Rzeszów - Wtorek, 22.07.2025
Reklama

S19 Rzeszów Południe - Babica. Wiadukty przeszły prób obciążeniowe

Dodano: /

Cztery 34-tonowe pojazdy ciężarowe wjechały na wiadukty w Mogielnicy i Lutoryżu, na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica. To element testów próbnych obciążenia statycznego i dynamicznego obiektów.

- Próbne obciążenie jest badaniem odbiorczym nowego obiektu mostowego, które ma na celu weryfikację modelu obliczeniowego konstrukcji i potwierdzenie jego projektowanej nośności – wyjaśnia Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Na podstawie wykonywanego próbnego obciążenia statycznego można m.in. określić sztywność ustroju nośnego obiektu mostowego poprzez pomiar jego ugięcia pod obciążeniem. Natomiast na podstawie pomiarów osiadań możliwa jest ocena nośności podpór – dodaje przedstawicielka GDDKiA.

Z kolei obciążenie dynamiczne obiektu pozwala określić jego parametry dynamiczne tj. współczynnik przewyższenia dynamicznego, częstości drgań własnych i logarytmiczny dekrement tłumienia.

Tego typu testy zostały przeprowadzone ostatnio na wiaduktach WD-3 w Mogielnicy i WD-8 w Lutoryżu. Do ich wykonania wykorzystano cztery samochody ciężarowe o masie całkowitej 34 t każdy. Wywrotki ustawione były w odpowiednich schematach obciążenia próbnego, zgodnie z Projektem Próbnych Obciążeń.

Czytaj również

Postęp prac na budowie S19 Rzeszów Południe-Babica. Karpatka wydrążyła już 678 m tunelu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pomimo kontraktowej przerwy zimowej, na budowie odcinka S19 Rzeszów Południe – Babica widać postępy prac, szczególnie na obiektach...

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranne wypadki na ulicach Rzeszowa. 3 osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Z uwagi na pogarszające się warunki pogodowe, policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Rzeszów

"Każda inna, wszystkie równe!". W listopadzie pierwszy Kobiecy Kongres na Podkarpaciu

Kobiecy Kongres to platforma spotkań, wymiany doświadczeń i przede wszystkim miejsce do dyskusji na ważne dla kobiet tematy.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Strażowie. Nie żyje 78-letni mężczyzna

Mężczyzna wpadł pod przyczepę ciągnika rolniczego, który go omijał.

Rzeszów

Finał akcji patriotyczno - społecznej "Rzeszów dla Bohaterów '39"

RZESZÓW. Ponad 120 osób wzięło udział w finale akcji „Rzeszów dla Bohaterów ‘39”, która zorganizowana została w rzeszowskich restauracjach na początku września br.

Rzeszów

60 firm przedstawi swoje oferty na Targach Pracy w Rzeszowie

Jesienna edycja Targów Pracy będzie doskonałą okazją, by zapoznać się z ofertą prawie 60 pracodawców z różnych branż, złożyć dokumenty aplikacyjne czy odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

Rzeszów

Jak będą jeździły autobusy na Wszystkich Świętych?

RZESZÓW.1 i 2 listopada ZTM tradycyjnie uruchomi linie specjalne oraz wprowadzi kilka zmian w kursach linii regularnych. 

Rzeszów

W sobotę bezpłatne badania dla kobiet w ZOZ nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Panie będą mogły m.in. skonsultować się z lekarzem dermatologiem i dietetykiem, wykonać badania EKG, mammografię oraz cytologię. Akcja jest częścią kampanii profilaktycznej „Zdrowa rodzina na jesień”.

Reklama