Rzeszów - Wtorek, 30.06.2026
Reklama

Sto lat rzeszowskiej fabryki: Od Alimy do Nestlé

Dodano: 23.06.2026 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Fabryka Nestlé w Rzeszowie obchodzi w tym roku jubileusz stulecia. Zakład, którego historia sięga 1926 r., przeszedł przez dekady imponującą transformację — z lokalnego przedsiębiorstwa w jeden z kluczowych ośrodków produkcyjnych Nestlé w Europie. Dziś łączy zaawansowaną produkcję żywności dla niemowląt i małych dzieci (m.in. marek Gerber i Bobo Frut) z działalnością badawczo-rozwojową. Zatrudnia ponad 300 osób, zaopatruje rynek polski, eksportuje produkty do ponad 30 krajów i blisko współpracuje z lokalnymi dostawcami oraz rolnikami.

Droga do globalnej sieci była długa. Po wojnie „Alima" stała się Rzeszowskimi Zakładami Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego, a w 1968 roku ruszyła tu produkcja soków Bobo Frut. W 1992 roku zakład — jako jeden z pierwszych w Polsce — sprywatyzowano i przejął go Gerber. Gdy w 2007 roku Gerber dołączył do Nestlé, rzeszowska fabryka weszła w skład największej firmy spożywczej świata.

Mimo globalnych właścicieli zakład pozostaje mocno osadzony w regionie. Średni staż pracy przekracza tu 18 lat, a z fabryką od pokoleń związane są lokalne rodziny i rolnicy. Co roku trafia tu 5–6 tys. ton owoców i warzyw, głównie z polskich gospodarstw. Obecnie świeże jabłka i marchew dostarcza 28 gospodarstw o łącznej powierzchni 1500 ha — część z nich współpracuje z fabryką od ponad pół wieku, dziś już w trzecim pokoleniu.

Rzeszowski zakład jest jednym z najważniejszych ośrodków Nestlé w kategorii Nutrition & Health w Europie. W 2025 roku wyprodukowano tu blisko 11 tys. ton żywności dla najmłodszych — ponad 300 produktów 14 marek. W ostatnich pięciu latach koncern zainwestował w fabrykę niemal 100 mln złotych, m.in. w cyfryzację, kontrolę jakości i rozwiązania proekologiczne; zakład korzysta wyłącznie z energii ze źródeł odnawialnych. Częścią fabryki jest też Europejskie Centrum Laboratoryjne NQAC, obsługujące ponad 150 zakładów i klientów Nestlé na świecie.

Reklama

— Jakość produktów dla najmłodszych zaczyna się na długo przed produkcją — już na polu i w sadzie. Dlatego tak ważne są dla nas długofalowe relacje z rolnikami. To inwestycja w przyszłość rolnictwa, bezpieczeństwo żywności i kolejne dekady rozwoju regionu — mówi Yuliia Halytska, dyrektor fabryki Nestlé w Rzeszowie.

Po stu latach zakład pozostaje jednym z filarów przemysłu spożywczego na Podkarpaciu i ważnym ogniwem globalnej produkcji żywności dla dzieci.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Fontanna multimedialna do remontu

RZESZÓW. Po dwuletniej przerwie, w tym sezonie powrócą pokazy specjalne rzeszowskiej fontanny multimedialnej. Wcześniej jednak obiekt musi zostać wyremontowany.

Rzeszów

Na osiedlu Piastów będzie nowy parking

RZESZÓW. Na przełomie lutego i marca zostanie podpisana umowa na budowę nowego parkingu przy ulicy Krzywoustego.

Rzeszów

Nowość w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Będą "przystanki na żądanie"

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. 230 przystanków autobusowych w Rzeszowie zyska status „na żądanie”. Miesiąc później do listy tego typu miejsc dojdzie kolejne 235 przystanków.

Rzeszów

Ferie zimowe w Rzeszowie pełne atrakcji. Zaplanowano blisko 300 wydarzeń

RZESZÓW. Rzeszowskie instytucje kultury przygotowały szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży na zbliżające się ferie zimowe. Zaplanowano m.in. koncerty, spektakle, warsztaty i wystawy. Łącznie będzie to blisko 300 wydarzeń.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie kolejny pumptrack

RZESZÓW. Ruszył przetarg na budowę zespołu torów rowerowych, z przeszkodami i muldami. Obiekt powstanie na rzeszowskich Bulwarach.

Rzeszów

Miasto dofinansuje zajęcia dla dzieci i młodzieży

RZESZÓW. Podpisano umowy na dofinansowanie przez miasto zajęć dla dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Z oferty skorzysta 210 osób. 

Rzeszów

Kolejne inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ruszyły prace na kolejowej trasie z Rzeszowa do Strzyżowa n/Wisłokiem. Nowe przystanki ułatwią dostęp do kolei, a mijanki zapewnią możliwość większej liczby połączeń.

Rzeszów

Na rzeszowskich Bulwarach powstanie nowa podłoga taneczna

RZESZÓW. Na terenie Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem powstanie nowa, wytrzymała podłoga taneczna. Będzie wykorzystywana m.in. podczas miejskich potańcówek.

Reklama