Rzeszów - Niedziela, 25.05.2025
Reklama

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej polecą do USA. Wezmą udział w zawodach łazików marsjańskich

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
fot. Politechnika Rzeszowska/Rafał Mazur
RZESZÓW. Koło Naukowe Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz szósty weźmie udział w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej zakwalifikowała się jako jedna z 8 drużyn reprezentujących Polskę.  W sumie w zawodach weźmie udział 36 zespołów z 10 krajów świata.

Zawody University Rover Challenge (URC) odbędą się między 30 maja a 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Łazik marsjański Politechniki Rzeszowskiej dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w tych prestiżowych zawodach w 2015 i 2016 roku. W obecnej edycji studenci chcą powtórzyć sukces i po raz kolejny wrócić do kraju z tytułem mistrza świata.

„Nasz nowy Legendary VII jest modyfikacją poprzednich sprawdzających się konstrukcji” – mówi Patryk Figiel z teamu LRT, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

W tym roku walka o tytuł mistrza świata odbędzie się w czterech konkurencjach: przejazd po trudnym terenie (Extreme Retrieval and Delivery Mission), obsługa panelu inżynierskiego (Equipment Servicing Mission), przejazd autonomiczny wzdłuż koordynatów GPS  do punktu kontrolnego tzw. markerów (Autonomous Traversal Mission) oraz badania pobranej próbki gleby (Science Task).
Reklama
„W konkurencji Science Task dokonano znacznych zmian. Badania pobranej próbki gleby w celu odnalezienia oznak życia wykonuje w pełni robot. Człowiek otrzymuje jedynie informacje na ekranie i na tej podstawie decyduje czy test jest pozytywny bądź nie” – tłumaczy Patryk Figiel. 

Zawody są kontynuacją najbardziej prestiżowych zawodów prototypów łazików marsjańskich dla studentów i inżynierów z całego świata. W tegorocznej edycji zawodów University Rover Challenge 2019 weźmie udział 36 drużyn. Najwięcej, bo aż 11 zespołów będzie reprezentowało Stany Zjednoczone; po pięć Kanadę i Indie. Dwa zespoły będą reprezentowały Bangladesz. Po jednym zespole zakwalifikowało się z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Polskę będzie reprezentowało aż osiem drużyn: PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz ARGO z Politechniki Białostockiej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nieczynne przystanki przy ul. Bardowskiego

RZESZÓW. Od dzisiaj zamknięte zostają zatoki autobusowe zlokalizowane przy ul. Bardowskiego. Autobusy będą odjeżdżały z przystanków na placu Wolności.

Rzeszów

Od września autobusy MPK pojadą do Albigowej

RZESZÓW. Od początku przyszłego miesiąca autobusy komunikacji miejskiej będą dojeżdżać do Albigowej w gminie Łańcut. Dzisiaj podpisano porozumienie w tej sprawie.

Rzeszów

Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej odzyskała dawny blask [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyła się rewitalizacja elewacji kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Budynek odzyskał dawny – XIX wieczny wygląd.

Rzeszów

Pożar magazynów hurtowni tkanin w Strażowie k. Rzeszowa. W akcji ponad 120 strażaków

RZESZÓW. Do pożaru doszło we wtorek wieczorem. W momencie pojawienia się ognia, w hurtowni nie było pracowników.

Rzeszów

Tłumy na basenach ROSiR w Rzeszowie. Kąpielisko czynne do 4 września

RZESZÓW. Ponad 71 tysięcy osób skorzystało już w tym sezonie z kapieliska przy ul. Pułaskiego. Sezon kąpielowy potrwa do 4 września.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Trzcianie. Pod kołami pociągu zginęła 37-letnia kobieta

RZESZÓW. Wczoraj w miejscowości Trzciana w powiecie rzeszowskim pociąg potrącił 37-letnią kobietę. Policjanci wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego wypadku.

Rzeszów

14. edycja kultowej konferencji InternetBeta

RZESZÓW. Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 września 2022 r. w kampusie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Kielnarowej koło Rzeszowa.

Rzeszów

Policjanci z rzeszowskiej drogówki mają nowe motocykle BMW

RZESZÓW. Funkcjonariusze od piątku patrolują na nich drogi Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Reklama