Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Rozpoczął się cykl spotkań traktujących o Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dodano: 18.01.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Przedstawiciele wszystkich jednostek zaangażowanych w realizację projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA” spotkali się  w Urzędzie Marszałkowskim w celu omówienia zakresu rzeczowego ww. inwestycji.

Na spotkaniu zostały poruszone problemy związane z realizacją projektu zgłaszane przez partnerów, głównie dotyczące dostosowania zakresów rzeczowych projektu do istniejących uwarunkowań terenowych, problemów przy nabywaniu nieruchomości na cele inwestycyjne, oraz terminów i kosztów inwestycji.

Województwo Podkarpackie zadeklarowało nadzorowanie projektu , pomoc przy realizacji, koordynacji i rozliczaniu inwestycji, oraz pomoc w kontaktach z Instytucjami Pośredniczącymi i Zarządzającymi projektem.

Ponadto poproszono partnerów projektu o zaktualizowanie harmonogramów rzeczowo – finansowych dla swoich zakresów i przesłanie ich w terminie do końca stycznia celem urealnienia postępów prac. Przedmiotowe spotkanie było spotkaniem rozpoczynającym cykl spotkań z Partnerami w celu należytej realizacji Budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Warto przypomnieć, że projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej - PKA” składa się z dwóch zadań:
 
  1. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej: Zakup taboru wraz budową zaplecza technicznego”. Obejmuje zakup 10 sztuk taboru w tym 8 szt. 3-członowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 2 szt. 2-członowych spalinowych zespołów trakcyjnych oraz budowę zaplecza technicznego obejmującego budowę hali wraz układem torowym, stacje paliw, myjnie kolejową dla potrzeb PKA na stacji Rzeszów Staroniwa;
  2. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej –PKA : Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”. Obejmuje budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, oraz budowę dodatkowych  przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich oraz parkingów w systemie park and ride. Dodatkowo projekt obejmuje wprowadzenie biletu zintegrowanego wspólnie z ZTM Rzeszów oraz Spółkę Przewozy Regionalne .  W projekcie biorą udział: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, oraz gminy: Boguchwała, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Kolbuszowa, Krasne, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów, Sędziszów Młp., Strzyżów,  Świlcza, Dębica, Trzebownisko.
  3.  
W ramach projektu zakłada się prowadzenie ruchu kolejowego na wskazanych poniżej liniach kolejowych: 
 
  • L 71 odcinek Rzeszów - Kolbuszowa,
  • L 91 odcinek Dębica - Rzeszów,
  • L 91 odcinek Rzeszów - Przeworsk,
  • L 106 odcinek Rzeszów - Strzyżów,
  • do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka na planowanej do budowy linii kolejowej (ok. 5 km).
Reklama
Ponadto projekt swoim zakresem obejmuje realizacje zadań przez niżej wymienione podmioty:

Partner  PKP PLK S.A.:
 
  • Budowę nowych przystanków, przebudowę istniejących przystanków, budowa mijanek,
  • Budowę połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.
 
Beneficjent  Województwo Podkarpackie:
 
  • Zakup niezbędnego taboru wraz z budową zaplecza technicznego,
  • Rozliczenie projektu infrastrukturalnego.
 
Partner JST:
 
  • Budowę parkingów Park and Ride,
  • Budowę dojść (chodników) i dróg dojazdowych do przystanków kolejowych,
  • Przebudowę dworców kolejowych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto szuka chętnych do organizacji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie

RZESZÓW. Korowody, koncert na Rynku, gry, zabawy i nie tylko - tak ma wyglądać tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Miasto szuka stowarzyszeń, które chciałyby zorganizować takie wydarzenie. Na wszystko zapisane...

Rzeszów

Na os. Staromieście powstanie duży teren wypoczynkowo-rekreacyjny [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. „To będzie jedna z najatrakcyjniejszych stref wypoczynku i rekreacji na terenie Rzeszowa” – tak prezydent miasta Konrad Fijołek mówi o nowej, zielonej przestrzeni miejskiej, która powstanie w rejonie ulic Lubicz i...

Rzeszów

Rzeszowscy strażacy grają z WOŚP

RZESZÓW. „Gasimy ogień, rozpalamy serca” pod takim hasłem w tym roku strażacy z całej Polski grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Do akcji włączyli się również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej...

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wystawił trzy aukcje dla WOŚP

RZESZÓW. Wylicytować można m.in. żużlowy dzień z prezydentem Fijołkiem czy piłkę z autografem legendy polskiego futbolu.

Rzeszów

Bezpieczne ferie. Rzeszowscy policjanci uruchamiają stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Od poniedziałku, 29 stycznia do 9 lutego 2024 r. na parkingu przy hali Podpromie działał będzie stały punkt kontroli autokarów. Policjanci będą sprawdzali pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zimowe wycieczki.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze w 2024 r. spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Reklama