Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Rozbudowa Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

Dodano: 12.01.2023 r.

fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
fot. KSW nr 1 w Rzeszowie
RZESZÓW. Rozpoczął się kolejny etap rozbudowy Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW1). Inwestycja o wartości ponad 50 mln zł ma zostać zrealizowana do końca tego roku. Otwarcie zaplanowano w pierwszej połowie 2024 roku. Przebudowa szpitala finansowana jest ze środków z funduszy unijnych, budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego i budżetu państwa.
 
W ramach inwestycji, wykonawca ma za zadanie m.in. wyburzenie łącznika (segmentu B) i wybudowanie nowego, pomiędzy starym budynkiem głównym szpitala, a nowym budynkiem PCChP. Przebudowany zostanie również budynek gazów medycznych wraz z wewnętrznymi instalacjami. Powstanie stacja transformatorowa wraz z agregatem prądotwórczym, miejsca postojowe, ciągi komunikacyjne dla pieszych i oświetlenie. Na wyposażenie inwestycji, w tym roku zostanie ogłoszony osobny przetarg.
Poradnie specjalistyczne, które znajdowały się w tej części PCChP, czyli gruźlicy i chorób płuc, alergologiczna, chirurgii klatki piersiowej, immunologiczna oraz rejestracja, zostały tymczasowo przeniesione do Pałacu Jędrzejowiczów, mieszczącego się w parku przy ulicy Rycerskiej. Po zakończeniu inwestycji, wrócą do PCChP.

– Rozbudowa to kontynuacja I etapu inwestycji, która zakończyła się w 2022 roku, mówi Damian Brud, Zastępca Dyrektor ds. administracyjnych KSW1. – Oznacza to, że uwzględniając aktualny etap rozbudowy cała inwestycja sięgnie około 100 mln zł. Zakończenie w tym roku tego zadania pozwoli zmodernizować kompleks budynków KSW1, zarówno pod względem budowalnym jak i doposażenie w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Było to od dawna oczekiwane zarówno wśród pracowników szpitala jak i samych pacjentów PCChP.
Reklama
Nowy budynek przy ul. Rycerskiej oddano do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Do rozbudowanego 5-kondygnacyjnego budynku przeniesione i wyposażone zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanej infrastrukturze znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne, w tym trzystrefowa Centralna Sterylizacja. Dzięki tej inwestycji znacznie zwiększą się możliwości skutecznego leczenia pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego.

Nowy budynek PCChP  został wyróżniony nagrodą I stopnia z Diamentem oraz tytułem Budowa Roku Podkarpacia 2021 w kategorii Obiekt Służby Zdrowia, w prestiżowym konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie oraz Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowskie Wody Polskie grają z WOŚP. Można wylicytować zwiedzanie zapory na Wisłoku

RZESZÓW. Rzeszowskie Wody Polskie to kolejna z wielu instytucji, które włączyły się w tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród aukcji wspierających cel 32. Finału znalazła się m.in. możliwość zwiedzenia rzeszowskiej zapory na...

Rzeszów

Rekordowy finał WOŚP w Rzeszowie. Jeden wolontariusz zebrał 10 tys. zł

RZESZÓW. Wyjątkowo hojni byli w tym roku Rzeszowianie podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do kartonowych puszek wrzucili ponad 357 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostateczna kwota. Do tego...

Rzeszów

Więcej pieniędzy w budżecie Rzeszowa na sport dzieci i młodzieży

RZESZÓW. O milion zł, na wniosek prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, zwiększono w budżecie miasta kwotę pieniędzy na organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Rzeszów

KMP w Rzeszowie: "Tegoroczny finał WOŚP przebiegł spokojnie"

RZESZÓW. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Rzeszowscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz o porządek publiczny. Tegoroczny finał WOŚP w Rzeszowie przebiegł spokojnie. Funkcjonariusze nie odnotowali żadnych incydentów...

Rzeszów

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski Rynek zapełnił się dziś tysiącami czerwonych serduszek. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

WOŚP 2024. Ponad 200 wolontariuszy wyjdzie na ulice Rzeszowa

RZESZÓW. Ponad dwustu wolontariuszy z trzech rzeszowskich sztabów będzie kwestować na ulicach Rzeszowa (i nie tylko) już w najbliższą niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Rzeszów

Zaatakował przechodnia w centrum Rzeszowa i złamał mu nogę. Został zatrzymany i usłyszał zarzut

RZESZÓW. Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mężczyźnie, który zaatakował przypadkowego przechodnia w centrum Rzeszowa. Pokrzywdzony, na skutek kopnięcia, doznał poważnego złamania nogi. 45-letni napastnik został zatrzymany i usłyszał zarzut.

Rzeszów

32. Finał WOŚP w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczny Finał WOŚP w Rzeszowie rozpocznie barwny korowód wolontariuszy, który wyruszy na rzeszowski Rynek spod okrągłej kładki na ul. Piłsudskiego, która od lutego 2023 roku nosi nazwę „Kładka im. Wielkiej Orkiestry...

Reklama