Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

Studenci apelują do władz uczelni o terminowe ogłaszanie harmonogramów. Uczelnia przychyla się do wniosku

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego wystosowała do władz uczelni pismo ws. nieprzestrzegania terminów ogłaszania harmonogramów: „mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy” – tłumaczą studenci. Uczelnia ma niezwłocznie zajęła się problemem. Czy zmiany wyjdą studentom na dobre?

Pismo w formie listu otwartego, którego autorem jest NZS UR, zostało skierowane do rektora, prorektorów oraz dziekanów uczelni. Studentów zaniepokoiła sytuacja związania z nieprzestrzeganiem terminów ogłaszania harmonogramów. Treść listu opublikowano za pośrednictwem mediów społecznościowych i dotyczy on zarówno studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

„Według § 19 pkt. 3 rozdziału 6 „Organizacja roku akademickiego” regulaminu studiów, plan zajęć powinien zostać udostępniony co najmniej czternaście dni przed rozpoczęciem nowego semestru” – czytamy w piśmie. Co więcej, studenci pokusili się o przeprowadzenie analizy, z której wynika, „że informacje dotyczące nowych harmonogramów dla większości kierunków są nagminnie udostępniane z co najmniej kilkudniowym opóźnieniem”.



Co na to Uniwersytet Rzeszowski? Ten zaistniałą sytuację tłumaczy tym, że opóźnienia w publikacji harmonogramów miały na celu uniknięcie wprowadzania późniejszych poprawek: „Wyrażamy wdzięczność wobec studentów, w związku ze zwróceniem uwagi na zaistnienie takiego faktu, jak również proszę pamiętać o tym, że to jest dość żywa materia i te harmonogramy się zmieniają. Staraliśmy się, żeby jak już zostaną opublikowane, żeby później się nie zmieniały, stąd te opóźnienia. Zgodnie z petycją studentów teraz będą publikowane niezależnie od późniejszych zmian” – tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy uczelni.
Reklama
Wiemy również, że sprawą zajął się dr hab. Wojciech Walat. Prorektor uczelni zobligował oddziały, odpowiedzialne za ustalanie harmonogramów, do bezwzględnej terminowości. Dodajmy, że głównym argumentem studentów były problemy z organizacją czasu pracy: „Gdy następują opóźnienia mamy do czynienia nie tylko z chaosem, ale nierzadko i nieprzyjemnościami w pracy czy utrudnieniach w uczestnictwie w zajęciach dodatkowych” – pisze zarząd NZS UR.

Z drugiej strony można by zadać pytanie o to co lepsze: czy jest to pierwszy i ostateczny harmonogram, który obowiązuje do końca semestru, choć został wydany po terminie; czy jest to harmonogram, który przez pierwsze kilka tygodni obowiązywania będzie nieustannie modyfikowany.
 

Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Atak na dwóch Ukraińców w Rzeszowie. Policja poszukuje sprawcy

RZESZÓW. Dwaj obywatele Ukrainy zostali zaatakowani przy ul. Rejtana. Z obrażeniami, trafili do szpitala. Rzeszowska Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wyróżnił 28 budynków w mieście za poprawę estetyki

RZESZÓW. Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc wyróżnił właścicieli i zarządców nieruchomości za poprawę estetyki budynków. 

Rzeszów

Fundacja Felineus walczy o "Zwierzakobus" dla bezdomnych kociaków

RZESZÓW. Podopieczni fundacji Felineus mają szansę zdobyć samochód do przewozu zwierząt. Aby tak się stało, potrzebne jest Wasze wsparcie.

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

Na terenie powiatu rzeszowskiego powstało 7 punków nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Rzeszów

Nowa odsłona Rzeszowskich Piwnic dopiero w przyszłym roku

RZESZÓW. Kilka miesięcy dłużej będą musieli poczekać mieszkańcy Rzeszowa i turyści, aby zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną w nowej, interaktywnej odsłonie. Pandemia opóźniła zakończenie inwestycji.

Rzeszów

Dziś protest taksówkarzy w Rzeszowie. Kilkadziesiąt samochodów przejedzie ulicami miasta

RZESZÓW. Przejazd kolumny taksówek rozpocznie się o godz. 17:00.

Rzeszów

Kierowca audi pędził ul. Krakowską ponad 140 km/h

RZESZÓW. Policjanci z grupy SPEED zatrzymali kierowcę audi, który pędził ul. Krakowską z prędkością 142 km/h. 40-latka ukarano mandatem i 10 punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy.

Rzeszów

Szpital tymczasowy w Rzeszowie już wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów

RZESZÓW. Placówka powstaje przy szpitalu MSWiA w Rzeszowie i będzie w stanie przyjąć docelowo 160 pacjentów z Covid-19.

Reklama