Rzeszów - Wtorek, 07.04.2026
Reklama

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Dodano: 23.05.2022 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". - To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to wyróżnienie. Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów". - W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi – powiedział Zełenski (cytaty za Polską Agencję Prasową).
Reklama
- Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejne dyżury eksperckie rzeszowskiego oddziału ZUS

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS po raz kolejny w tym tygodniu będą odpowiadać na pytania mieszkańców.

Rzeszów

Koronawirus. Rząd wprowadza jeszcze bardziej restrykcyjne ograniczenia

Ograniczona liczba osób w sklepie, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, zamknięte parki, bulwary i plaże – to część nowych, rządowych ograniczeń, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Za złamanie zakazów grozi kara...

Rzeszów

We wtorek dwa dyżury eksperckie rzeszowskiego oddziału ZUS

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału ZUS będą odpowiadać na pytania mieszkańców.

Rzeszów

Zmiany na jednej z linii MPK. Będą dodatkowe kursy

RZESZÓW. Zmiany dotyczą linii nr 16 i będą obowiązywały od 1 kwietnia. Jeden kurs zostanie przyspieszony i wprowadzone będą dwa nowe.

Rzeszów

Kilka przypadków naruszeń ograniczeń przez mieszkańców Rzeszowa i okolic

RZESZÓW. Policyjne patrole na ulicach, komunikaty z radiowozów, a w powietrzu policyjny dron. Tak było w weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

Koronawirus. 4 nowe przypadki zakażenia na Podkarpaciu. Aktualna sytuacja [30.03.2020 r.]

PODKARPACIE. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono kolejne 4 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Łącznie na Podkarpaciu to już 80 osób.

Rzeszów

W Parku Papieskim stanie rzeźba

RZESZÓW. Ruszył przetarg na montaż pomnika Jana Pawła II w Parku Papieskim. Rzeźba ma być gotowa w dwa miesiące.

Rzeszów

Uważajmy na oszustów. Stosują m.in. metodę "na tarczę antykryzysową"

RZESZÓW, POLSKA. Ministerstwo finansów informuje o nowych sposobach oszustwa. Dotyczą one metody „na tarczę antykryzysową” oraz smsów dot. zadłużenia na mikrorachunku podatkowym.

Reklama