Rzeszów - Sobota, 14.06.2025
Reklama

Tadeusz Nalepa będzie miał kolejny mural w Rzeszowie

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. W sierpniu na jednym z budynków przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie pojawi się mural z wizerunkiem Tadeusza Nalepy. Dzieło stworzą rzeszowscy artyści.  

W 2022 roku na ścianie kamienicy przy Hetmańskiej 16 pojawił się mural upamiętniający Tomasza Stanko - urodzonego w Rzeszowie światowej sławy trębacza jazzowego i kompozytora. W sierpniu tego roku dołączy do niego Tadeusz Nalepa. Mural bluesmana będzie można podziwiać na budynku przy Hetmańskiej 43, w którym muzyk mieszkał w latach 1945-1955.

Autorem pomysłu na upamiętnienie Tadeusza Nalepy w takiej formie jest Estrada Rzeszowska. Projekt muralu jest w fazie kreacji. Będzie przedstawiał Nalepę z synem Piotrem, a inspiracją będzie fotografia autorstwa Marka Karewicza z okładki płyty „Blues” Breakoutu. Mural wykona kolektyw rzeszowskich artystów. Malowidło powstanie na ścianie o wymiarach ok. 12 x 17 metrów, co daje blisko 210 m kwadratowych. Budynek jest administrowany przez MZBM - wspólnota mieszkańców budynku przy ulicy Hetmańskiej 43 wyraziła zgodę na powstanie malunku:

– Bardzo nam zależy na tym, by Rzeszów piękniał, a jak przy tym jest okazja by, szczególnie młodym rzeszowianom, przypominać, że z naszego miasta pochodzą znani w świecie artyści to nie można takiej szansy przepuścić – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – To także wspaniała okazja by poprawić estetykę miasta, ale i przypomnieć mieszkańcom, że to właśnie tu w Rzeszowie rodzili się i dorastali ludzie, z których dziś jesteśmy dumni. Mam nadzieję, że na tym nie koniec, bo poczet wielkich, nie tylko kultury, pochodzących z Rzeszowa jest dość liczny – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Mural przy ul. Hetmańskiej będzie kolejnym malowidłem w Rzeszowie, które upamiętni Tadeusza Nalepę. W 2016 roku portret muzyka ozdobił garaż przy Estradzie Rzeszowskiej. Dzieło stworzył Arkadiusz Andrejkow z okazji festiwalu Breakout Days organizowanym co roku ku pamięci bluesmana. Twarz Tadeusza Nelepy zdobi także jedną ze studzienek na rzeszowskich Bulwarach. Muzyk doczekał się również rzeźby, która stoi na głównym deptaku Rzeszowa – ul. 3 Maja i przedstawia Nalepę trzymającego w ręce gitarę.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rolnicy zakończyli protest. Nie ma już utrudnień w ruchu

RZESZÓW. Zakończył się 24-godzinny protest rolników w Rzeszowie. Jak informuje rzeszowska Policja „Mimo utrudnień w ruchu, protest przebiegał spokojnie”.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Krakowskiej

RZESZÓW. 73-letnia kobieta została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ul. Krakowskiej. Ranna piesza trafiła do szpitala, gdzie mimo wysiłków lekarzy zmarła.

Rzeszów

"Tour de Konstytucja" na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. W środę, 25 sierpnia 2021 r. na rzeszowskim Rynku odbędzie się spotkanie w ramach projektu pn. „Tour de Konstytucja PL”. Do Rzeszowa przyjadą m.in. prof. Ewa Łętowska, prof. Adam Bodnar, sędzia...

Rzeszów

Traktory na rondzie Pobitno. Ruszył protest rolników [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Kilkanaście ciągników blokuje rondo Pobitno w Rzeszowie. Ruszył 24-godzinny protest rolników.

Rzeszów

Strajk rolników w Rzeszowie. Objazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku ze strajkiem rolników, który odbędzie się w Rzeszowie od godz. 9.00 dnia 24 sierpnia do godz. 9.00 dnia 25 sierpnia br. część autobusów MPK pojedzie objazdami.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe, specjalistyczne radiowozy

RZESZÓW. Podkarpacka Policja odebrała cztery specjalistyczne radiowozy. Dwa z nich trafiły komendy miejskiej w Rzeszowie. Samochody będą wykorzystywane przez policjantów drogówki, obsługujących zdarzenia drogowe.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka jednak powstanie

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował się na zwiększenie pieniędzy na budowę Pumptracka na osiedlu Baranówka.

Rzeszów

Rolnicy zablokują DK97 i dwa ronda w Rzeszowie na 24 godziny

RZESZÓW. Lider ruchu społecznego Agrounia, Michał Kołodziejczak zapowiedział blokady dróg w całej Polsce, w tym również w Rzeszowie. Strajki odbędą się w przyszłym tygodniu.

Reklama