Rzeszów - Poniedziałek, 13.10.2025
Reklama

Tak ma wyglądać nowa Hala Targowa i przestrzeń wokół niej [WIZUALIZACJE]

Dodano: 31.01.2024 r.

Wizualizacja: EY Parthenon
Wizualizacja: EY Parthenon
RZESZÓW. Miasto szykuje dużą inwestycję w centrum Rzeszowa. Chodzi o zapowiadaną od dawana przebudowę wysłużonej Hali Targowej oraz zagospodarowanie na nowo dużego terenu w jej sąsiedztwie. Koncepcja zakłada połączenie przestrzeni handlowej z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Rzeszowa, firma Ernst & Young przedstawiła projekt rewitalizacji Hali Targowej oraz zagospodarowania 16 hektarów terenu wokół niej. Jego autorką jest architekt Aleksandra Wasilkowska, a sama Halę Targową zaprojektował prof. Stanisław Kuś.

Koncepcja zakłada nowoczesne podejście do przestrzeni połączone z szacunkiem do tradycji i historii. Nowa przestrzeń w centrum miasta, ma spełniać jednocześnie kilka funkcji: handlową, wypoczynkowo-rekreacyjną oraz kulturalno-rozrywkową. W jej otoczeniu mają powstać również budynki mieszkalne.

- Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt - powiedział Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

- Po raz pierwszy miasto w tak kompleksowo podeszło do inwestycji. Od analizy miejsca,  wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, jak również te związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta, ale i oparty na historii. Z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu - informuje Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Nowa koncepcja tej miejskiej przestrzeni, zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej,  ale także placu Jutrzenka i terenów wokół nich. Ten 16-hektarowy obszar ma mieć przede wszystkim więcej zielni. Otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw Plac Wolności ma być parkiem z małą architekturą. Budynki, które powstaną w pobliżu, mają nawiązywać do wyglądu hali targowej i wizualnie wpisać się w już istniejące.
Reklama
- Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię – mówiła o swoim projekcie architekt Aleksandra Wasilkowska.

Jak poinformował prezydent Rzeszowa podczas wczorajszej konferencji, kolejne kroki w kierunku realizacji inwestycji, to:
  • przygotowanie odpowiednich dokumentów do modernizacji hali i otoczenia
  • stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla całego tego terenu
  • poszukiwanie partnerów do realizacji projektu
- Miasto chce sfinansować halę targową i jej okolice, Jutrzenkę w jakiejś mierze , natomiast części związane z budownictwem mieszkaniowym chcielibyśmy, żeby można je było zrealizować w partnerstwie z podmiotami prywatnymi, które tego typu działalnością się zajmują – mówi Konrad Fijołek.

W najbliższym nowa koncepcja Hali Targowej i jej otoczenia zostanie przedstawiona handlowcom i mieszkańcom miasta.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. 

Rzeszów

18-latek zatrzymany za rozboje

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 18-latka podejrzanego o dwa rozboje. W ciągu ostatniego miesiąca mężczyzna zaatakował i okradł dwie osoby. Prokurator przedstawił mu zarzuty rozboju i zastosował dozór policji.

Rzeszów

Ulica Morgowa będzie poszerzona. Koniec ruchu wahadłowego

RZESZÓW. Do połowy przyszłego roku potrwa przebudowa ulicy Morgowej na osiedlu Wilkowyja. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie wybrał waśnie wykonawcę prac.

Rzeszów

Dofinansowania małej retencji dla mieszkańców. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Rzeszowscy radni poparli wniosek prezydenta Fijołka odnośnie wprowadzenia w mieście systemu dopłat do inwestycji związanych z retencją wód opadowych.

Rzeszów

Prezydent Fijołek przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu miasta

RZESZÓW. Ponad 1,76 mld zł ma wynieść przyszłoroczny budżet Rzeszowa, którego główne założenia przedstawił prezydent Fijołek podczas wczorajszej sesji rady miasta. Duży nacisk położono na edukację, sport i miejską zieleń.

Rzeszów

ROBO-motion w Rzeszowie. Będą walki robotów, line followery i roboty sumo

RZESZÓW. Największe w kraju zawody robotów znów w Rzeszowie. Tegoroczna edycja ROBO-motion zagości 28 listopada na terenie Hali Podpromie. Uczestnicy zmierzą się w ośmiu kategoriach, podzielonych na 17 konkurencji.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał 166 nowych wysokich drzew

RZESZÓW. Rozpoczęły się jesienne nasadzenia drzew na terenie miasta. To głównie rodzime gatunki: dęby, lipy i brzozy.

Rzeszów

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

RZESZÓW.  Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Reklama