Rzeszów - Czwartek, 20.08.2026
Reklama

Sprzęt sportowy dla rzeszowskich szkół od UNICEF

Dodano: 08.03.2023 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. UNICEF doposażył rzeszowskie szkoły w sprzęt sportowy, aby poprzez sport i zabawę pomóc w  integracji dzieci i młodzieży. To kolejny element porozumienia podpisanego 29 czerwca 2022 roku pomiędzy Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF i Miastem Rzeszów.

-Dzięki współpracy z UNICEF, Rzeszów odpowiada na potrzeby dzieci i młodzieży która przyjechała z Ukrainy i u nas znalazła schronienie, u nas uczęszcza do szkół, przedszkoli. To, co w tej chwili jest najbardziej istotne to budowanie więzi, relacji społecznych i integracja dzieci i młodzieży polskiej oraz ukraińskiej, a nie od dzisiaj wiadomo, że nic tak nie łączy jak sport - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Skrzynie ze sprzętem sportowym i rekreacyjnym otrzymało 35 rzeszowskich szkół i przedszkoli. Każda ze skrzyń zawiera 26 elementów. Są tu m.in. piłki do koszykówki, siatkówki, do piłki nożnej, piłki plażowe, skakanki, gwizdki, taśmy miernicze, kule do rzucania, gry planszowe, przewodniki dla dzieci z niepełnosprawnością i podręczniki.

Zestawy trafiły do: Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 5, 8, 10, 11, 16, 17, 18, 21, 22, 24, 25, 28, 29, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, I LO, VIII LO, IX LO, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół nr 2, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego oraz Zespołu Szkół  Sportowych.

Głównym celem współpracy Miasta i UNICEF jest wsparcie i integracja dzieci i młodzieży. Do tej pory w ramach porozumienia zrealizowano szereg działań służących zarówno ukraińskim uchodźcom, jak i mieszkańcom Rzeszowa. Efektem wspólnego działania Miasta i UNICEF są m.in.: wsparcie psychologiczno- emocjonalne zapewnione uczniom zapisanym do rzeszowskich szkół i przedszkoli, zatrudnienie asystentów wielokulturowych, organizacja zajęć pozalekcyjnych dla uczniów z zakresu historii, kultury i geografii Polski i Ukrainy, zakup zestawów z wyprawką dla uczniów.
Reklama
Dodatkowo w ramach porozumienia UNICEF pomógł  w utworzeniu i działaniu Punktu Informacji Oświatowej i Centrum Nauki Zdalnej przy ul. Gałęzowskiego 2 w Rzeszowie. Zapewniono dostęp do usług zdrowotnych poprzez zainstalowanie tablic informacyjnych z tłumaczeniem na język ukraiński, dostosowano poczekalnie w przychodniach dla matek z dziećmi, zakupiono zestawy higieniczne do szkół, przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, RDK. Dzięki pomocy UNICEF w Rzeszowie zorganizowano zajęcia integracyjne, plenerowe wydarzenia integrujące społeczność lokalną i uchodźców z Ukrainy, półkolonie letnie, warsztaty, spotkania wzmacniająco- wspierające dla dzieci i opiekunów. Doposażono również palce zabaw w przedszkolach, a żłobki zaopatrzono w zestawy zabawek.

Wg porozumienia z czerwca 2022roku, łączna wartość pomocy, która trafi do Rzeszowa to ponad 11 milionów zł . Pierwsza otrzymana transza to ponad 7 milionów zł. Z przekazywanej przez UNICEF pomocy korzystają zarówno ukraińskie, jak i polskie dzieci. W kolejnych miesiącach 2023 r. planowana jest kontynuacja współpracy.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać dary w filiach RDK i korzystać z internetu w filiach WiMBP

RZESZÓW. Osoby potrzebujące z Ukrainy mogą bezpłatnie odbierać dary w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury. Z kolei filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie udostępniają stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2022 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opadowych przy domach w Rzeszowie. 

Rzeszów

Od jutra w Rzeszowie przystanki "na żądanie"

RZESZÓW. Od wtorku, 1 marca 2022 r. część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zyska status „na żądanie”.

Rzeszów

Z Rzeszowa wyruszyły pierwsze transporty z darami

RZESZÓW. W niedzielę, spod Zespołu Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie wyruszył pierwszy transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukrainy.

Rzeszów

Rzeszów dla Ukrainy. Lista potrzebnych rzeczy oraz miejsca zbiórki darów

RZESZÓW. Od soboty w Rzeszowie działają punkty zbiórek potrzebnych rzeczy dla mieszkańców miast partnerskich Rzeszowa na Ukrainie.

Rzeszów

Rzeszów organizuje pomoc dla Ukraińców

RZESZÓW. W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc dla poszkodowanych i uchodźców. Miasto zorganizuje m.in. zbiórkę darów dla Ukraińców, specjalną infolinię oraz punkt pomocy w rejonie dworca PKP.

Rzeszów

Wiec solidarności z Ukrainą na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Na niedzielę 27 lutego zapowiedziano pokojowy wiec poparcia dla Ukrainy. Akcję organizują m.in. Komitet Obrony Demokracji regionu podkarpackiego oraz Podkarpacka Lewica.

Rzeszów

Zimowy Narodowy zawita do Rzeszowa

RZESZÓW. W najbliższy weekend do Rzeszowa zawita jedno z najbardziej rozpoznawanych zimowych miasteczek. Odbędą się szkolenia łyżwiarskie ze specjalistami oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Reklama