Rzeszów - Wtorek, 21.04.2026
Reklama

Rzeszów połączy się z kosmosem! Rozmowa na żywo z polskim astronautą na Politechnice Rzeszowskiej

Dodano: 03.07.2025 r. / Redakcja

fot. Pixabay / RESinet.pl
fot. Pixabay / RESinet.pl

RZESZÓW. W najbliższą sobotę na Politechnice Rzeszowskiej odbędą się kosmiczne wydarzenia edukacyjne dla dzieci od lat 8, młodzieży i studentów, których punktem kulminacyjnym będzie połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji IGNIS.

Wydarzenie odbędzie się 5 lipca br. w godzinach 8:30–17:00 w budynku rektoratu Politechniki Rzeszowskiej przy al. Powstańców Warszawy 12.

Najważniejszym punktem programu będzie połączenie krótkofalarskie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz rozmowa z polskim astronautą, dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Całość potrwa około 3 godzin i będzie jej towarzyszyć szereg dodatkowych aktywności. W trakcie spotkania młodzież zada astronaucie kilkanaście pytań. Osoby zadające pytania zostały wybrane w drodze konkursu „Zapytaj astronautę” organizowanego przez POLSA. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mateusz Kalisz z AstroLife.

Reklama

Szczegółowy program wydarzenia:

8:30-9:00 rejestracja uczestników
9:00-10:00 pierwsza seria warsztatów dla uczestników i piknik edukacyjny (podział na grupy)
10:15 rozpoczęcie części głównej, w auli V1, start transmisji na żywo na YouTube POLSA
10:15-10:25 przywitanie uczestników
10:25-10:50 wykład o misji IGNIS i prezentacja sylwetki polskiego astronauty dr. Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego
10:50-11:25 przygotowanie do połączenia z astronautą, informacja o programie ARISS
11:28-11:38 połączenie na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozmowa z polskim astronautą dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
11:38-11:50 podsumowanie połączenia
11:50-12:30 panel dotyczący ścieżek kariery w sektorze kosmicznym
12:30-12:55 wykład gościa specjalnego
12:55-13:00 zakończenie części głównej
13:00 - 13:30 przerwa (catering)
13:30-14:50 druga seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
15:10-16:30 trzecia seria warsztatów i piknik edukacyjny (podział na grupy)
16:45 zakończenie wydarzenia w auli V1

W ramach trzech serii warsztatów odbędą się zajęcia inżynieryjne i konstruktorskie o tematyce kosmicznej, w tym m.in. projektowanie i druk 3D, osłona termiczna pojazdów kosmicznych, rakiety pneumatyczne. Jednym z elementów zajęć będzie też spotkanie z kosmicznymi ekspertami.

Z kolei podczas pikniku edukacyjnego, dla jego uczestników dostępnych będzie sporo atrakcji, w tym m.in. tor łazików, foto budka kosmiczna, VRy kosmiczne, liofilizacja żywności, stoiska edukatorów kosmicznych, stoiska kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów pomoże miejscowości dotkniętej powodzią

RZESZÓW. Powodzie spowodowały wiele zniszczeń w Podkarpackich miejscowościach. W ramach pomocy dla poszkodowanych, władze stolicy innowacji zdecydowały się wesprzeć finansowo poszkodowanych.

Rzeszów

Rzeszowska uczelnia z wysoką pozycją w globalnym rankingu U-Multirank

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zdobyła wysokie noty, aż w 15 kategoriach międzynarodowego rankingu uczelni U-Multirank.

Rzeszów

Policyjne działania w autobusach. Skontrolowano 775 pasażerów

RZESZÓW. Trwają policyjne kontrole w autobusach MPK. Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki oraz czy zachowują dystans między sobą.

Rzeszów

W weekend do Rzeszowa przyjedzie cyrk. Będzie protest aktywistów z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt

RZESZÓW. 5 lipca w rejonie ulic Witosa i Wyspiańskiego rozłoży się cyrk “Arena”. Lokalna grupa “Viva – akcja dla zwierząt” zapowiedziała protest przeciwko obecności cyrku ze zwierzętami w mieście. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na budowie. Nie żyje dwóch mężczyzn

RZESZÓW. Dwóch mężczyzn spadło z rusztowania na budowie przy ul. Bałtyckiej w Rzeszowie. Ponieśli śmierć na miejscu. Sprawę bada policja pod nadzorem prokuratora.

Rzeszów

Kontrole Policji i Straży Miejskiej w autobusach MPK

RZESZÓW. Pasażerowie MPK nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Prezydent Rzeszowa reaguje.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto poradnię dla ozdrowieńców z Covid-19

RZESZÓW. To jedyna w regionie i jedna z pierwszych w kraju tego typu poradnia. Będzie funkcjonowała na terenie Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie.

Rzeszów

Worki na odpady zielone w automatach

RZESZÓW. Mieszkańcy, którym brakło worków na odpady zielone, mogą je dokupić w automatach, w których sprzedawane są środki ochrony osobistej.

Reklama