Rzeszów - Sobota, 27.12.2025
Reklama

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

Dodano: 14.08.2019 r.

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
RZESZÓW. Już 22 sierpnia odbędzie Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki, który trwać będzie przez cztery dni. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże.

W środowe popołudnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje - Wschód Sztuki odkryli wszystkie karty. Do Rzeszowa zawitają artyści z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy, prezentując – mamy nadzieje – to co najlepsze z perspektywy teatralnych wrażeń.

„Zaprosiliśmy artystów z dwóch krajów, które aspirują do wejścia do Europy. Tym razem Ukraina to Odessa, miasto niezwykłe, magiczne, wielu kultur. Litwa też ciekawie reprezentowana, bo przez rosyjskojęzyczny teatr. Gruzja, przyznam że ta decyzja była powiązana z faktem, że ja kojarzyłem znakomicie prace dyrektora tego teatru” – wyjaśnia Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Przez cztery dni trwania Festiwalu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w 17 wydarzeniach prezentowanych przez rzeszowski teatr, Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie i Rosyjski teatr Dramatyczny w Wilnie. Dodajmy, że wszystkie prezentowane spektakle zostaną przetłumaczone na język polski.

„Staraliśmy się, żeby te zdarzenia reprezentowały różne dziedziny sztuki. Mamy teatr, plastykę, muzykę, mamy kino i wierzymy w to, że to spotkanie artystów, którzy gdzieś ku sobie podążają. Mamy informacje, że duże znaczenie przywiązują do tego przyjazdu” – dodaje dyrektor rzeszowskiego teatru.
Reklama
Festiwal skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Artyści z Gruzji zaprezentują spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”. Teatr z Ukrainy pokaże dwa spektakle, mowa o „Ona go kochała” oraz „Piękny rogacz”. „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, przedstawią nasi sąsiedzi z Litwy.

Festiwal otworzy „Siemaszkowa”. Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl Kiedy byłem małym chłopcem o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Repertuar uzupełniają koncert (m.in. ten w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki) oraz wernisaże i projekcje filmowe. W pierwszy dzień obejrzymy również premierę – muzyczny spektakl pt. „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć także widowisko plenerowe Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miasto Rzeszów. Na całe wydarzenie poświęconych zostanie ok. 480 tys. zł.

OPIS WYDARZEŃ
PROGRAM
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje nowy park

​RZESZÓW. Strefa relaksu, warzywnik, ogród tematyczny, street workout – to część atrakcji, jakie docelowo znajdą się w nowym parku przy ul. Bł. Karoliny. Docelowo park będzie miał wielkość ok. 2 hektarów. Szacowany...

Rzeszów

Wolne miejsca na szczepienia przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. Od czwartku 8 kwietnia do soboty 10 kwietnia, punkt szczepień CM Medyk mieszczący się w centrum handlowym Full - Market przy al. Rejtana 53 dysponuje wolnymi miejscami na szczepienia przeciwko Covid-19.

Rzeszów

Na Zalesiu powstanie kameralna galeria handlowa [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku w Rzeszowie otwarta zostanie nowa galeria handlowa. Obiekt o powierzchni 1400 m2 powstanie na osiedlu Zalesie. Inwestycję realizuje firma Szklane Tarasy.

Rzeszów

Kolejne "gazowce" Autosan dotarły do Rzeszowa

RZESZÓW. Już wkrótce na ulice Rzeszowa wyjadą kolejne autobusy na gaz od firmy Autosan.

Rzeszów

Na Placu Farnym i przy ul. Chmaja powstaną ogrody kieszonkowe [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Na przełomie czerwca i lipca w Rzeszowie powstaną dwa nowe tzw. ogrody kieszonkowe. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już gotowe projekty.

Rzeszów

50-latek śmiertelnie przygnieciony przez ciągnik

RZESZÓW. W Ulanicy w gminie Dynów, 50-letni mężczyzna - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego - został przegnieciony przez ciągnik. Zginął na miejscu. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Rzeszów

Nowe wiaty przystankowe i zatoczki w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto wybrało firmę, która przebuduje zatoczki autobusowe w Rzeszowie i postawi nowe wiaty. Koszt inwestycji to 8,9 mln zł.

Rzeszów

Miasto rozdaje mieszkańcom maseczki

RZESZÓW. Ponad 800 tys, jednorazowych maseczek trafi do mieszkańców Rzeszowa. Pierwsza partia, 381 tys. sztuk, już dotarła.  Ich rozwiezieniem zajęli się strażacy z jednostek OSP. Maseczki pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Reklama