Rzeszów - Czwartek, 08.05.2025
Reklama

Spółka z Rzeszowa stworzyła poł czołg, pół drona. W planach stworzenie pierwszego latającego auta

Dodano:

fot. B-Technology
fot. B-Technology
RZESZÓW. Założona przez konstruktora Witolda Mielniczka, podkarpacka firma B-Technology Sp. z o.o., uruchomiła masową produkcję innowacyjnego drona Xerall X-TANKCOPTER. Produkt prezentowany był podczas spotkania premiera Morawieckiego z Caseyem Neistatem. X-TANKCOPTER można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej.

X-TANKCOPTER to pierwszy na świecie latający czołg, który świetnie radzi sobie zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Produkt został zaprojektowany w Polsce w oparciu o opatentowany układ napędu, który umożliwił efektywne połączenie obu systemów lokomocji – jazdy i lotu.

Dron wyglądem przypomina czołg. Potrafi szybko jeździć, driftować, zwinnie pokonywać napotkane przeszkody oraz eksplorować trudno dostępne przestrzenie. W bardzo wymagającym terenie może wzbić się w powietrze, nagrać film w wysokiej rozdzielczości oraz zrobić zdjęcie.

X-TANKCOPTER wyposażony jest w kamerę HD i większość funkcji, które posiadają komercyjne drony czołowych producentów. Waży zaledwie 125 g, dlatego też nie wymaga posiadania specjalnej licencji.

Produkt można już nabyć w ramach kampanii crowdfundingowej na platformie Indiegogo.



Proces twórczy

Pomysłodawca tego projektu, Witold Mielniczek, jest absolwentem brytyjskiego uniwersytetu Middlesex, gdzie studiował robotykę i wzornictwo przemysłowe, uzyskując najlepszy wynik na roku. Z sukcesem uczestniczył w wielu międzynarodowych konkursach z zakresu robotyki i bezzałogowych systemów powietrznych, zwyciężając m.in. UAV Forge organizowanym przez DARPA. Już w trakcie studiów w Anglii zaprojektował „latający samochód”, drona, który zagrał w filmie „Niezniszczalni 3” u boku Sylvestra Stallone’a.
Reklama
Projekt drona „latającego samochodu” także odniósł sukces na platformie Kickstarter, gdzie udało się zebrać ponad 120 tys. funtów i sprzedać klientom z całego świata ponad 500 modeli.

Po tym sukcesie Witold Mielniczek zdecydował się wrócić do kraju i tutaj rozwijać kolejne projekty. W 2016 r. w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce k/Rzeszowa założył spółkę B-Technology, w której tworzy drony wielozadaniowe Xerall All-Terrains Drones. W tym samy roku w spółkę zainwestował prywatny fundusz inwestycyjny Nanovision.vc.

Przyszłość spółki

Spółka ma bardzo ambitne plany, a obecność w dolinie lotniczej dodatkowo zobowiązuje, stąd oprócz dronów planuje także budowę pierwszego polskiego latającego auta, umożliwiającego podróżowanie przynajmniej jednej osobie. Aktualnie trwają bardzo zaawansowane rozmowy z inwestorem branżowym, start projektu planowany jest jeszcze w 2019 roku.

Natomiast jesienią br. do sprzedaży trafi kolejny produkt tj. nowa wersji drona – „latającego samochodu”. Xerall CarCopter przeznaczony będzie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Na wszystkie dotychczasowe wynalazki spółka uzyskała międzynarodową ochronę patentową, która obowiązuje już w niemal 80 proc. krajów świata, w tym na kluczowych rynkach tj. w USA, Europie, Rosji, jak również w Chinach.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczęły się jesienne nasadzenia. Przybędzie ponad 1000 drzew

RZESZÓW. Do końca listopada w stolicy Podkarpacia posadzonych zostanie 1055 drzew, ponad 3200 krzewów oraz ponad 860 sztuk bylin. Pojawią się przy kilku rzeszowskich ulicach oraz na terenach zielonych.

Rzeszów

Ruszył program grantowy #młodziwkultuRZE. Do zdobycia nawet 5000 zł na ciekawy projekt artystyczny

RZESZÓW. 7 października 2024 roku startuje nabór wniosków do programu grantowego „#młodziwkultuRZE”. Młodzi twórcy z Rzeszowa mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 5000 zł na realizację swoich projektów kulturalnych. Wnioski będą przyjmowane...

Rzeszów

5 wypadków na drogach Rzeszowa i powiatu. Policja podsumowała miniony weekend

RZESZÓW. 5 wypadków, 5 osób rannych, 5 nietrzeźwych kierowców – to bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Trwa rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Szkoła przy ul. Hetmańskiej powiększy się o nową część, w której znajdą się pracownie do nauki przedmiotów technicznych i ogólnokształcące.

Rzeszów

W Stobiernej pijany kierowca tira wjechał w dwa samochody i uciekł

RZESZÓW. Trzy lata więzienia grozi kierowcy ciężarowej scanii, który będąc pod wpływem alkoholu, doprowadził do zderzenia z dwoma pojazdami, a następnie odjechał w miejsca zdarzenia.

Rzeszów

Jesienna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. Samochody MPGK zaparkują w kilkunastu punktach miasta. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać m.in. zużyte baterie, opakowania po farbach i lakierach, żarówki czy środki ochrony roślin.

Rzeszów

Policyjna eskorta rodzącej kobiety do szpitala w Rzeszowie

RZESZÓW. Policjanci z Sokołowa Małopolskiego podjęli niecodzienną interwencję. Eskortowali do rzeszowskiego szpitala rodząca kobietę. Dzięki pomocy funkcjonariuszy, przyszła mama szybko i bezpiecznie dotarła na miejsce.

Rzeszów

Mini-park na os. Pobitno otrzymał nazwę „Bielefeld”

RZESZÓW. „Ogród kieszonkowy Bielefeld” – tak oficjalnie nazywa się teraz mini park przy ul. Kurpiowskiej na rzeszowskim osiedlu Pobitno.

Reklama