Ze względu na ich masą i objętość, do tego celu użyty został specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 800 ton.

- Przęsła są trzy - w dwóch skrajnych zamontowane zostało 48 belek. Każda miała 18 metrów długości. W przęśle nurtowym, czyli nad samą rzeką Wisłok, zamontowano 24 belki, każda o długości 28,5 metra – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Montaż zakończył się w środę.

Prace przy budowie drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Generała Maczka trwają jednocześnie w kilku miejscach. Innym obiektem mostowym, jaki powstaje w ramach inwestycji jest most nad rzeką Młynówką. Trwają tam już roboty związane m.in. z montażem krawężników oraz betonowaniem chodników na płycie pomostu.

Kolejnym obiektem inżynierskim jaki powstaje w ramach budowy Wisłokostrady jest estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi. Tam również widać postępy. - Do chwili obecnej wykonano prace palowe pod 14 z 16 podpór estakady. Ponadto zabetonowano 13 z 16 ław fundamentowych podpór. Dodatkowo zakończono wiercenie pali stanowiących palisadę pomiędzy nitką prawą i lewą estakady. Obecnie trwają prace związane z montażem zbrojenia i przygotowaniem do betonowania pozostałych fundamentów. Jednocześnie trwają prace zbrojarskie korpusów podpór zlokalizowanych pomiędzy nasypem kolejowym, a ul. Ciepłowniczą oraz zbrojenie i deskowanie oczepu palisady pomiędzy estakadami – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Reklama

W zakresie robót drogowych, trwają również prace związane ze wzmocnieniem podłoża pod nasypy oraz budowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury podziemnej.

W ramach Wisłokostrady wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Po obu stronach powstaną chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 3,3 km. Zadanie obejmuje również budowę 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie drogi oraz budowę całej infrastruktury podziemnej.

Inwestycję o wartości prawie 170 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia to wiosna 2026 roku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kompletnie pijana kobieta wjechała w bariery na parkingu B1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali 40-letnią kobietę, która Hondą Civic wjechała w bariery energochłonne na terenie parkingu przy hipermarkecie B1 w Rzeszowie. Okazało się, że kierująca miała ponad 3,6 promila.

Rzeszów

Postęp prac na budowie parkingu piętrowego z lądowiskiem przy szpitalu „na górce” [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, trwa budowa piętrowego parkingu z lądowiskiem dla śmigłowców. Inwestycja ma być gotowa do końca czerwca 2026 roku. Sprawdzamy, na jakim...

Rzeszów

Ktoś uszkodził 20 samochodów przy ul. Żwirki i Wigury. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. Rzeszowska policja zwróciła się z prośbą o pomoc do ewentualnych świadków zdarzenia, do którego doszło na jednym z parkingów przy ul. Żwirki i Wigury. Nieznany sprawca uszkodził lakier w 20 samochodach.

Rzeszów

Podkarpacki Bazarek wraca po zimowej przerwie

RZESZÓW. Świeże produkty prosto od lokalnych producentów – po zimowej przerwie do Parku Papieskiego wraca Podkarpacki Bazarek. Najbliższa edycja odbędzie się w sobotę, 7 marca.

Rzeszów

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Rzeszów

Kolejny etap rozbudowy ul. Wyspiańskiego. Powstanie przedłużenie do al. Witosa

RZESZÓW. Miasto przygotowuje kolejną inwestycję związaną z rozbudową ul. Wyspiańskiego. Powstanie jej przedłużenie i połączenie z al. Witosa. Najpierw jednak konieczne jest opracowanie dokumentacji projektowej – przetarg na wybór projektanta został już...

Rzeszów

Kilkaset rzeszowskich przejść dla pieszych zostanie doświetlonych

RZESZÓW. Na 250 rzeszowskich przejściach dla pieszych będzie jaśniej i bezpieczniej. Zostaną doświetlone. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

Rzeszów

Niebezpieczne odkrycie niedaleko Rzeszowa. Interweniowali saperzy

W Hyżnem w powiecie rzeszowskim znaleziono niewybuchy z okresu II wojny światowej. Saperzy zajęli się ich neutralizacją.

Reklama