Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Szokujące odkrycie pod Rzeszowem. Znaleziono szczątki ludzkich płodów i odpady medyczne. Prokuratura wydała oświadczenie

Dodano: 12.06.2026 r. / Redakcja

fot. Archiwum KMP w Rzeszowie
fot. Archiwum KMP w Rzeszowie

LUTORYŻ. Podczas prac ziemnych na jednej z posesji w Lutoryżu pod Rzeszowem natrafiono na znaczne ilości odpadów medycznych, a wśród nich na ludzki płód oraz inne szczątki. Biegli potwierdzili, że to szczątki płodów ludzkich. W sprawie zatrzymano 57-letnią mieszkankę Rzeszowa.

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wydała oficjalne oświadczenie dotyczące tego szokującego odkrycia.

– Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie została w dniu 10 czerwca 2026 r. powiadomiona o ujawnieniu na terenie jednej z posesji w miejscowości Lutoryż znacznych ilości przedmiotów stanowiących odpady medyczne, w tym głównie bloczków parafinowych oraz szkiełek mikroskopowych – przekazuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Przedmioty odnaleziono w trakcie wykonywania prac ziemnych. Wśród odpadów znajdował się ludzki płód oraz inne szczątki, które mogły być płodami ludzkimi we wczesnej fazie rozwoju lub ich fragmentami. Na miejsce skierowano biegłych lekarzy, którzy potwierdzili, że zabezpieczone szczątki to szczątki płodów ludzkich.

W toku postępowania śledczy ustalili, że obecni właściciele kupili działkę od kobiety wykonującej zawód lekarza patomorfologa.

Reklama

11 czerwca prokurator polecił zatrzymanie 57-letniej Magdaleny H., mieszkanki Rzeszowa. Kobietę zatrzymano następnego dnia rano w Zamościu. Tego samego dnia, 12 czerwca, sprawę do dalszego prowadzenia przejęła Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.

Śledztwo toczy się w kierunku dwóch przestępstw

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku czynów z art. 262 Kodeksu karnego, czyli zbezczeszczenia zwłok, oraz art. 183 § 5a Kodeksu karnego, dotyczącego porzucenia odpadów niebezpiecznych w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania. Przestępstwa te są zagrożone karą pozbawienia wolności, odpowiednio do 2 i do 12 lat – wyjaśnia Krzysztof Ciechanowski.

Jak poinformowała prokuratura, planowane jest przesłuchanie zatrzymanej w charakterze podejrzanej. Dopiero po wykonaniu czynności procesowych z jej udziałem zapadnie decyzja o ewentualnym zastosowaniu środków zapobiegawczych.

Pod nadzorem prokuratora na miejscu znaleziska wciąż trwają oględziny i zabezpieczanie materiału dowodowego. Czynności te mogą potrwać do przyszłego tygodnia.

Ze względu na dobro prowadzonego postępowania prokuratura na obecnym etapie nie udziela dalszych informacji w sprawie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uwaga! Zmiany w programie 30. Finału WOŚP w Rzeszowie. Nie będzie koncertów na żywo

RZESZÓW. „Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, 30. Finał WOŚP odbędzie się w formule hybrydowej” – informuje organizator imprezy w Rzeszowie.

Rzeszów

30. Finał WOŚP w Rzeszowie. Ponad 260 wolontariuszy wyjdzie na ulice miasta

RZESZÓW. W tym roku pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na okulistykę dziecięcą.

Rzeszów

Nowa droga na os. Baranówka. Prace ruszą za kilka dni

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace przy budowie drogi, która będzie przedłużeniem ul. Prymasa 1000-lecia. Koszt inwestycji to 943 tys. zł.

Rzeszów

Odmulanie zalewu na Wisłoku idzie sprawnie. Będzie nowy park

RZESZÓW. Już ponad 200 tysięcy metrów sześciennych mułu udało się wydobyć z rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Prace zaawansowane są w 50-ciu procentach.

Rzeszów

Będzie kolejny park dla psów w Rzeszowie. Powstanie na os. Baranówka

​RZESZÓW. Na osiedlu Baranówka powstanie piąte już miejsce dedykowane czworonogom. 

Rzeszów

ZTM wprowadza zmiany w rozkładzie jazdy autobusów

RZESZÓW. Od piątku autobusy komunikacji miejskiej będą kursować według rozkładów jazdy dla dnia roboczego wolnego od nauki szkolnej.

Rzeszów

W ciągu ul. Langiewicza powstanie bezkolizyjny przejazd przez tory

RZESZÓW. Ponad 300 tys. zł zarezerwowano w budżecie miasta na opracowanie dokumentacji projektowej bezkolizyjnej przeprawy przez tory w ciągu ul. Langiewicza. Przetarg ma ruszyć jeszcze w lutym br.

Rzeszów

"Szalik dla WOŚP". W akcję włączyli się wolontariusze 50+ z Rzeszowa

RZESZÓW. Wolontariusze Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie włączyli się w akcję „Szalik dla WOŚP”.   

Reklama