Rzeszów - Poniedziałek, 23.06.2025
Reklama

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Dziś odbyła się inauguracja Tygodnia Mobilności w Rzeszowie. Z tej okazji, przy placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto miejskie strefy relaksu. Akcję zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

- Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. I dodaje, że tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok.

- W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego dzisiaj zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach. Chcemy na ten temat rozmawiać także z przedsiębiorcami, do czego okazję miałem chociażby dzisiaj rano, kiedy wspólnie z jedną z pań dostarczyliśmy ciasta do kawiarni – mówi prezydent Rzeszowa.     

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. – Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.  

W związku z obchodami Tygodnia Mobilności w Rzeszowie przygotowano wiele ciekawych wydarzeń, w tym, m.in. spacery prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami, PARK(ing) DAY oraz nocny przejazd na rolkach ulicami Rzeszowa.

Program Tygodnia Mobilności w Rzeszowie

16 września

-Otwarcie miejskich stref relaksu przy Placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej
-Dzień Otwarty Zarządu Transportu Miejskiego ( możliwość zwiedzania Centrum Zarządzania Transportem Publicznym) godz.9:00-14:00
 
Reklama
17 września

-Nocny przejazd na rolkach. Wyruszamy z parkingu Politechniki Rzeszowskiej. Temat przejazdu związany z rokiem Ignacego Łukasiewicza „Od nafty do leda”.
 
18 września

-PARK(ing) DAY przy Rzeszowskim Inkubatorze Kultury

W programie:Punkt Adopcji Roślin, Próbki kosmetyków naturalnych od Sylveco, malowanie toreb ekologicznych, seans filmowy i dobra muzyka.
- spacer #SadzimyRzeszów

W ramach obchodzonego Europejskiego Tygodnia Mobilności 18- września odbędzie się spacer po osiedlu Nowe Miasto. Podczas spaceru zostaną wyznaczone miejsca pod nasadzenia drzew.

Trasa spaceru

1. Ul. Bp. Józefa Pelczara- pas zieleni przy SP nr 23
2. Ul. ks. Jerzego Popiełuszki- Park aktywności seniorów
3. Ul. Rejtana- nasadzenia dużych drzew z ubiegłego roku
4. Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki- pas zieleni przy policji
5. Teren rekreacyjny w rejonie SP nr 30 i przedszkola nr 38- realizacja projektu ogrodu edukacyjnego
6. Teren zielony przy Millenium Hall (za ekranami)- planowana inwestycja
7. Al. Kopisto
8. Ul. Podwisłocze (łącznik Wierzbowa- Kopisto)

Start o godz. 10:00
 
19 września

-spacer #DostępnyRzeszów

Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa serdecznie zaprasza mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie.

Podczas spaceru będą wyznaczane na terenie miasta bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami.

Sprawdzana będzie również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się – wózków, balkoników.

Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz, godz. 17:00. Planowana trasa: ul. Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek
 
20 września

- konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Sytems S.A. - liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

-do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Grudniowe spotkanie Prezydenta Konrada Fijołka z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. W tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Wypadek na ul. Warszawskiej. 1 osoba ranna

RZESZÓW. Na ul. Warszawskiej w Rzeszowie doszło do zderzenia peugeota z citroenem. Ranna została jedna osoba, pasażerka citroena. Kobieta trafiła do szpitala.

Rzeszów

Najciekawsze reklamy z całego świata na Politechnice Rzeszowskiej

RZESZÓW. Jedyny w Polsce seans, podczas którego można oglądać najciekawsze reklamy z całego świata. Nadchodzi 23. edycja wydarzenia pn. „ADventure – Nocne spotkanie z reklamą” organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Brief z...

Rzeszów

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne

RZESZÓW. W Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. niedzielę. Uczestnicy będą mogli zakupić świąteczne wyroby rękodzielnicze i produkty spożywcze od obecnych wystawców, jak również wziąć udział w rodzinnych warsztatach oraz obejrzeć występy artystyczne.

Rzeszów

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami

RZESZÓW. W niecodziennej akcji wzięli udział rzeszowscy kontrterroryści. Zjeżdżali na linach z dachu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, żeby przekazać dzieciom mikołajkowe prezenty. Pomagał im w tym robot pirotechniczny.  

Rzeszów

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani

RZESZÓW/JASIONKA. Od 3 kwietnia 2024 roku Ryanair uruchamia loty z Jasionki do hiszpańskiego miasta Alicante. Trasę będą obsługiwały Boeingi 737-800.

Rzeszów

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstają dwa nowe, kryte lodowiska. Większe budowane jest już w miejscu starej ślizgawki, przy ul. Wyspiańskiego. Kolejne stanie nad zalewem na Wisłoku.

Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie

RZESZÓW. W środę, 6 grudnia startują zapisy na zimowe półkolonie dla dzieci, które odbędą się w dwunastu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie całego miasta. Liczba miejsc ograniczona.

Reklama