Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące strategii rozwoju Rzeszowa do 2035 roku

Dodano: 03.09.2025 r. / Redakcja

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ważnego dokumentu jakim jest „Strategia Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2035 r.”. Dokument odpowie m.in. na takie pytania jak: W jakim kierunku powinien rozwijać się Rzeszów? Jakie mają być jego cele strategiczne? Jak powinien rozwijać się system komunikacji publicznej?

Strategia Rozwoju Miasta Rzeszowa to kompleksowy dokument, który w syntetyczny sposób wyznacza kierunki rozwoju miasta w perspektywie 10 lat. Dokument obejmuje najważniejsze kwestie: społeczne, gospodarcze, klimatyczno-środowiskowe oraz przestrzenne.

"Niniejsza Strategia wyznacza kierunki działań w obszarach kluczowych dla rozwoju i sprawnego funkcjonowania Rzeszowa. Opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjności, a jej celem jest wysoka jakość życia mieszkańców. Dzięki temu Rzeszów umocni swoją pozycję jako nowoczesne, atrakcyjne i dynamicznie rozwijające się centrum regionu" - czytamy we Wprowadzeniu do dokumentu.

Projekt „Strategii Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2035 roku”.

Obecna Strategia Rozwoju Miasta Rzeszowa obowiązuje do końca 2025 r. Prace nad nowym dokumentem rozpoczęły się w ubiegłym roku. 27 sierpnia 2024 roku Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia „Strategii Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2035 roku”.

W trakcie prac nad projektem przeanalizowano zapisy dotychczas obowiązujących dokumentów miejskich.

Reklama

Jak podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek „W przygotowanie tego ważnego dla naszego miasta projektu zaangażowani byli eksperci z wielu dziedzin oraz mieszkańcy. Dokument powstawał w oparciu o model partycypacyjno-ekspercki”.

Do prac zaproszeni zostali członkowie Rady Gospodarczej przy Prezydencie Rzeszowa, którzy są przedstawicielami nauki, przedsiębiorców i ekspertów branżowych. Przekazane przez Radę Gospodarczą obszerne rekomendacje stanowią istotny merytoryczny wkład w zapisy Strategii.

Podczas opracowywania zapisów Strategii uwzględniono również efekty otwartych warsztatów z mieszkańcami, które odbyły się w kwietniu 2025 r. w rzeszowskim Urban Labie. Wykorzystano również wyniki ankiety on-line, dotyczącej wybranych zagadnień związanych z polityką rozwoju miasta.

Konsultacje społeczne

1 września rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczącego „Strategii Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2035 roku”, które zakończą się 8 października 2025. Podczas ich trwania przyjmowane będą uwagi i opinie dotyczące Strategii, odbędzie się otwarte spotkanie konsultacyjne, dyżur pracowników Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa, którzy projekt przygotowali. Szczegóły dotyczące konsultacji a także projektu Strategii dostępne są tutaj:

https://bip.erzeszow.pl/116-biuro-rozwoju-miasta-rzeszowa/116845-strategia-rozwoju-miasta-rzeszowa-do-2035-r.html

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kradł buty i kosmetyki w jednej z galerii handlowych. Usłyszał 5 zarzutów

RZESZÓW. 27-letni mieszkaniec Rzeszowa podejrzany o kradzieże w sklepach na terenie jednej z rzeszowskich galerii handlowych został zatrzymany. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

ORLEN Wyścig Narodów już w ten weekend w Rzeszowie. Będą duże utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. 16 drużyn pojawi się na starcie zawodów ORLEN Wyścig Narodów, które rozegrane zostaną na ulicach Rzeszowa w najbliższą sobotę i niedzielę. W związku z wyścigiem będą zamykane niektóre ulice.

Rzeszów

Rośnie liczba pasażerów na lotnisku w Jasionce. Wracają loty do Monachium

JASIONKA. W sierpniu br. podrzeszowskie lotnisko obsłużyło 33 tysiące pasażerów -  to o ponad 10 tysięcy więcej niż w poprzednim miesiącu. Od października powrócą bezpośrednie loty z Rzeszowa do Monachium.

Rzeszów

W siedzibie PGE Obrót i PGE Dystrybucja w Rzeszowie powstał skwer "Solidarności"

RZESZÓW. Na dziedzińcu siedziby oddziału PGE Dystrybucja i centrali PGE Obrót odsłonięty został obelisk z tablicą upamiętniającą 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 100 –lecie urodzin św. Jana Pawła II. 

Rzeszów

Włamywał się do piwnic przy ul. Langiewicza. 28-latek usłyszał trzy zarzuty

RZESZÓW. 28-letni mieszkaniec Rzeszowa, podejrzany o włamania do piwnic został zatrzymany przez policję. Mężczyzna kradł elektronarzędzia, które następnie sprzedawał. Usłyszał trzy zarzuty.

Rzeszów

Rzeszów bohaterem najbliższego odcinka cyklu "Dwójka na miejscu"

RZESZÓW. Od początku lipca br. dziennikarze programu 2 Polskiego Radia podróżują po Polsce, aby przedstawiać relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Bohaterem najbliższego odcinka cyklu będzie stolica Podkarpacia. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Grzegorzówce. Motorowerzysta zginął na miejscu

GRZEGORZÓWKA. 50-letni motorowerzysta z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Mężczyzna zginął na miejscu.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie około 850 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem

RZESZÓW. Porozumienie w tej sprawie podpisano wczoraj w ratuszu.

Reklama