Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie testy na zwierzętach. Centrum badań powstanie w ciągu 2 lat

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski na przestrzeni dwóch najbliższych lat stworzy budynek, w którym odbywać się będą testy na zwierzętach, m.in. na świniach, myszach, szczurach i królikach. Badaniami zajmie się wydział biotechnologii.

Uniwersytet Rzeszowski podpisał 21 grudnia 2018 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych”.

Projekt – współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – będzie realizowany w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od marca 2019 r. do kwietnia 2020 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Głównym celem projektu jest budowa obiektu Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej, jak też zakup specjalistycznej aparatury badawczej. Docelowo obiekt Centralnej Podkarpackiej Zwierzętarni Doświadczalnej powstanie w pobliżu Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych w Weryni. Szacowany czas w jaki powstanie to okres dwóch lat. Wysokość wsparcia dla Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia  wynosi 12 022 338,51 zł, natomiast całkowita wartość projektu to 17 079 827,01 zł.
Reklama
„Będą tam przeprowadzane badania podstawowe, stosowane, przedkliniczne i kliniczne. Badania będą prowadzone na świniach. W marginalnym zakresie na myszach, szczurach i królikach” – informuje Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowiego.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia będzie możliwe prowadzenie badań biomedycznych na poziomie od badań molekularnych, biofizycznych do testów in vitro oraz in vivo(testy na żywym organizmie). Nowoczesna infrastruktura badawcza pozwoli również nawiązać i rozwijać współpracę z przedsiębiorstwami z branży biomedycznej, biotechnologicznej i farmaceutycznej.

„Celem jest stworzenie procedur terapeutycznych, które później będą stosowane w stosunku do ludzi. Badania będą związane z biotechnologią molekularną” – dodaje Ulita.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów przekaże agregaty prądotwórcze dla Ukrainy. Prezydent apeluje o wsparcie

RZESZÓW. Mer miasta partnerskiego Lwowa, zwrócił się do władz Rzeszowa z prośbą o przekazanie agregatów prądotwórczych.

Rzeszów

Od 2 listopada remont na ul. Przemysłowej. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W środę (2.11) rozpoczyna się wymiana zniszczonej nawierzchni asfaltowej na ul. Przemysłowej w Rzeszowie. Prace obejmą około 400-metrowy odcinek drogi.

Rzeszów

Kwesta na remont Starego Cmentarza

RZESZÓW. 1 listopada od godziny 10:00 rano do zmroku będzie trwać kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na remont nagrobków na zabytkowym Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

Rzeszów

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak żyje im się w Rzeszowie

RZESZÓW Rusza wspólny projekt Urząd Miasta Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Rzeszów

Od 1 listopada nowe ceny biletów MPK

RZESZÓW. Od 1 listopada 2022 r. zacznie obowiązywać nowy cennik biletów na komunikację miejską w Rzeszowie.

Rzeszów

Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach na Wszystkich Świętych

RZESZÓW. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W nocy z 29 na 30 października 2022 r. przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Linie nocne N1 i N2 pojadą wg zmienionych rozkładów jazdy:

Rzeszów

Dachowanie forda w Malawie. Kierowca był pijany

RZESZÓW. Ponad 1,6 promila „wydmuchał„ 52-letni kierowca forda, którego samochód dziś rano dachował na prywatnej posesji w Malawie.

Reklama