Rzeszów - Niedziela, 03.05.2026
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski otwiera Laboratorium Sztucznej Inteligencji

Dodano: 11.04.2026 r. / Redakcja

Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Uniwersytet Rzeszowski, fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. 15 kwietnia 2026 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się uroczyste otwarcie Laboratorium Sztucznej Inteligencji AILAB@UR. Będzie to nowoczesny ośrodek badawczo-wdrożeniowy, który ma znacząco przyczynić się do rozwoju technologii AI w regionie i w Polsce. Planowane są działania komercyjne zarówno dla przedsiębiorców jak i naukowców.

AILAB@UR to przestrzeń, w której nauka spotyka się z biznesem. Laboratorium umożliwia tworzenie zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji – w tym dedykowanych agentów AI oraz rozwiązań opartych na dużych modelach językowych – z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa danych, bez konieczności korzystania z zewnętrznych chmur obliczeniowych. – informuje biuro prasowe uczelni. Infrastruktura obliczeniowa nowego laboratorium to m.in. zaawansowane systemu GPU i serwery wysokiej wydajności.

Jak przekazało biuro prasowe UR, „otwarcie laboratorium wpisuje się w szerszą strategię rozwoju kompetencji AI na Uniwersytecie Rzeszowskim”. Uczelnia zamierza poszerzyć swoją ofertę o nowe kierunki, na których kształceni będą eksperci w zakresie sztucznej inteligencji.

Reklama

- AILAB@UR będzie stanowić zaplecze badawcze dla tych inicjatyw, oferując studentom dostęp do realnych projektów i infrastruktury na światowym poziomie – podkreśla biuro.

Otwarcie laboratorium, które zaplanowano na 15 kwietnia 2026 r. rozpocznie się od powitalnej kawy, po której zaplanowano oficjalne wystąpienia władz uczelni oraz prezentację możliwości i oferty nowego laboratorium. W programie znalazł się także pokaz technologii AI oraz sesja z udziałem przedstawicieli biznesu i instytucji publicznych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Kopisto i Wierzbową

​RZESZÓW. W końcu udało się otworzyć nową drogą, która połączyła ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Nowy łącznik nosi nazwę Podwisłocze.

Rzeszów

Kolizja na rondzie im. Rodziny Ulmów. Sprawca był pijany

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierowca, który spowodował kolizję na rondzie im. Rodziny Ulmów. Dodatkowo mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów.

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia rozpoczęła budowę kotłowni gazowej

RZESZÓW. W przyszłym roku rzeszowska elektrociepłownia zyska nowoczesną kotłownię gazową. Dzięki tej inwestycji, możliwa będzie całkowita rezygnacja z wykorzystania węgla jako paliwa.

Rzeszów

Plaza organizuje zbiórkę dla kobiet z Ukrainy

RZESZÓW. 8 marca 2022 r. z okazji Dnia Kobiet CH Plaza przeprowadzi zbiórkę dla kobiet z Ukrainy pod hasłem „Kobietom w potrzebie”. Zbierane będą środki higieniczne, kosmetyki, bielizna i wygodna odzież.

Rzeszów

W Full Markecie powstał punkt noclegowy dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. W budynku Full Marketu przy ul. Rejtana 53 przygotowano ppnad 500 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy.

Reklama