Rzeszów - Poniedziałek, 15.09.2025
Reklama

Rzeszów w gronie 100 europejskich miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych

Dodano: 14.06.2022 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszów znalazł się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej. W ramach projektu miasto otrzyma wsparcie finansowane na działania ekologiczne.

Komisja Europejska ogłosiła listę miast zakwalifikowanych do udziału w projekcie „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 r.” (w skrócie: Misja Miast). Spośród 377 zgłoszonych miast, wybrano 100, w tym m.in. Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona, Frankfurt i Mediolan. Do udziału w Misji Miast zakwalifikowanych zostało tylko pięć polskich miast. Wśród nich jest Rzeszów.

Wybrane miasta otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej.

- Bardzo się cieszę, ze nasze wspaniałe miasto znalazło się w tak prestiżowym gronie miast, które dołączają do misji na rzecz neutralności klimatycznej. W misji bierze udział 100 miast, wśród których jest tylko pięć z Polski, w tym Rzeszów. Jest to bardzo ambitne wyzwanie. Jego celem jest wsparcie wszystkich procesów, dzięki którym miasta biorące udział w tym projekcie staną się neutralne klimatyczne do 2030 roku. W związku z tym w Rzeszowie będzie prowadzonych wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia emisyjności, związanych z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - To duże wyróżnienie ale też duże wyzwanie dla naszego miasta. W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na projekty, które będą poprawiały bioróżnorodność w naszym mieście. Chodzi o tworzenie kolejnych terenów zielonych, parków, o kolejne nasadzenia. Projekt dotyczy także wymiany źródeł ciepła, które powodują dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wsparcia budowy miejskiej infrastruktury z wykorzystaniem m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła. Udział w tym projekcie Rzeszowa to dobra informacja. Oznacza ona, że dostaniemy wsparcie finansowe do realizacji wielu ważnych, ekologicznych projektów – dodaje prezydent Rzeszowa.
Reklama
Misja Miast otrzyma 360 mln euro dofinansowania z programu „Horyzont Europa” na lata 2022-23 na rozpoczęcie innowacyjnych działań związanych m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski z grantem na badania nad uzależnieniem od e-papierosów

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przeprowadzi badania nad cytyzyną, substancją, która może być pomocna w walce z uzależnieniem od e-papierosów.

Rzeszów

Już w sobotę otwarcie pijalni czekolady w Rzeszowie

RZESZÓW. Na najbliższą sobotę planowane jest otwarcie pijalni czekolady w Millenium Hall. Na wielbicieli słodkości czekają liczne atrakcje, m.in. największa w Polsce czekoladowa fontanna.

Rzeszów

Rozbudowa budynku głównego UR idzie zgodnie z planem

RZESZÓW. Już ponad rok trwa przebudowa budynku głównego A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana 16 C. Prace powoli zmierzają ku końcowi.

Rzeszów

Jest projekt uchwały w sprawie konsultacji społecznych w Rzeszowie

RZESZÓW. Gotowy jest projekt uchwały wprowadzającej konsultacje społeczne w ważnych kwestiach dla Rzeszowa.

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia gotowa na sezon grzewczy

RZESZÓW. Po serii remontów i modernizacji rzeszowska elektrociepłownia funkcjonuje w pełni sprawnie i wydajnie. Jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw ciepła dla Rzeszowa w okresie jesienno-zimowym.

Rzeszów

Budowa drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto zmierza ku końcowi

RZESZÓW. Inwestycja polegająca m.in. na budowie drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto jest już bliska finalizacji. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec tego roku.

Reklama