Rzeszów - Piątek, 02.01.2026
Reklama

Studentka architektury Politechniki Rzeszowskiej nagrodzona za projekt "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji"

Dodano: 03.09.2021 r.

Na zdj. inż. arch. Kamila Gołąbek i dr inż. arch. Magdalena Szpytma (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)
Na zdj. inż. arch. Kamila Gołąbek i dr inż. arch. Magdalena Szpytma (fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska)
RZESZÓW.  Inż. arch. Kamila Gołąbek, absolwentka studiów inżynierskich na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, została laureatką konkursu "Dyplom z Archicadem". Promotorką nagrodzonej pracy jest dr inż. arch. Magdalena Szpytma. Na konkurs nadesłano prawie 300 prac z całej Polski, a jurorami konkursu byli wybitni polscy architekci.

Nagrodzona praca pt. "Centrum zdrowia psychicznego i medytacji. Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej" w Łebie (woj. pomorskie) podejmuje temat wpływu środowiska zbudowanego na ludzką psychikę. Autorka skupiła się na współczesnym problemie coraz powszechniejszych zaburzeń zdrowia psychicznego.

W opinii komisji konkursowej: "Nagroda została przyznana za dojrzałą oszczędność formalną. Projekt ten porusza istotny problem, a także jest odpowiedzią na współczesne problemy, z którymi mierzy się coraz więcej osób. Przedstawiona koncepcja centrum zdrowia psychicznego i medytacji w interesujący sposób wpisuje się w otoczenie, jednocześnie je kreując. Autorka pracy z dużą konsekwencją stawia na proste rozwiązania, które powodują zacieranie granicy między przyrodą a projektowanymi budynkami. Przemyślana lokalizacja umożliwiająca odpoczynek i regenerację w otoczeniu przyrody wspiera ideę projektu".

Zdaniem promotorki dr inż. arch. Magdaleny Szpytmy, projekt architektoniczny zespołu budynków centrum zdrowia psychicznego i medytacji został poprzedzony skrupulatną pracą badawczą, znacznie wykraczającą poza dziedzinę architektury, zakresem obejmującą zagadnienia z zakresu psychologii i psychologii środowiskowej. "Dzięki temu praca zyskała wyraźny wymiar interdyscyplinarny, eksponując ideę architektury jako środowiska biorącego czynny udział w leczeniu zaburzeń psychicznych. Idea ta ma odbicie we wszystkich elementach projektu architektonicznego - od układu przestrzennego, przez programowanie funkcji, do formy budynków włącznie" - podkreśla dr inż. arch. Magdalena Szpytma.
Reklama
Jak dodaje promotorka nagrodzonej pracy: "Zagospodarowanie terenu jest wynikiem analiz urbanistycznych oraz krytycznej oceny istniejącego planu miejscowego przewidującego budowę siedmiopiętrowego hotelu. Dyplomantka sceptycznie oceniła planowaną na działce inwestycję - zaproponowała rozwiązanie projektowe faktycznie szanujące kontekst przyrodniczy i eksponujące walory krajobrazowe miejsca. Zaprojektowana architektura jest nad wyraz dojrzała zarówno pod względem swojej formy, jak i układu przestrzenno-funkcjonalnego, a nietuzinkowe bryły budynków płynnie wpisują się w nadmorsko-wydmowy krajobraz".

Centrum zdrowia psychicznego i medytacji.
Projekt architektoniczny uwzględniający wytyczne z zakresu psychologii środowiskowej
(inż. arch. Kamila Gołąbek, Politechnika Rzeszowska)


 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Czterech pseudokibiców zatrzymanych. Chodzi o bójkę pod Millenium Hall

RZESZÓW. Policjanci ustalają tożsamość pozostałych osób, które uczestniczyły z zdarzeniu.

Rzeszów

Zawodnicy Asseco Resovii Rzeszów w ratuszu. Było o bezwzględnym wsparciu i motywacji

RZESZÓW. Nowy trener i prezes lekiem na słabą postawę zawodników Asseco Resovii Rzeszów?

Rzeszów

Udało się zatrzymać jednego z uczestników bójki przy Millenium Hall

RZESZÓW. W zdarzeniu uczestniczyło około 40 – 50 pseudokibiców.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstaje Centrum Symulacji Medycznej

RZESZÓW. Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej UR odbędzie się 20 lutego 2020 r., o godz. 10:00 w siedzibie Centrum, mieszczącym się przy ul. Warszawska 26a.

Rzeszów

Z zaparkowanej ciężarówki "zlali" 100 litrów paliwa. Zarzuty m.in. dla 17-latka

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o kradzieże paliwa.

Rzeszów

Obowiązkowe szczepienie jednym z kryteriów rekrutacji do żłobków i przedszkoli w Rzeszowie?

RZESZÓW. Zgodnie z opublikowanym raportem GUS-u – w 2018 r. w miejskich placówkach ochrony zdrowia karty uodpornienia posiadało 98,3% dzieci w trzecim roku życia.

Rzeszów

Nowa metoda podpisywania dokumentów w ZUS-ie

RZESZÓW, PODKARPACIE. ZUS udostępnił na Platformie Usług Elektronicznych nową metodę podpisywania dokumentów jakim jest podpis osobisty.

Rzeszów

Bójka pseudokibiców przy Millenium Hall

RZESZÓW. Policji nie udało się nikogo zatrzymać.

Reklama